• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Game - raper  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Diss – konwencja w muzyce rap. Nazwa to rozwinięcie pochodzące z języka angielskiego, ze słowa disrespect, czyli obraza. Jest to atak słowny kierowany w konkretną postać/artystę. Z dissem najczęściej można się spotkać podczas potyczek freestyle’owych. Diss polega na wytknięciu negatywnych cech przeciwnika, naśladowaniu jego stylu lub na przekształcaniu fragmentów jego twórczości w sposób obnażający ich słabości. Meek Mill, właściwie Robert Williams (ur. 6 maja 1987 r.) - amerykański raper pochodzący z Filadelfii w stanie Pensylwania. Pierwotnie związany z wytwórnią Grand Hustle Records, a od lutego 2011 r. z Maybach Music Group. W marcu 2011 roku Mill znalazł się na liście Freshman Class of 2011, magazynu XXL.

  Jayceon Terrell Taylor (ur. 29 listopada 1979 w Los Angeles), lepiej znany jako Game lub The Gameamerykański raper i aktor.

  Stał się sławny w 2005 r. po sukcesie jego albumu The Documentary i dwukrotnej nominacji do nagrody Grammy. The Game jest jedynym raperem z zachodu, który wydał multi-platynowy album The Documentary, od czasów 2001 Dr. Dre, który został wydany późno w 1999 (chociaż album Tha Last Meal Snoop Dogga sprzedał się w dwóch milionach egzemplarzy, został zatwierdzony jako platyna).

  The Documentary 2.5 – siódmy studyjny album amerykańskiego rapera Game’a, którego premiera odbyła się 16 października 2015 roku, siedem dni po wydawnictwie The Documentary 2. Wśród gości pojawili się Lil Wayne, will.i.am, Nas, E-40, DJ Quik, Busta Rhymes . Natomiast za produkcję poszczególnych utworów na płycie odpowiedzialni są Stat Quo, Travis Barker, Cool & Dre, DJ Khalil, DJ Mustard czy The Alchemist. Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.

  Po wydaniu dwóch albumów, które zadebiutowały na pierwszych miejscach kilku notowań, między innymi Billboard 200, Game jest również znany z wielu beefów, w których wziął udział. Muzyka tworzona przez Taylora to podgatunek rapu, zwany gangsta rapem, który miał swoje początki w rodzinnym mieście rapera, Compton.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Wczesne lata[ | edytuj kod]

  Jayceon Taylor urodził się w Los Angeles, w stanie Kalifornia. Jego matka to Lynette Baker, a ojciec George Taylor. Mieszkał w La Brea dopóki nie przeniósł się z rodziną do Compton, kiedy miał cztery lata. Po tym, jak jego starsza siostra oskarżyła ojca o molestowanie seksualne (Jayceon miał wtedy pięć lat), ich rodzina rozpadła się i spędził osiem lat z rodziną zastępczą w Carson. W wieku czternastu lat wrócił do swojej prawdziwej rodziny w Compton. Dorastał na terytorium gangu Crips znanym jako Santana Blocc i wkrótce dołączył do Bloodsów. Po ukończeniu Compton High School, krótko uczęszczał do Washington State University – w pierwszym semestrze wyrzucono go ze szkoły za posiadanie narkotyków. Po tych zdarzeniach zajął się sprzedażą narkotyków, a w wieku osiemnastu lat zaczął naśladować swojego starszego brata (Big Fase 100), który był powiązany z setem Cedar Block Piru. W 2001 został pięciokrotnie postrzelony (w serce, brzuch, ręce) przez nieznajomych mężczyzn, którym otworzył drzwi. Został przewieziony do szpitala. Zapadł w śpiączkę na trzy dni. W trakcie pobytu w szpitalu postanowił rozpocząć karierę raperską.

