• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • GameSpot

  Przeczytaj także...
  GameCube – konsola gier wideo szóstej generacji, wyprodukowana i wydana w 2001 przez japońskie przedsiębiorstwo Nintendo. Konsola, zgodnie z nazwą, ma kształt kostki, do której podłączane są kontrolery.Komputer osobisty (ang. personal computer) – mikrokomputer przeznaczony przede wszystkim do użytku osobistego w domu i biurze. Służy głównie do uruchamiania oprogramowania biurowego, dostępu do zasobów Internetu, prezentacji treści multimedialnych (tekst, obrazy, dźwięki, filmy i inne), jak i gier.
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  GameSpotamerykańska strona internetowa o grach komputerowych, która dostarcza wiadomości, recenzji, zapowiedzi, materiałów do pobrania i innych informacji. Strona została założona w maju 1996 przez Pete'a Deemera, Vince'a Broady'ego i Jona Epsteina. Została zakupiona przez ZDNet, przedsiębiorstwo, które zostało później przejęte przez CNET Networks. CBS Interactive, które zakupiło CNET Networks w 2008, jest obecnym właścicielem GameSpotu. GameSpot.com jest obecnie według Alexy jedną z 300 najczęściej przeglądanych stron internetowych.

  Nintendo 64, N64 – domowa konsola gier telewizyjnych stworzona przez firmę Nintendo. Premiera konsoli w Japonii miała miejsce 23 czerwca 1996 roku, w Ameryce Północnej – 29 września 1996, a w Europie – 1 marca 1997 roku. Oficjalnie prace nad konsolą rozpoczęły się 23 sierpnia 1993. W tym dniu bowiem poinformowano o podpisaniu umowy między firmami Nintendo i Silicon Graphics, w której była mowa o projekcie "Reality", mającym na celu stworzenie nowej konsoli do gier. Początkowo konsola miała się nazywać Ultra 64 i miała kosztować około 300 dolarów. Trudno było w to uwierzyć ze względu na niedawną premierę 32-bitowej konsoli 3DO Interactive Multiplayer, która kosztowała aż 699 dolarów i z tego powodu pojawiały się złośliwe uwagi aby zmienić nazwę projektu na "Unreality" (nierealny). Dzięki tej współpracy powstała pierwsza 64-bitowa konsola o możliwościach przewyższających dostępne wtedy na rynku konsole w tym jej głównego rywala Sony PlayStation.PlayStation (PS, popularnie zwane także – PSX) (jap. プレイステーション, pureisutēshon; pol. dosł. StacjaGier) – 32-bitowa konsola do gier wideo, wyprodukowana w Japonii przez firmę Sony Computer Entertainment, zaprojektowana przez Kena Kutaragiego.

  Oprócz informacji dostarczanych przez sztab GameSpotu, strona pozwala zarejestrowanym użytkownikom na publikowanie własnych recenzji, blogów i wpisów na forach dyskusyjnych. Fora są współdzielone z tymi na GameFAQs, inną stroną posiadaną przez CNET.

  W 2004 portal GameSpot wygrał nagrodę publiczności dla najlepszej strony okołogrowej, przyznaną przez Spike TV podczas rozdania nagród Video Game Award Show, a w 2005, 2006, 2007 i 2009 zdobyła nagrody publiczności Webby Awards w kategorii mediów o tematyce gier wideo. Jej głównymi konkurentami są portale IGN, 1UP.com i GameSpy. W grudniu 2010 stronę odwiedziło według Compete.com 7.5 miliona użytkowników.

  iPhone – smartfon przygotowany przez Apple Inc., oparty na systemie operacyjnym iOS mający pełnić funkcje telefonu komórkowego, platformy rozrywkowej i komunikatora internetowego. Urządzenie posiada także wbudowaną przeglądarkę internetową Safari Mobile umożliwiającą przeglądanie niektórych zasobów sieciowych.Alexa Internet – amerykańska spółka kontrolowana przez Amazon.com, prowadząca witrynę Alexa znaną z dostarczania informacji na temat generowanego ruchu do innych stron internetowych. Spółka została założona w 1996 roku, a trzy lata później kontrolę nad nią przejął Amazon.com.

  Główna strona GameSpotu linkuje do ostatnich wiadomości, recenzji, zapowiedzi i portali dla poszczególnych istniejących platform: Wii, Nintendo DS, PC, Xboksa 360, PlayStation Portable, PlayStation 2 i PlayStation 3. Ponadto posiada listę najbardziej popularnych gier na stronie i wyszukiwarkę, która pozwala na odnalezienie przedmiotu zainteresowania. We wrześniu 2009 witryna GameSpot uruchomiła też katalogowanie gier przenośnych na telefony komórkowe, iPhone'y i system Android. GameSpot zawiera też informacje o grach na starsze platformy: Nintendo 64, GameCube, Game Boy Color, Game Boy Advance, Xboksa, PlayStation, Segę Saturn, Dreamcasta, Neo Geo Pocket Color i N-Gage'a.

