• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Game Boy

  Przeczytaj także...
  Nintendo Company, Limited (jap. 任天堂, Nintendō) – firma założona 23 września 1889 przez Fusajirō Yamauchiego, w celu produkowania kart hanafuda do japońskiej gry o tej samej nazwie. W ciągu kilkudziesięciu lat firma zajęła się rynkiem gier konsolowych i stała się jednym z potentatów w tej dziedzinie.GameCube – konsola gier wideo szóstej generacji, wyprodukowana i wydana w 2001 przez japońskie przedsiębiorstwo Nintendo. Konsola, zgodnie z nazwą, ma kształt kostki, do której podłączane są kontrolery.
  Game Boy Micro – przenośna konsola gier wideo wyprodukowana przez przedsiębiorstwo Nintendo i wydana w 2005 roku. Jest to ostatnia konsola z serii Game Boy, opublikowana już po premierze bardziej rozbudowanego urządzenia Nintendo DS. Na tle poprzednich Game Boyów wyróżniała się niewielkim rozmiarem oraz możliwością zmiany koloru obudowy za pomocą wymiennych paneli.
  Różne generacje konsoli Game Boy

  Game Boy (jap. ゲーム ボーイ) – seria przenośnych konsoli do gier produkcji japońskiej firmy Nintendo. Konsole z serii charakteryzowały się posiadaniem kontrolera krzyżakowego wzorowanego na konsoli Nintendo Entertainment System oraz miejsca na kartridże z grami. Konsole Game Boy przyczyniły się do zwiększenia popularności przenośnych konsol..

  Super Game Boy (ス ー パ ー ゲ ー ム ボ ー イ Supa Gemu Boi?) – 16-bitowy adapter do Super Nintendo Entertainment System (znany jako Super Famicom w Japonii). Był to pierwszy dodatek Game Boy oparty na konsoli Nintendo. Super Game Boy pozwala grać na ekranie telewizora w gry przeznaczone na Game Boya i sterowane za pomocą kontrolerów Super Famicom / SNES. Wydany w czerwcu 1994 roku, Super Game Boy sprzedawany był za 59,99 dolarów w Stanach Zjednoczonych. W Wielkiej Brytanii był sprzedawany za 49,99 funtów. Super Game Boy jest prekursorem Game Boy Player na Nintendo GameCube, który działał w podobny sposób.Przenośna konsola gier wideo – lekkie, niewielkich rozmiarów urządzenie elektroniczne posiadające wbudowany ekran, klawisze sterowania i głośniki. Ich niewielkie rozmiary i waga umożliwia noszenie ich przy sobie i granie w dowolnym miejscu i czasie. W przeciwieństwie do konsoli zasilana jest prądem stałym, a ekran, głośniki i kontroler stanowią integralną część urządzenia.

  Konsole z serii[ | edytuj kod]

  Game Boy[ | edytuj kod]

   Osobny artykuł: Game Boy (konsola).

  Pierwsza konsola Game Boy powstała w roku 1989 i była sporych rozmiarów; posiadała ekran monochromatyczny. Początkowo była wydawana w szarej obudowie wraz z grą Tetris, potem wprowadzono edycje z obudowami o innych kolorach. Konsola Game Boy zyskała znaczącą popularność. W 1994 roku ukazała się przystawka do Super Nintendo o nazwie Super Game Boy, która umożliwiała granie w gry przeznaczone dla Game Boya na ekranie telewizora za pomocą pada..

  Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.Ładowarka akumulatorowa – urządzenie służące do wprowadzenia energii elektrycznej do akumulatora elektrycznego przez wymuszenie przepływu prądu elektrycznego przez akumulator w kierunku przeciwnym do SEM akumulatora.

  Game Boy Pocket[ | edytuj kod]

  W 1996 roku pojawiła się mniejsza wersja Game Boya, znana jako Game Boy Pocket. Wciąż posiadała ona ekran monochromatyczny, ale jej obudowa była mniejsza. Wprowadzono do niej również usprawnienia techniczne, na przykład wyeliminowano efekt rozmywania się obrazu i zmniejszono zapotrzebowanie konsoli na prąd.

  Akumulator litowo-jonowy (Li-Ion) – rodzaj akumulatora elektrycznego, w którym jedna z elektrod jest wykonana z porowatego węgla, a druga z tlenków metali, zaś rolę elektrolitu pełnią złożone chemicznie sole litowe rozpuszczone w mieszaninie organicznych rozpuszczalników. Akumulatory tego typu produkują 3,6 V na ogniwo. Technologia ta pozwala na skumulowanie dwa razy więcej energii niż w akumulatorach NiMH o tym samym ciężarze i wielkości. Efekt pamięci oraz efekt leniwej baterii nie występuje.Pad kierunkowy (z ang. directional pad albo d-pad) – kontroler w kształcie znaku dodawania (+), obecny w niemal wszystkich współczesnych gamepadach konsol do gier. Pierwsze pady kierunkowe były dwustanowe, nazywane są też cyfrowymi, tzn. rejestrowały jedynie wciśnięcie przycisku. Z biegiem czasu pojawiły się też pady kierunkowe analogowe, które mierzyły również siłę nacisku.