  Calvin Cordozar Broadus Jr., znany głównie jako Snoop Dogg (ur. 20 października 1971 w Long Beach w Kalifornii) – amerykański raper i aktor. Do 1998 roku znany jako Snoop Doggy Dogg, a od 2012 roku używa także pseudonimu Snoop Lion w kontekście swojej twórczości reggae.Untold Story jest drugim niezależnym albumem amerykańskiego rapera Game’a. Został wydany w 2004 roku dla Get Low Recordz. Album uzyskał niespodziewany sukces, uplasował się na 146. miejscu Billboard 200, 29. na Top R&B/Hip-Hop Albums, 27. pozycji na Billboard Independent Albums i 6. na Top Heatseekers

  Początki kariery[ | edytuj kod]

  Po przesłuchaniu znanych albumów hip-hopowych, Taylor zaplanował swoją karierę. Z pomocą brata, Big Fase'a, założył wytwórnię The Black Wall Street Records. Poza samym Game'em, znaleźli się w niej między innymi Glasses Malone, Vita i Nu Jerzey Devil. Wybrał pseudonim „The Game”, bo tak nazywała go babcia z powodu jego zamiłowania do sportu (koszykówka). W 2002 został wydany jego pierwszego mixtape, „You Know What It Is Vol. 1”, przez wytwórnię Get Low Recordz. Zanim Game znalazł się w wytwórni Aftermath Entertainment, zainteresował się nim P. Diddy, jednak Dr. Dre zaproponował mu kontrakt wcześniej. W październiku 2004 roku, wydał swój pierwszy album, Untold Story dla Get Low Recordz. Sprzedał się w ilości 82 000 kopii w pierwszych trzech miesiącach. Na płycie gościnnie wystąpili między innymi Sean T, Young Noble (z Outlawz) i JT The Bigga. Wystąpił również na mixtape'ach takich producentów jak DJ Kayslay, DJ Whoo Kid czy DJ Clue. Wkrótce raper wydał kolejnego mixtape'a dla swej własnej wytwórni, „You Know What It Is Vol. 2”. Wystąpił również w grze komputerowej „NBA Live 2004” w piosence skomponowanej przez Fredwrecka, „Can't Stop Me”.

  Billboard 200 – zestawienie, przedstawiające 200 najlepiej sprzedających się albumów studyjnych i EP w Stanach Zjednoczonych. Lista publikowana jest każdego tygodnia w magazynie muzycznym Billboard i zazwycznaj stanowi wyznacznik popularności poszczególnych wykonawców w oparciu o pozycje, na których się aktualnie znajdują.In da Club jest pierwszym oficjalnym singlem 50 Centa z albumu Get Rich or Die Tryin’. Singel został wydany w 2003 roku. Akcja teledysku dzieje się w klubie. Najpierw naukowcy tworzą potęgę jaką ma być 50 Cent, a później raper wychodzi do klubu. W teledysku oprócz 50 Centa można zobaczyć Eminema, Dr. Dre, G-Unit oraz Xzibita. Jest to jeden z klipów, w którym użyto fragmentu z „Without Me” Eminema.

  Współpraca z 50 Centem[ | edytuj kod]

  The Game miał kontrakt z wytwórnią Aftermath Entertainment, Dr. Dre i właściciel wytwórni Interscope, Jimmy Iovine postanowili, że będzie pracował z 50 Centem i G-Unit, stwierdzili bowiem, że to zwiększy zainteresowanie fanów zarówno Game'em, jak i G-Unit. Wkrótce wystąpił w teledyskach u 50 Centa, Lloyda Banksa, Young Bucka i Fabolousa. Po raz pierwszy pojawił się w klipie „In da Club”, tańcząc z dziewczyną. Nawet zaczynając karierę został wmieszany w beefy G-Unit z Joe Buddenem, Ja Rule i Memphis Bleekiem. W 2004, przed wydaniem swojego pierwszego singla, „Westside Story”, wystąpił gościnnie w singlu obok Jima Jonesa, „Certified Gangstas”.

  Wiz Khalifa, właściwie Cameron Jibril Thomaz (ur. 8 września 1987 w Minot w Dakocie Północnej) – amerykański raper.Dr. Dre, właściwie Andre Romelle Young (ur. 18 lutego 1965 w Compton, Los Angeles w Kalifornii) – amerykański producent muzyczny i raper. Jest przyrodnim bratem Warrena G.