  Wii (wym. jak ang. we; IPA: [wiː]) – konsola gier wideo zaprojektowana i produkowana przez japońską firmę Nintendo. Początkowo znana pod nazwą Revolution jest następczynią Nintendo GameCube. N-Gage – konsolofon wyprodukowany przez fińską firmę Nokia. Urządzenie może pełnić rolę telefonu komórkowego i przenośnej konsoli do gier. Wyposażone jest ono w procesor ARM9 o częstotliwości taktowania 104 MHz oraz wyświetlacz o rozdzielczości 176×208 pikseli mogący wyświetlić 4096 kolorów. Nokia N-gage powstała na bazie telefonu Nokia 7650/3650; w zależności od modelu (Classic czy QD) telefon jest odpowiednio trój- i dwuzakresowy. Powstały dwa modele tego telefonu: Classic (Pierwszy) oraz QD (Następca), mimo iż QD został wypuszczony na rynek dwa lata później był dużo bardziej okrojony niż pierwowzór. Porównanie Classic z QD:

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Najstarsza zawartość portalu datowana jest na 1 maja 1996 – All Updates – May 1, 1996 (ang.). GameSpot. [dostęp 2011-01-28].
  2. Gamespot.com Site Info (ang.). Alexa.com. [dostęp 2011-01-28].
  3. Spike TV Announces Winners of 'Video Game Awards 2004' (ang.). PR Newswire. [dostęp 2011-01-28].
  4. 9TH ANNUAL WEBBY AWARDS NOMINEES & WINNERS (ang.). Webby Awards. [dostęp 2011-01-28].
  5. 10TH ANNUAL WEBBY AWARDS NOMINEES & WINNERS (ang.). Webby Awards. [dostęp 2011-01-28].
  6. 11TH ANNUAL WEBBY AWARDS NOMINEES & WINNERS (ang.). Webby Awards. [dostęp 2011-01-28].
  7. 13th Annual Webby Awards Nominees & Winners: (ang.). Webby Awards. [dostęp 2011-01-28].
  8. GameSpot.com Site Profile (ang.). Compete.com. [dostęp 2011-01-28].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona GameSpot (ang.)
 • Recenzja (z łac. recensio oznaczającego ‘spis ludności, przegląd’, w jęz. pol. za pośrednictwem niem. Recension) – analiza i ocena dzieła artystycznego, publikacji naukowej, projektu, przewodnika, poradnika, wystawy, przedstawienia teatralnego, publikacji multimedialnej, filmu, przemówienia, meczu, mszy itp. Pełni funkcję informacyjną, wartościującą i postulatywną, nakłaniającą lub zniechęcającą.Neo Geo Pocket Color – przenośna konsola gier wideo firmy SNK, jest następczynią Neo Geo Pocket. Konsola kosztowała $69.95, i była dostępna w sześciu kolorach: Camouflage Blue, Carbon Black, Crystal White, Platinum Blue, Platinum Silver i Stone Blue. Została wycofana ze sklepów w Europie w 2000 roku, ze względu na niskie wyniki sprzedaży.
  Warto wiedzieć że... beta

  Spike TV – amerykańska stacja telewizyjna, należąca do korporacji medialnej MTV Networks. Do 2003 roku nosiła nazwę The Nashville Network, w skrócie TNN.
  Sony PlayStation 3 (potocznie PS3; do września 2009 znak towarowy PLAYSTATION 3, obecnie PlayStation 3) – konsola gier wideo firmy Sony, trzecia w rodzinie PlayStation.
  Sega Saturn (po japońsku: セガサターン) – 32-bitowa konsola do gier firmy Sega wydana w Japonii 22 listopada 1994 a w północnej Ameryce w 11 maja 1995. W dniu premiery konsoli w Japonii sprzedano ok. 170 000 egzemplarzy. Przez pewien czas konkurent Sony PlayStation. Ponieważ konstrukcja została mocno zmodyfikowana tuż przed wprowadzeniem konsoli na rynek, Sega nie potrafiła tak usprawnić produkcji (czyli zmniejszyć kosztów), by nawiązać cenową walkę z firmą Sony. W momencie premiery cena konsoli w Japonii wynosiła 44 800 jenów (ok. 490 dolarów), w USA 399 dolarów, a produkt Sony był tańszy o ok. 100 dolarów. Początkowo konsola dobrze się sprzedawała i w ciągu 2 tygodni sprzedano 2,5 mln egzemplarzy. Wzrastająca popularność konsoli Sony PlayStation zmieniła jednak tę sytuację.
  Android – system operacyjny dla urządzeń mobilnych takich jak telefony komórkowe, smartfony, tablety, tablety PC i netbooki. Obecnie (2013) najpopularniejszy system mobilny na świecie. Android został oparty na jądrze Linux oraz oprogramowaniu na licencji GNU. Początkowo był rozwijany przez firmę Android Inc. (kupioną później przez Google), następnie przeszedł pod skrzydła Open Handset Alliance.
  Game Boy Color (jap. ゲームボーイカラー, Gēmu Bōi Karā, w skrócie GBC) – przenośna konsola gier wideo wyprodukowana i wydana w 1998 roku przez Nintendo, będąca następcą konsoli Game Boy. Nowością w stosunku do poprzednika było wprowadzenie kolorowego wyświetlacza.
  PlayStation Portable (oficjalny skrót: PSP) – przenośna konsola gier wideo produkowana i sprzedawana przez Sony Computer Entertainment. Po raz pierwszy o pracach nad konsolą wspomniano na E3 2003, a pierwsza jej odsłona miała miejsce 11 maja 2004 na konferencji prasowej Sony przed E3 2004. Urządzenie zostało wydane w Japonii 12 grudnia 2004 roku, w Ameryce Północnej 24 marca 2005, a w regionie PAL (m.in. Europa i Australia) 1 września 2005.
  Wiadomość - termin z zakresu teorii informacji i teorii komunikacji. Według Media. Leksykon PWN jest związany z procesem emisji, przekazywania, przekształcania, przyjmowania i przechowywania (w pamięci) określonego ciągu elementów informacyjnych, tj. znaków, symboli, liter, cyfr, tonów, błyskawic, itd..

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.861 sek.