• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Gambrinus Liga

  Przeczytaj także...
  Austro-Węgry (t. Monarchia Austro-Węgierska; niem. Österreich-Ungarn, węg. Osztrák-Magyar Monarchia) – państwo związkowe w Europie Środkowej. Austro-Węgry były wielonarodową monarchią konstytucyjną i jednym z największych mocarstw w tamtym czasie. Państwo istniało 51 lat, od 1867 aż do rozpadu w 1918 roku i zakończenia I wojny światowej.Puchar Czech w piłce nożnej (czes. Pohár ČMFS) jest rozgrywanym co roku turniejem z udziałem czeskich drużyn piłkarskich; najważniejszymi rozgrywkami w czeskim futbolu po mistrzostwie Czech w I lidze.
  1. liga czechosłowacka była najwyższą klasą rozgrywkową w Czechosłowacji. Pierwsza edycja miała miejsce w 1925, a ostatnia w 1993. Liga była zdominowana przez praskie kluby:

  I liga czeska (czes. 1. česká fotbalová liga) – od sezonu 1993/94 najwyższa klasa rozgrywek ligowych w piłkę nożną w Czechach pod patronatem Czeskomorawskiego Związku Piłki Nożnej (czes. Českomoravský fotbalový svaz).

  Inną nazwą, używaną dla określenia rozgrywek piłkarskich w Czechach, jest Synot Liga (do lata 2014 - Gambrinus Liga. "Gambrinus" to nazwa sponsora ligi – czeskiego browaru).

  W rozgrywkach bierze udział 16 klubów. Mistrz i Wicemistrz gra w kwalifikacjach Ligi Mistrzów UEFA;trzeci i czwarty zespół wraz ze zdobywcą Pucharu Czech Bezpośrednio do Ligi Europy. Dwa najsłabsze zespoły spadają do II ligi czeskiej.

  Czechosłowacja (czes. Československo, słow. Česko-Slovensko lub Československo) – państwo w Europie Środkowej istniejące w latach 1918-1938 i 1945-1992. 1 stycznia 1993 w miejscu Czechosłowacji powstały dwa nowe państwa – Czechy i Słowacja. Kraj graniczył z Niemcami (1949-90: NRD i RFN), Polską, ZSRR (1991: Ukrainą), Rumunią (do 1939), Węgrami i Austrią. Stolicą Czechosłowacji była Praga.Browar - zakład produkcyjny, w którym wytwarzane jest piwo czyli napój powstały ze słodu, wody i chmielu poddany fermentacji alkoholowej przy użyciu drożdży. Moce wytwórcze sięgają kilku milionów hektolitrów rocznie.

  Gambrinus – legendarny król, prawdopodobnie flamandzki, uważany za wynalazcę piwa. Prawdopodobnie imię to pochodzi od Jana I (Jan Primus), księcia brabanckiego z XIII wieku. Imię Gambrinusa nosił browar Browar Gambrinus.Piłka nożna (ang. football, amer. soccer) – gra zespołowa. Fani piłki nożnej twierdzą, że jest najpopularniejszą dyscypliną sportową na świecie.

  Skład ligi w sezonie 2016/17[]

  Mistrzowie Czech (Mistrovstvi Cech) w latach 1896-1902[]

  Mistrzowie Czeskiego Związku (Mistrovstvi CSF) w latach 1903-1917[]

  Mistrzostwa Czechosłowackiego Związku (Mistrovstvi ST) w latach 1918-1924[]

  Mistrzostwa Czechosłowacji w latach 1925-1993[]

  Medaliści Mistrzostw Czech po podziale ]

  Statystyka[]

  Przypisy

  1. Były to rozgrywki regionalne, ponieważ Czechy były pod panowaniem Austro-Węgier. Rozgrywki nie były uznawane za oficjalne.
  2. Mistrzostw nie dokończono.
  3. finał: Vinohrady Praga 5 - 1 Karlin Praga
  4. finał: Slavia Praga 14 - 0 Smichov Praga
  Czechy (czes. Česko), Republika Czeska (czes. Česká republika) – państwo śródlądowe w Europie Środkowej. Od północnego wschodu graniczy z Polską, od zachodu i północnego zachodu z Niemcami, od południa z Austrią, a od południowego wschodu ze Słowacją. Stolicą i największym miastem Czech jest Praga. Kraj składa się z trzech historycznych krain – Czech właściwych, Moraw i czeskiej części Śląska. Na powierzchni 78 866 km² żyje ponad 10,5 mln osób, z czego 94% to Czesi. Państwo czeskie dzieli się na czternaście krajów. Czechy są republiką parlamentarną, demokratycznym państwem prawa o liberalnym systemie rządów, opartym na swobodnej rywalizacji partii i ruchów politycznych. Głową państwa jest prezydent. Naczelnym organem władzy ustawodawczej jest parlament z Izbą Poselską i Senatem, władzy wykonawczej rząd z czternastoma ministerstwami, a władzy sądowniczej Sąd Konstytucyjny i Sąd Najwyższy. Czechy są członkiem wielu organizacji międzynarodowych, m.in. ONZ, Unii Europejskiej, NATO, strefy Schengen, Rady Europy, OECD i Grupy Wyszehradzkiej.Sportovní klub Slavia Praha (w skrócie SK Slavia Praha) – czeski klub piłkarski z siedzibą w Pradze (Vršovice) występujący w 1. Gambrinus lidze.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Związek Piłki Nożnej Republiki Czeskiej (czes. Fotbalová asociace České republiky, FAČR) – ogólnokrajowy związek sportowy, działający na terenie Czech, posiadający osobowość prawną, będący jedynym prawnym reprezentantem czeskiej piłki nożnej (jedenastoosobowej, halowej, plażowej zarówno mężczyzn, jak i kobiet we wszystkich kategoriach wiekowych) w kraju i za granicą.
  II liga czeska w piłce nożnej – od sezonu 1993/1994 drugi najwyższy poziom rozgrywek piłki nożnej organizowany przez Czeskomorawski Związek Piłki Nożnej. Liga liczy 16 drużyn. Rozgrywki odbywają się systemem kołowym (po jednym meczu jako gospodarz i gość) w dwóch rundach: jesiennej oraz wiosennej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.028 sek.