  Początkowo tytuł The Documentary brzmiał Nigga Wit' An Attitude Volume 1 (co można usłyszeć w tekście „Dreams”), jednak został zmieniony na żądanie wdowy po Eazy-E. Głównymi producentami The Documentary byli Dr. Dre i 50 Cent. Przebojowe single „How We Do” i „Hate It or Love It” wkrótce zostały nominowane do nagrody Grammy. Album zadebiutował na 1. miejscu notowania Billboard 200 i był dziesiątym najlepiej sprzedającym się albumem w USA 2005 roku. W Wielkiej Brytanii zadebiutował na 7. miejscu. Na całym świecie sprzedano około pięciu milionów kopii.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Crips – gang uliczny z Los Angeles, jeden z największych w USA, powstały w 1969 roku. Jego założycielem jest piętnastoletni wówczas Raymond Washington, ale za współtwórcę uważa się również Stanleya "Tookie" Williamsa.

  Z powodu beefu z 50 Centem, Game opuścił Aftermath Entertainment i zaczął współpracować z Geffen Records, by nie mieć żadnych zobowiązań wobec G-Unit. Album Doctor's Advocate został wydany 14 listopada 2006 roku. Data wydania albumu została przełożona przez Game’a, aby udowodnić, że może on odnieść sukces bez pomocy Dre i 50 Centa. Game początkowo zapowiedział w magazynie XXL, że na płycie pojawi się kilka produkcji Dre, jednak podczas wywiadu na stacji Power 105 zapowiedział, że na albumie nie znajdzie się ani jedna (pozostały jednak niewydane utwory wyprodukowane przez Dre dostępne w Internecie, nie zostało wyjaśnione, czemu nie ukazały się na Doctor's Advocate. Album zadebiutował na 1. miejscu listy Billboard 200, sprzedając się w ponad 358 tysiącach egzemplarzy w pierwszym tygodniu.

  Young Buck, właściwie David Darnell Brown (ur. 15 marca 1981 w Nashville, Tennessee) - raper, członek hip-hopowej grupy Ten-A-Key Boys. Były członek składu G-Unit.Raper, MC – muzyk wykonujący muzykę rap. Muzyka ta jest elementem kultury hip-hop. Pierwsi raperzy zaczęli pojawiać się już w latach siedemdziesiątych w Nowym Jorku, USA. Pionierem gatunku jest DJ pochodzący z Jamajki Clive Campbell znany też jako Kool Herc.

  W 2007 roku, wystąpił w epizodzie w filmie Beef IV.

  Dalsza kariera[ | edytuj kod]

  Nowy album Game’a L.A.X. ukazał się dnia 26 sierpnia, 2008 roku nakładem wytwórni Geffen. Pierwszym oficjalnym singlem został utwór „Game's Pain”, gdzie w refrenie gościnnie można usłyszeć Keyshia'e Cole. Drugim singlem, wydanym 24 czerwca, został utwór „Dope Boys”, który Game wykonał wraz z Travisem Barkerem. Ostatnim singlem był utwór „My Life” z gościnnym udziałem Lil Wayne'a. Kompozycja Game’a zadebiutowała na 2. miejscu notowania Billboard 200, sprzedając się w ilości ponad 238 tys. egzemplarzy w pierwszym tygodniu. Do 22 października, 2008 r. sprzedano 660,1 tys. egzemplarzy w samych Stanach Zjednoczonych. Po wydaniu L.A.X., album zebrał wiele pochlebnych recenzji od krytyków, którzy chwalili tę produkcję.

  2001 (nazywany również The Chronic 2001) – drugi studyjny album amerykańskiego rapera i producenta Dr. Dre. Album pokrył się sześciokrotną platyną.Lil Wayne, właściwie Dwayne Michael Carter, Jr. (ur. 27 września 1982 w Nowym Orleanie) – amerykański raper. Były członek Hot Boys – amerykańskiej grupy hiphopowej związanej z Cash Money Records.

  23 sierpnia 2011 w Stanach Zjednoczonych został wydany czwarty studyjny album rapera pt The R.E.D. Album. Game nad tą kompozycją pracował od roku 2009. Produkcja została wydana nakładem wytwórni Aftermath i Interscope Records. Pierwszym oficjalnym singlem został utwór „Red Nation” z udziałem rapera Lil Wayne'a, do którego powstał teledysk. Singiel został wydany 12 kwietnia tego roku w Stanach Zjednoczonych, a 3 maja na całym świecie. Kolejnym singlem został utwór „Pot of Gold” z gościnnym udziałem piosenkarza Chrisa Browna, do którego również zrealizowano klip. Został wydany 28 czerwca na całym świecie. W grudniu 2011 r. został wydany następny singel pt. „Martians vs. Goblins”, a 22 marca 2012 r. ostatni promujący utwór „The City”.

