• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Game Boy - konsola  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Nintendo Company, Limited (jap. 任天堂, Nintendō) – firma założona 23 września 1889 przez Fusajirō Yamauchiego, w celu produkowania kart hanafuda do japońskiej gry o tej samej nazwie. W ciągu kilkudziesięciu lat firma zajęła się rynkiem gier konsolowych i stała się jednym z potentatów w tej dziedzinie.PCM (ang. Pulse Code Modulation) – to najpopularniejsza metoda reprezentacji sygnału analogowego w systemach cyfrowych. Używana jest w telekomunikacji, w cyfrowej obróbce sygnału (np. w procesorach dźwięku), do przetwarzania obrazu, do zapisu na płytach CD (CD-Audio) i w wielu zastosowaniach przemysłowych.

  Game Boy (jap. ゲームボーイ Gēmu Bōi) – 8-bitowa przenośna konsola gier wideo wyprodukowana w 1989 roku przez przedsiębiorstwo Nintendo. Została zaprojektowana przez Satoru Okadę oraz Nintendo Research & Development 1 i zapoczątkowała serię konsol pod wspólną nazwą Game Boy. Game Boy odniósł duży sukces – wraz z następcą, Game Boy Colorem, sprzedano ponad 118 milionów egzemplarzy na całym świecie.

  Przenośna konsola gier wideo – lekkie, niewielkich rozmiarów urządzenie elektroniczne posiadające wbudowany ekran, klawisze sterowania i głośniki. Ich niewielkie rozmiary i waga umożliwia noszenie ich przy sobie i granie w dowolnym miejscu i czasie. W przeciwieństwie do konsoli zasilana jest prądem stałym, a ekran, głośniki i kontroler stanowią integralną część urządzenia.Komputerowa gra logiczna – gatunek gry komputerowej, w którym gracz do jej przejścia musi wykorzystać zdolność logicznego myślenia. Łamigłówki zawarte w tego typu grach sprawdzają czasami również umiejętności strategiczne, zdolności rozpoznawania znaków, wykonywania określonych sekwencji czy też dopisywania słów.

  Historia[ | edytuj kod]

  Po wydaniu serii konsol Game & Watch jej projektant, Gunpei Yokoi, podjął starania nad stworzeniem przenośnego urządzenia do gier, które nie narzucałoby takich ograniczeń dla twórców gier, jak jego poprzednik. Yokoi, stojący na czele zespołu projektowego Nintendo Research & Development 1, współpracował z Satoru Okadą, który został ze względów finansowych zmuszony do wprowadzenia tańszych elementów składowych, aby projektowana konsola trafiła do jak największej liczby graczy. Do potrzeb Game Boya dostosowano grę logiczną Tetris, której licencję pozyskało Nintendo; innym tytułem dedykowanym dla konsoli był Super Mario Land.

  Wyświetlacz ciekłokrystaliczny, LCD (ang. Liquid Crystal Display) – urządzenie wyświetlające obraz, którego zasada działania oparta jest na zmianie polaryzacji światła na skutek zmian orientacji cząsteczek ciekłego kryształu pod wpływem przyłożonego pola elektrycznego.Atari Lynx – pierwsza na świecie podręczna przenośna konsola gier z kolorowym wyświetlaczem wyprodukowana przez firmę Atari. Pierwotnie projekt nazywany był "Handy", został zaprojektowany przez firmę Epyx i gotowy był już w 1987 roku. Z powodu kłopotów finansowych firma Epyx doszła do porozumienia z firmą Atari, która zajęła się produkcją konsoli, natomiast Epyx zająć miał się oprogramowaniem dla konsoli. Konsola pojawiła się w sprzedaży w 1989 roku – w tym samym roku co konsola Game Boy firmy Nintendo z monochromatycznym wyświetlaczem. Podstawową wadą był bardzo duży pobór prądu z baterii, które wystarczały zaledwie na 3 do 5 godzin gry.

