• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Galunggung

  Przeczytaj także...
  Jawa – wyspa w Azji Południowo-Wschodniej, jedna z Wielkich Wysp Sundajskich. Należy do Indonezji, a największe miasto wyspy, Dżakarta, jest stolicą tego kraju. Wyspę zamieszkuje 130 mln osób. Na obszarach nizinnych Jawy Centralnej na jeden km² przypada 2000 osób. Powierzchnia Jawy to 126,7 tys. km², co daje jej trzynaste miejsce wśród wysp na świecie i piąte w Indonezji.Garut – miasto w Indonezji w prowincji Jawa Zachodnia. Położone jest około 75 kilometrów na południowy wschód od stolicy prowincji – Bandung.
  Erupcja wulkanu, wybuch wulkanu (drugie określenie, ściślej to: gwałtowna erupcja, w praktyce używane jako synonim erupcji) – zjawisko wydostawania się na powierzchnię Ziemi lub do atmosfery jakiegokolwiek materiału wulkanicznego (magmy, materiałów piroklastycznych, substancji lotnych: gazów, par).
  Uderzenie pioruna w czasie erupcji wulkanu Galunggung w 1982

  Gunung Galunggung – czynny wulkan w południowo-zachodniej części Jawy w Indonezji, w pobliżu miasta Garut; zaliczany do stratowulkanów.

  Współrzędne geograficzne 7°15′S 108°03′E/-7,250000 108,050000. Wysokość 2168 m n.p.m.

  Pierwsza zanotowana erupcja w 1822 r. – 4011 zabitych i 114 zniszczonych wsi.

  Indonezja – wyspiarskie państwo położone w Azji Południowo-Wschodniej oraz w Oceanii, którego stolicą jest Dżakarta z 8,4 mln mieszkańców.Dolar amerykański (oficjalna nazwa – United States dollar, międzynarodowy skrót – USD) – oficjalna waluta Stanów Zjednoczonych, Portoryko, Mikronezji, Marianów Północnych, Palau, Wysp Marshalla, Panamy, Ekwadoru (od 2000), Salwadoru (od 2001), Timoru Wschodniego, Zimbabwe (od 2009) oraz Bonaire, Saby i Sint Eustatius od 2011 roku. Jeden dolar amerykański dzieli się na sto centów amerykańskich. Często zapisuje się go za pomocą symbolu $.

  W 1982 r. kolejny tragiczny w skutkach wybuch – 68 ofiar, 22 zniszczone wsie, straty oszacowano na 15 milionów dolarów.

  24 czerwca 1982 nad wulkanem znalazł się Boeing 747 „City of Edinburgh” linii British Airlines. Samolot wleciał w chmurę pyłu wulkanicznego, wyrzuconego przez wybuch wulkanu, co spowodowało zatrzymanie wszystkich silników. Pilotom udało się włączyć je ponownie i bezpiecznie wylądować.

  Wulkan (z łac. Vulcanus – imię rzymskiego boga ognia) – miejsce na powierzchni Ziemi, z którego wydobywa się lawa, gazy wulkaniczne (solfatary, mofety, fumarole) i materiał piroklastyczny. Terminu tego również używa się jako określenie form terenu powstałych wskutek działalności wulkanu, choć bardziej poprawne są takie terminy jak: góra wulkaniczna, stożek wulkaniczny, kopuła wulkaniczna czy wulkan tarczowy.

  Linki zewnętrzne[]

 • Zdjęcie satelitarne z Google Maps • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.023 sek.