  The R.E.D. Album – czwarty album studyjny amerykańskiego rapera Game’a. Premiera płyty przekładana była wielokrotnie, jednak ostatecznie odbyła się 23 sierpnia 2011 roku. Album ukazał nakładem dwóch wytwórni: Aftermath i Interscope. Gangsta rap to odmiana rapu. Wykształciła się w połowie lat 80. na wschodnim wybrzeżu USA, ale została spopularyzowana na zachodnim. Pierwszym artystą, który nagrał kawałek w stylistyce gangsta-rapu był pochodzący z Filadelfii Schoolly-D, chodzi tutaj o kawałek "Gangsta Boogie" z 1984 roku. Teksty piosenek mówiły najczęściej o gangach i strzelaninach. Występował także, znany z innych odmian rapu, sprzeciw przeciwko rasizmowi białych, który w przypadku gangsta rapu często był uważany za wzywanie do nienawiści wobec białych i policji.

  Pod koniec 2011 roku raper rozpoczął nagrywanie piątego i jednocześnie ostatniego albumu dla wytwórni Interscope Records. Tytuł pierwotnie brzmiał F.I.V.E.: Fear Is Victory’s Evolution, jednak raper postanowił zmienić go na Jesus Piece. 2 września 2012 r. opublikowano pierwszy singel zatytułowany „Celebration”. W utworze oprócz Game’a wystąpili Chris Brown, Tyga, Lil Wayne i Wiz Khalifa. Planowana premiera odbyła się 11 grudnia 2012 roku.

  XXL - hip-hopowy magazyn stworzony przez Harris Publications. Redaktorem naczelnym czasopisma jest Elliott Wilson. Od roku 1998 współzawodniczy z The Source oraz Vibe.Popek, właściwie Paweł Rak (ur. 1980 w Legnicy), znany również jako Dziecko Wojny – polski raper i zawodnik MMA, a także okazjonalnie reżyser teledysków. Paweł Rak znany jest przede wszystkim z występów grupie muzycznej Firma, w której nieregularnie występuje od 2001 roku. Prowadzi także solową działalność artystyczną. Wystąpił ponadto gościnnie na płytach takich wykonawców jak: Borixon, Jędker, Żurom, Hemp Gru, Fundacja nr 1 oraz Bosski Roman. Od roku 2007 na stałe mieszka i pracuje w Wielkiej Brytanii.

  W 2014 roku udzielił się gościnnie w utworze „Connect” u boku polskiego rapera Popka.

  14 października 2014 roku ukazała się jego kolejna płyta pt. Blood Moon: Year of the Wolf na której usłyszeć można takich gości jak Yo Gotti, Lil Wayne, 2 Chainz, Too $hort, Chris Brown, Young Jeezy czy Tyga. Album był promowany singlami „Bigger Than Me” i „Or Nah”, do których powstały teledyski. Produkcja zadebiutowała na 7. miejscu notowania Billboard 200 ze sprzedażą 32 885 egzemplarzy.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Yo Gotti, właściwie Mario Mims (ur. 19 maja 1980 r. w Memphis, Tennessee) – amerykański raper. Pochodzi z Memphis, z północnej części miasta. Jak twierdzi, swój pseudonim Yo Gotti zapożyczył od znanego nowojorskiego mafiozy, Johna Gottiego.

  Od 2015[ | edytuj kod]

  9 października 2015 r. raper oraz producent Skrillex opublikowali wspólny utwór zatytułowany „El Chapo”.

  18 marca 2015 r. raper poinformował, że jego nowy album pt. The Documentary 2 zostanie wydany 30 czerwca 2015. Później ta data została przesunięta na 7 sierpnia, następnie na 28 sierpnia, a ostatecznie na 9 października 2015. Pierwszy singel pt. „100” z gościnnym udziałem Drakiem został wydany 26 czerwca 2015. Siedem dni po premierze albumu, raper wydał kolejną produkcję pt. The Documentary 2.5. Obie płyty zebrały bardzo dobre recenzje.