  Premiera Game Boya odbyła się 21 kwietnia 1989 roku w Japonii. Pierwotnie był on sprzedawany w kolorze białym wraz z grą Tetris. We wczesnych latach 90. XX wieku zaczęto wydawać konsolę bez Tetrisa po obniżonej cenie, natomiast w 1995 roku wyprodukowano linię Play It Loud, umożliwiającą wybór obudowy spośród kilku dostępnych kolorów, a także edycję z przezroczystą obudową. W momencie premiery konsola kosztowała niemal 90 dolarów amerykańskich.

  Intel 8080 jest jednym z pierwszych mikroprocesorów, wyprodukowany przez Intela w kwietniu 1974. Jest 8-bitowym mikroprocesorem wykonanym w technologii n-MOS, pracującym z częstotliwością taktowania 2 MHz. Jest on uniwersalną jednostką centralną złożoną z jednostki arytmetyczno-logicznej, rejestrów roboczych i układu sterowania. Dane i instrukcje są przesyłane do i z pamięci za pośrednictwem 8-bitowej szyny danych, pamięć jest adresowana 16-bitową szyną adresową.Bateria AAA – bateria w kształcie walca o długości ok. 44,5 mm, średnicy ok. 10,5 mm i wadze ok. 11,5 grama. Baterie alkaliczne charakteryzują się napięciem wyjściowym 1,5 V i pojemnością rzędu 900-1155 mAh (3240-4158 kulombów). Nowoczesne baterie niklowo-metalowo-wodorkowe wykonane w rozmiarze AAA mogą cechować się pojemnością do 1000 mAh i napięciem wyjściowym 1,2 V. W Polsce popularnie nazywana małym lub cienkim paluszkiem.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Język japoński (jap. 日本語 nihongo lub nippongo) – język używany przez ok. 130 mln mieszkańców Japonii oraz japońskich emigrantów na wszystkich kontynentach.
  D-pad (z ang. directional pad, dosł. podkładka kierunkowa), w Polsce nazywana często krzyżakiem – kontroler w kształcie znaku dodawania (+), obecny w niemal wszystkich współczesnych gamepadach konsol do gier. Pierwsze D-pady były dwustanowe, nazywane są też cyfrowymi, tzn. rejestrowały jedynie wciśnięcie przycisku. Z biegiem czasu pojawiły się też D-pady analogowe, które mierzyły również siłę nacisku.
  Game Boy Color (jap. ゲームボーイカラー, Gēmu Bōi Karā, w skrócie GBC) – przenośna konsola gier wideo wyprodukowana i wydana w 1998 roku przez Nintendo, będąca następcą konsoli Game Boy. Nowością w stosunku do poprzednika było wprowadzenie kolorowego wyświetlacza.
  Game Boy (jap. ゲーム ボーイ) – seria przenośnych konsoli do gier produkcji japońskiej firmy Nintendo. Konsole z serii charakteryzowały się posiadaniem kontrolera krzyżakowego wzorowanego na konsoli Nintendo Entertainment System oraz miejsca na kartridże z grami. Konsole Game Boy przyczyniły się do zwiększenia popularności przenośnych konsol, stanowiąc protoplastę konsoli ósmej generacji takich jak Nintendo 3DS czy PlayStation Vita.
  Super Mario Land – jedna z pierwszych gier na konsolę Game Boy, wydana w 1989 roku. Pierwszy egzemplarz gry został sprzedany w Japonii 21 kwietnia 1989 roku.
  Ten artykuł opisuje ważne wydarzenia w 1996 roku w grach komputerowych i wideo. Zapoznaj się również z: Historia gier komputerowych.
  Tetris – komputerowa gra logiczna stworzona przez Aleksieja Pażytnowa i jego współpracowników, Dimitrija Pawłowskiego i Wadima Geriasimowa. Pojawiła się na rynku po raz pierwszy 6 czerwca 1984 roku w Związku Radzieckim.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.933 sek.