• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Galveston - Teksas

  Przeczytaj także...
  Veracruz – główny port i jedno z najważniejszych miast stanu Veracruz, położona nad meksykańskim wybrzeżem Zatoki Meksykańskiej, w odległości około 90 km od stolicy stanu Xalapa. Miasto liczy 444 tys. a gmina miejska 512 tys. mieszkańców.Republika Południowej Afryki (RPA, afr. Republiek van Suid-Afrika, ang. Republic of South Africa) – państwo na południowym krańcu Afryki.
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Okolice Galveston - mapa z 1970

  Galveston - miasto w południowej części Stanów Zjednoczonych, w stanie Teksas, w Galveston County. Port nad Zatoką Meksykańską. Leży na wyspie Galveston, połączonej ze stałym lądem dwoma mostami drogowymi, jednym kolejowym i przeprawą promową. Miasto zajmuje niemal cały obszar wyspy, z wyjątkiem stanowiącej enklawę miejscowości Jamaica Beach. Do Galveston należy również sąsiednia wyspa Pelican Island.

  Niigata (jap. 新潟市, Niigata-shi) - miasto w Japonii (środkowe Honsiu), nad Morzem Japońskim, ośrodek administracyjny prefektury Niigata.Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.

  Leży około 80 km na południowy wschód od Houston i jest częścią obszaru metropolitalnego tego miasta, mającego 5,2 mln mieszkańców (dane z 2004).

  W 1900 miasto zostało zdewastowane przez huragan, jednak większość budynków w historycznej części miasta została wyremontowana i obecnie Galveston przypomina miasto z czasów swojej świetności na przełomie XIX i XX wieku. Wyspa Galveston leży w obszarze dużego zagrożenia huraganami, których aktywność zgodnie z prognozami może rosnąć w najbliższych latach. Większość współczesnych budynków w związku z tym stawiana jest na palach co powinno uchronić je przed zmieceniem przez fale przelewające się przez wyspę z Zatoki Meksykańskiej do Galveston Bay.

  Thiruvananthapuram (hindi तिरुवनंतपुरम, trb.: Tiruwanantapuram, trl.: Tiruvanaṁtapuram; malajalam: തിരുവനന്തപുരം, trl.: Tiruvanantapuram; ang. Thiruvananthapuram; do 1996 hindi त्रिवेन्द्रम, trb.: Triwendram, trl.: Trivendram; ang. Trivandrum) - stolica stanu Kerala. Miasto położone jest po zachodniej stronie wybrzeża, prawie na samym krańcu Półwyspu Indyjskiego. Z liczbą ludności wynoszącą 745 tys. Thiruvananthapuram staje się największym ośrodkiem Kerali. Miejska aglomeracja liczy sobie około miliona ludności.Meksyk (Meksykańskie Stany Zjednoczone, hiszp. México, Estados Unidos Mexicanos, Méjico, nah. Mēxihco) – kraj w Ameryce Północnej. Sąsiaduje ze Stanami Zjednoczonymi (na północy), z Oceanem Spokojnym (na zachodzie i południu), Zatoką Meksykańską i Morzem Karaibskim (na wschodzie) oraz z Gwatemalą i Belize (na południu i południowym wschodzie).

  Galveston jest doskonałym przykładem wiktoriańskiego miasteczka z południa Stanów Zjednoczonych. Obchody tradycyjnego karnawału - Mardi Gras są niemal tak huczne jak w Nowym Orleanie, przez co ściągają rzesze turystów. Plaże Galveston przez większość roku stanowią doskonałe miejsce odpoczynku dla mieszkańców Houston. Wody jednak nie należą tu do najczystszych, głównie ze w zględu na bliskość intensywnie eksploatowanych pól naftowych leżących pod dnem Zatoki.

  Amerykańskie Biuro Zarządzania i Budżetu (ang. Office of Management and Budget, OMB) sporządziło formalną definicję obszarów metropolitalnych, które są wyznaczone według granic hrabstw (z wyjątkiem regionu Nowej Anglii, gdzie miasta i miasteczka są ważniejszymi jednostkami niż hrabstwa). Te nazywane są "Metropolitan Statistical Areas" (MSA). Jeżeli dane MSA jest dostatecznie duże, tak, że można podzielić je na mniejsze obszary metropolitalne, wtedy to MSA jest nazywane "Consolidated Metropolitan Statistical Area" (CMSA), a mniejsze obszary "Primary Metropolitan Statistical Area" (PMSA).Hrabstwo Galveston – hrabstwo położone w USA w stanie Teksas utworzone w 1838 r. Siedzibą hrabstwa jest miasto Galveston.

  W nocy z 12 na 13 września 2008 roku miasto znalazło się na drodze tropikalnego huraganu Ike, który spowodował czasowe zalanie znacznej części Galveston falą o wysokości od jednego metra (obszary osłonięte falochronem z początków XX wieku) do czterech metrów (tereny najniżej położone i plaże). Mieszkańcy zostali czasowo ewakuowani, odbudowa naruszonej infrastuktury trwała kilka tygodni, niektóre skutki powodzi (jak nieczynna komunikacja tramwajowa) pozostały jeszcze w roku 2012.

  Houston – największe miasto stanu Teksas i jednocześnie czwarte pod względem wielkości miasto w Stanach Zjednoczonych, za sprawą populacji liczącej 2 099 451 mieszkańców (2010), rozlokowanych na obszarze 1700 km². Houston stanowi siedzibę hrabstwa Harris i centrum ekonomiczne Houston–Sugar Land–Baytown, czyli piątego pod względem wielkości obszaru metropolitalnego w Stanach Zjednoczonych, zamieszkiwanego w sumie przez około sześć milionów osób.Afryka Południowa – region Afryki, obejmujący południową część kontynentu. Zazwyczaj do krajów Afryki Południowej zalicza się:

  Miasta partnerskie[]

 • Indie Thiruvananthapuram, Indie
 • Meksyk Veracruz, Meksyk
 • Norwegia Stavanger, Norwegia
 • Japonia Niigata, Japonia
 • Południowa Afryka Kapsztad, Republika Południowej Afryki
 • Linki zewnętrzne[]

 • Oficjalna strona miasta • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Zatoka Meksykańska (ang. Gulf of Mexico, hiszp. Golfo de México) – zatoka w zachodniej części Oceanu Atlantyckiego u wybrzeży Ameryki Północnej. Leży między półwyspami Jukatan i Floryda, od otwartego oceanu i Morza Karaibskiego ogradza ją wyspa Kuba. Z akwenem Morza Karaibskiego połączone jest przez Cieśninę Jukatańską, a z otwartym oceanem – Cieśniną Florydzką. Kraje leżące nad zatoką to Kuba, Meksyk i Stany Zjednoczone.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.024 sek.