  Sean John Combs (ur. 4 listopada 1969 w Harlemie, w Nowym Jorku) – amerykański producent muzyczny, aktor, raper. Ukończył Uniwersytet Howarda w Waszyngtonie, specjalizował się w biznesie. Ma siostrę Keishę, jego ojciec zginął tragicznie, gdy Sean miał tylko 2 lata. Ma dzieci: dwóch synów Justina (z Misą Hylton-Brim) i Christiana Caseya (z Kim Porter), oraz dwie córeczki, urodzone 21 grudnia 2006 roku.Travis Landon Barker (ur. 14 listopada 1975 w Fontanie w stanie Kalifornia) – amerykański muzyk, kompozytor i instrumentalista, perkusista.

  1 sierpnia 2016 r. w klubie Ace of Diamonds Strip Club, w którym także przebywał 50 Cent, The Game zakończył trwający blisko 12 lat beef między nimi, słowami: „What happened, that shit was 12 years ago.” (pol. „Co mogę powiedzieć, to gówno było 12 lat temu”.).

  16 września 2016 r. raper opublikował utwór „92 Bars”, pięciominutowy freestyle mający promować ósmy album pt. 1992, jednak w rzeczywistości był to diss w kierunku Meek Milla.

  The Source (ang.: Źródło) – amerykański magazyn (miesięcznik) zajmujący się hip-hopem, polityką oraz kulturą. Magazyn został założony w roku 1988 z inicjatywy Davida Maysa oraz Jona Shectera. Aktualnie jego właścicielem jest Black Enterprise. Obecnie funkcję redaktora naczelnego pełni Jeremy Miller. The Source mimo skromnego startu, jest aktualnie jednym z największych i najbardziej wpływowych magazynów hip-hop w USA.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  14 października 2016 r. miała miejsce premiera ósmego studyjnego albumu pt. 1992. Promował go singel „All Eyez” wydany 20 czerwca 2016 r. Okładkę albumu zaprojektował Joe Cool, autor okładki Doggystyle Snoop Dogga.

  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  James „Jimmy” Iovine (wym. angielska: ˈaɪ.əviːn, włoska: ˈjovine; ur. 11 marca 1953 w Nowym Jorku) – amerykański producent muzyczny i filmowy, prezes Interscope Geffen A&M Records, wytwórni współpracującej z U2, Dr. Dre, Sheryl Crow, Mary J. Blige, Eminemem, Gwen Stefani, The Black Eyed Peas i Game’em. Wraz z Dr. Dre założył firmę Beats Electronics, którą sprzedali za 3,2 mld dolarów.
  Billboard (The International Music-Record-Tape Newsweekly) – amerykański tygodnik poświęcony przemysłowi muzycznemu w Stanach Zjednoczonych.
  Drake, właśc. Aubrey Drake Graham (ur. 24 października 1986) – kanadyjski raper i aktor, którego kariera rozpoczęła się wraz z rolą Jimmy’ego Brooksa w serialu Degrassi: Nowe pokolenie. Zdobywca nagrody Grammy za Najlepszy Album Rap/Hip-Hop – Take Care w roku 2013. Graham przez długi czas był blisko związany z Young Money Entertainment, aż do czerwca 2009 roku, kiedy to podpisał oficjalny kontrakt z wytwórnią. 15 czerwca 2010 roku ukazał się jego pierwszy album studyjny, Thank Me Later, który zadebiutował na szczycie Billboard 200, rozchodząc się w pierwszym tygodniu w 447.000 kopii na terenie Stanów Zjednoczonych.
  Geffen Records - amerykańska wytwórnia płytowa należąca do Universal Music Group, założona w 1980 roku przez biznesmena Davida Geffena, który w latach siedemdziesiątych stworzył Asylum Records.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Compton – miasto położone w Stanach Zjednoczonych, w stanie Kalifornia, w hrabstwie Los Angeles. Z Compton pochodzi wiele znanych raperów m.in. Dr. Dre, Eazy-E czy Game.
  How We Do – singiel amerykańskiego rapera The Game’a pochodząca z płyty The Documentary. W piosence oprócz Game’a możemy usłyszeć 50 Centa. Jako jeden z jego pierwszych utworów, stał się wielkim hitem w USA, jak i na całym świecie. Produkcją utworu zajął się Dr. Dre.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.072 sek.