  Game Boy Light[ | edytuj kod]

  W 1998 roku wyłącznie w Japonii wydano konsolę Game Boy Light, która technicznie była podobna do Game Boya Pocket, ale zawierała podświetlony wyświetlacz, umożliwiający grę w nieoptymalnych warunkach oświetleniowych.

  Game Boy Color[ | edytuj kod]

   Osobny artykuł: Game Boy Color.

  W 1998 roku Nintendo zaprezentowało również nową wersję konsoli pod nazwą Game Boy Color. Była to konsola z kolorowym wyświetlaczem, potrafiącym wyświetlić jednocześnie do 56 spośród palety 32 768 kolorów. W praktyce usprawnienia w stosunku do poprzednich konsoli były skromne. Mimo to Game Boy Color zyskał wielką popularność.

  Super Nintendo Entertainment System (w skrócie SNES i Super NES) – 16-bitowa konsola do gier, która osiągnęła wielki sukces w krajach zachodniej Europy, USA oraz w Japonii (tam pod nazwą Super Famicom).Język japoński (jap. 日本語 nihongo lub nippongo) – język używany przez ok. 130 mln mieszkańców Japonii oraz japońskich emigrantów na wszystkich kontynentach.

  Game Boy Advance[ | edytuj kod]

   Osobny artykuł: Game Boy Advance.
  Game Boy Advance

  W marcu 2001 roku miała premierę w Japonii konsola Game Boy Advance, która ukazała się na świecie w czerwcu 2001 roku. Wśród ważniejszych gier na tę konsolę znalazły się Super Mario Bros. 2 i F-Zero: Maximum Velocity. Dzięki licznym obsługiwanym grom, kompatybilności wstecznej wobec kartridżów na starsze konsole Nintendo oraz wygodzie obsługi, Game Boy Advance stał się wielkim sukcesem komercyjnym, uzyskując do 2009 roku sprzedaż 80 milionów egzemplarzy. W 2003 roku powstało urządzenie pod nazwą Game Boy Player, które umożliwiało podłączenie Game Boya Advance do konsoli GameCube i granie przy telewizorze w gry z konsoli przenośnej.

  Game Boy Color (jap. ゲームボーイカラー, Gēmu Bōi Karā, w skrócie GBC) – przenośna konsola gier wideo wyprodukowana i wydana w 1998 roku przez Nintendo, będąca następcą konsoli Game Boy. Nowością w stosunku do poprzednika było wprowadzenie kolorowego wyświetlacza.Game Boy (jap. ゲームボーイ, Gēmu Bōi) – przenośna konsola gier wideo wyprodukowana w 1989 roku przez przedsiębiorstwo Nintendo. Zapoczątkowała ona serię konsol pod wspólną nazwą Game Boy.

  Game Boy Advance SP[ | edytuj kod]

   Osobny artykuł: Game Boy Advance SP.

  Ulepszona wersja konsoli pod nazwą Game Boy Advance SP powstała w 2003 roku. Dodano w niej podświetlenie ekranu, którego brakowało w poprzednich wersjach oraz akumulator litowo-jonowy ładowany za pomocą ładowarki. Jej produkcję zakończono w 2008 roku.

  Monochromatyzm (grafika) - pojęcie używane głównie w komputerowej grafice projektowej, lecz pojawiające się również w innych odłamach grafiki. Oznacza przedstawienie danego elementu graficznego w odcieniach jednej barwy, najczęściej szarości. Z tego typu monochromatyzmem najczęściej spotykamy się podczas prezentowania komercyjnych typów grafik jak np. logo. Wówczas logo, które w wersji bazowej posiada jakąś barwę (inną niż czarną, białą czy przejścia tonalne między tymi dwiema barwami) musi być również przedstawione w wersji monochromatycznej a więc pozbawione barw, składające się jedynie z odcieni szarości (najczęściej) lub w odcieniach tylko jednej barwy (rzadko).Nintendo DS lub Nintendo Dual Screen (skr. NDS lub DS) – przenośna konsola gier wideo zaprojektowana i wyprodukowana przez japońską firmę Nintendo. Wydana w 2004 roku w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych i Japonii. Konsola ma obudowę typu clamshell, podobną do Game Boya Advance SP, a wewnątrz dwa ekrany LCD, z których jeden jest dotykowy. Konsola zawiera również wbudowany mikrofon i obsługuje komunikację bezprzewodową w standardzie IEEE 802.11 (Wi-Fi) umożliwiając graczom wspólną interakcję bliskiego zasięgu (10–30 m, zależnie od warunków) lub online za pomocą usługi Nintendo Wi-Fi Connection, która została uruchomiona po premierze. Była to pierwsza konsola Nintendo wydana najpierw w Ameryce Północnej, a nie Japonii. Konsola została wycofana ze sprzedaży w 2009 roku

