• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Gamle Bybro

  Przeczytaj także...
  Myto – opłata pobierana za przejazd drogą, autostradą, mostem, tunelem itp. Może być pobierana jako podatek centralny bądź lokalny lub też przez prywatnego właściciela obiektu.Nidelva (nynorsk) lub Nidelven (bokmål) – rzeka w okręgu Sør-Trøndelag w Norwegii. Rozpoczyna swój bieg w jeziorze Bjørsjøen (w pobliżu Selbusjøen). Przepływa przez Tiller i Trondheim, uchodząc w tym ostatnim do Trondheimsfjordu. Długość rzeki wynosi 30 km, posiada jeden dopływ - Neę. Na Nidelvie znajduje się sześć elektrowni wodnych.
  Język norweski (norw. norsk språk, norsk) – język z grupy skandynawskiej języków germańskich. Jako że do tej pory nie wyodrębnił się jeden standard wymowy, każdy dialekt ma status oficjalny. Językiem norweskim posługuje się około 4,2 mln mówiących, z tego 3,5 mln do zapisu używa odmiany bokmål, a 700 tys. odmiany nynorsk. Norweski jest językiem urzędowym Norwegii.

  Gamle Bybro (też: Bybroa, z nor. most staromiejski) – most w Trondheim nad rzeką Nidelvą. Łączy południowy koniec ulicy Kjøpmannsgata z zabytkową dzielnicą Bakklandet.

  Most został zaprojektowany w 1681 roku przez Johana Caspara von Cicignona w ramach rekonstrukcji centrum Trondheim po pożarze w tym samym roku. Budowę ukończono w 1685 roku. Gamle Bybro wybudowano w bezpośrednim sąsiedztwie dawnego mostu Elgeseter, który w wyniku utraty znaczenia, skazany został na niszczenie i rozpad. Gamle Bybro był mostem o drewnianej konstrukcji, wspartej na trzech kamiennych przyporach. Na jego środku znajdowała się żelazna brama. Służyła ona jako brama miejska Trondheim do 1816. Po obu stronach mostu znajdowały się rogatki, gdzie pobierano myto oraz strażnice (zachodnia istnieje do dziś).

  Trondheim (dawniej Nidaros oraz Trondhjem) – miasto w Norwegii, nad Trondheimsfjorden u ujścia rzeki Nidelvy. Ośrodek administracyjny, dobrze rozwinięty przemysł stoczniowy, maszynowy, metalowy, rybny, ważny port handlowy i rybacki. Ważny ośrodek sportów zimowych (trasy biegowe, skocznie narciarskie). Populacja 176 348 osób (1 stycznia 2012).

  Most przeszedł gruntowną renowację w 1861 roku pod przewodnictwem inżyniera Carla Adolfa Dahla. Uzyskał wówczas obecny kształt, charakterystyczny dla miasta.

  Gamle Bybro znany jest również pod nazwą Lykkens portal (Brama szczęścia) za sprawą słów popularnego walca Nidelven stille og vakker du er norweskiego kompozytora Oskara Hoddø.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Store norske leksikon: Gamle Bybro
 • Gamle Bybro
 • Reklama

  Czas generowania strony: 0.745 sek.