Gametogamia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Gametogamia – typ rozmnażania płciowego polegający na łączeniu dwóch haploidalnych gamet i wytworzeniu zygoty. Jest to najbardziej rozpowszechniony typ rozmnażania w przyrodzie .

Pływka, zoospora, planospora – zarodnik wytwarzany w procesie rozmnażania bezpłciowego występujący u śluzowców (u których nazywany jest myksomonadą), niektórych glonów i grzybów. Najczęściej jest to haploidalna komórka zdolna do poruszania się w wodzie za pomocą wici lub rzęsek. Tworzona jest w zarodniach pływkowych (zoosporangiach).Aplanospora – nieruchliwy zarodnik. Tego typu zarodniki wytwarzają m.in. niektóre grzyby lub glony. Charakteryzują się cienką ścianą komórkową. Są wytwarzane w aplanosporangiach i uwalniane po pęknięciu ścianki na wierzchołku.

W zależności od morfologii gamet wyróżnia się dwa typy gametogamii:

 • izogamia – łączenie się gamet niezróżnicowanych,
 • anizogamia – łączenie się gamet zróżnicowanych na plemnik i komórkę jajową,
 • W zależności od ruchomości gamet wyróżnia się dwa typy gametogamii:

 • planogamia – łączenie się gamet ruchomych pływek czyli planospor,
 • aplanogamia – łączenie się gamet nieruchomych czyli aplanospor
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Janusz Błaszkowski, Mariusz Tadych, Tadeusz Madej, Przewodnik do ćwiczeń z fitopatologii, Szczecin: Wyd AR w Szczecinie, 1999, ISBN 83-87327-23-9
  2. Edmund Malinowski: Anatomia roślin. Warszawa: PWN, 1966.
  Anizogamia, heterogamia – typ rozmnażania płciowego, gdzie obie gamety są ruchliwe (mają wici) i różnią się od siebie wielkością (z powodu różnej ilości zgromadzonych w nich materiałów zapasowych). Zachodzi ona na drodze gametogamii lub gametangiogamii.Zygota — komórka powstała w wyniku zapłodnienia, czyli połączenia haploidalnej gamety męskiej z haploidalną gametą żeńską w procesie rozmnażania płciowego. Nowo powstała diploidalna komórka ulega dalszym podziałom dając początek dorosłemu organizmowi potomnemu.
  Warto wiedzieć że... beta

  Rozmnażanie płciowe, generatywne - rozmnażanie za pomocą haploidalnych komórek rozrodczych (gamet) - męskiej i żeńskiej, powstających zazwyczaj w wyspecjalizowanych narządach płciowych (u zwierząt) lub organach generatywnych (u roślin). Po połączeniu się dwóch komórek rozrodczych powstaje diploidalna zygota, z której rozwija się diploidalny zarodek, a następnie nowy organizm.
  Aplanogamia – typ rozmnażania płciowego polegający na łączeniu dwóch nieruchomych gamet i wytworzeniu zygoty. Jest jedną z odmian gametogamii. Wyróżnia się dwa rodzaje aplanogamii:
  Komórka jajowa, jajo (łac. ovum) – gameta żeńska u zwierząt i roślin. Cytoplazma komórki jajowej jest nazywana ooplazmą.

  Reklama