  Game Boy Micro[ | edytuj kod]

   Osobny artykuł: Game Boy Micro.

  W 2005 roku wyszła ostatnia odsłona Game Boya pod nazwą Game Boy Micro. Była to zmniejszona i ulepszona wersja Game Boy Advance. Obsługiwała jedynie kartridże przeznaczone dla konsoli Game Boy Advance, co w połączeniu z większym sukcesem platformy Nintendo DS przyczyniło się do klęski komercyjnej Micro.

  Nintendo Entertainment System (w skrócie NES) – 8-bitowa konsola gier wideo firmy Nintendo znana pierwotnie na rynku japońskim jako Famicom (Nintendo Family Computer, po raz pierwszy zaprezentowany 15 lipca 1983).Tetris – komputerowa gra logiczna stworzona przez Aleksieja Pażytnowa i jego współpracowników, Dimitrija Pawłowskiego i Wadima Geriasimowa. Pojawiła się na rynku po raz pierwszy 6 czerwca 1984 roku w Związku Radzieckim.


  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Best Game Boy games of all time (ang.). GamesRadar, 2012-01-16. [dostęp 2012-04-18].
  2. Ben Reeves: The 25 Best Game Boy Games Of All Time (ang.). Game Informer, 2011-06-24. [dostęp 2012-04-18].
  3. Maciej Merkulowski: Historia mobilnych konsol Nintendo. GameStar, 2011-05-10. [dostęp 2012-04-18].
  4. Maciej Merkulowski: Historia mobilnych konsol Nintendo (pol.). GameStar, 2011-05-10. s. 2. [dostęp 2012-04-18].
  5. Travis Fahs: IGN Presents the History of Game Boy (ang.). IGN, 2009-07-27. s. 5. [dostęp 2012-04-18].
  6. Travis Fahs: IGN Presents the History of Game Boy (ang.). IGN, 2009-07-27. s. 6. [dostęp 2012-04-18].
  7. Maciej Merkulowski: Historia mobilnych konsol Nintendo (pol.). GameStar, 2011-05-10. s. 3. [dostęp 2012-04-18].
  8. Maciej Merkulowski: Historia mobilnych konsol Nintendo (pol.). GameStar, 2011-05-10. s. 4. [dostęp 2012-04-18].
  Super Mario Bros. 2 – gra, która powstała na bazie Yume Kōjō: Doki Doki Panic, krachu na Japońskim rynku gier video. Gra jednak stała się sukcesem w Europie i USA, została także wydana w Japonii jako Super Mario USA.Game Boy Advance SP (jap. ゲームボーイアドバンスSP, Gēmu Bōi Adobansu Esupī) – przenośna konsola gier wideo wydana w 2003 roku przez Nintendo, będąca specjalną wersją konsoli Game Boy Advance. Oferowała ona mniejszą obudowę niż w pierwowzorze, a także zawierała akumulator litowo-jonowy i podświetlany ekran. W 2006 roku wprowadzono ulepszoną wersję pod nazwą SP2 (model AGS-101), która posiadała ekran podświetlany od tyłu (pierwsza wersja konsoli posiadała ekran podświetlany od dołu). Możliwa była także zmiana jasności ekranu (w poprzedniku całkowite wyłączenie podświetlenia)..
  Warto wiedzieć że... beta

  Kartridż (kartrydż, ang. ROM cartridge) – nośnik danych składający się z pamięci ROM umieszczonej w obudowie z tworzywa sztucznego, zawierający program komputerowy (najczęściej grę).
  Game Boy Advance (jap. ゲームボーイアドバンス, Gēmu Bōi Adobansu, GBA) – przenośna konsola do gier wyprodukowana przez firmę Nintendo. Jest następczynią popularnej konsoli Game Boy Color. Została wypuszczona na rynek w Japonii 21 marca 2001 roku, w Ameryce Północnej 11 czerwca 2001 roku, w Europie 22 czerwca 2001 roku, a w Chinach 8 czerwca 2004 roku.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.029 sek.