Gandaki (strefa)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Gandaki (nep. गण्डकी) – jedna ze stref w regionie Paśćimańćal, w Nepalu. Nazwa strefy pochodzi od rzeki Kali Gandaki. Stolicą tej strefy jest miasto Pokhara. Na terenie tej strefy znajdują się między innymi Annapurna i Manaslu.

Chame – village development committee w zachodniej części Nepalu w strefie Gandaki w dystrykcie Manang. Według nepalskiego spisu powszechnego z 2001 roku liczył on 278 gospodarstw domowych i 1204 mieszkańców (492 kobiet i 712 mężczyzn).Gorkha (nep. भरतपुर) – miasto w środkowym Nepalu; w prowincji numer 4. Według danych szacunkowych na rok 2011 liczyło 33 865 mieszkańców .

Gandaki dzieli się na 6 dystryktów:

Dystrykt Kaski (nep. कास्की) - jeden z siedemdziesięciu pięciu dystryktów Nepalu. Leży w strefie Gandaki. Dystrykt ten zajmuje powierzchnię 2017 km², w 2001 r. zamieszkiwało go 380 527 ludzi. Stolicą jest Pokhara.Język nepalski, nepali (dawne nazwy: gorkhali, khas kura) – język z grupy indoaryjskiej, z rodziny języków indoeuropejskich, którym posługuje się ponad 17 mln ludzi – w tym ok. 11 mln (spis z 2001 r.) to mieszkańcy Nepalu (reszta to m.in. mieszkańcy północnych Indii – przede wszystkim okolic Dardżylingu) i Sikkimu.
 • Dystrykt Gorkha (Gorkha),
 • Dystrykt Kaski (Pokhara),
 • Dystrykt Lamjung (Bensi Sahar),
 • Dystrykt Manang (Chame),
 • Dystrykt Syangja (Syangja),
 • Dystrykt Tanahu (Damauli).
 • Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Zones, Regions and Districts of Nepal (ang.). colorfulnepal.com. [dostęp 2016-06-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-09-05)].
 • Nepal (nep. नेपाल trl. Nepāl, trb. Nepal; nazwa tymczasowa: Federalna Demokratyczna Republika Nepalu, nep. संघीय लोकतान्त्रिक गणतन्त्र नेपाल trl. Saṁghīya Lokatāntrik Gaṇatantra Nepāl, trb. Sanghija Lokatantrik Ganatantra Nepal) – demokratyczna republika federalna w Azji Południowej, w środkowej części Himalajów, granicząca na północy z Chinami i na południu, wschodzie i zachodzie z Indiami; bez dostępu do morza.Annapurna (sanskryt: अन्नपूर्णा – Annapūrṇā) – ośmiotysięcznik, dziesiąty co do wysokości szczyt Ziemi (8091 m n.p.m.). Po obu stronach głębokiego przełomu rzeki Kali Gandaki w centralnym Nepalu wypiętrzają się potężne masywy górskie; kulminację jednego z nich stanowi Dhaulagiri, a w odległości 33 km od tego szczytu po wschodniej stronie Kali Gandaki wznosi się drugi olbrzym – Annapurna. Indyjska Służba Topograficzna nazwała ją Szczytem XXXIX. Annapurna położona jest na północny zachód od Katmandu. Obszar chroniony dookoła Annapurny (ACAP) jest znanym regionem trekkingowym.
  Warto wiedzieć że... beta

  Dystrykt Lamjung (nep. लमजुङ) - jeden z siedemdziesięciu pięciu dystryktów Nepalu. Leży w strefie Gandaki. Dystrykt ten zajmuje powierzchnię 1692 km², w 2001 r. zamieszkiwało go 177 149 ludzi. Stolicą jest Besisahar.
  Paśćimańćal Wikas Kszetr (nep. पश्चिमाञ्चल, ang. Western Development Region) - jeden z pięciu regionów Nepalu. Graniczy z Indiami na południu, z Chinami na północy, z regionem Madhja-Paśćimańćal na zachodzie oraz z regionem Madhyamańćal na wschodzie. Stolicą regionu jest Pokhara.
  Dystrykt Manang (nep. मनाङ) - jeden z siedemdziesięciu pięciu dystryktów Nepalu. Leży w strefie Gandaki. Dystrykt ten zajmuje powierzchnię 2246 km², w 2001 r. zamieszkiwało go 9 587 ludzi. Stolicą jest Chame.
  Pokhara (पोखरा) – miasto w centralnym Nepalu, położone około 200 km na zachód od Katmandu, nad jeziorem Phewa Tal. Liczy około 250 tys. mieszkańców, szóste co do wielkości miasto kraju.
  Dystrykt Gorkha (nep. गोर्खा) - jeden z siedemdziesięciu pięciu dystryktów Nepalu. Leży w strefie Gandaki. Dystrykt ten zajmuje powierzchnię 3610 km², w 2001 r. zamieszkiwało go 288 134 ludzi. Stolicą jest Gorkha.
  Dystrykt Syangja (nep. स्याङ्जा) - jeden z siedemdziesięciu pięciu dystryktów Nepalu. Leży w strefie Gandaki. Dystrykt ten zajmuje powierzchnię 1164 km², w 2001 r. zamieszkiwało go 317 320 ludzi. Stolicą jest Syangja.
  Dystrykt Tanahu (nep. तनहू) - jeden z siedemdziesięciu pięciu dystryktów Nepalu. Leży w strefie Gandaki. Dystrykt ten zajmuje powierzchnię 1546 km², w 2001 r. zamieszkiwało go 315 237 ludzi. Stolicą jest Damauli.

  Reklama