• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Gallaudet University

  Przeczytaj także...
  Uniwersytet (łac. universitas magistrorum et scholarium „ogół nauczycieli i uczniów”) – najstarszy rodzaj uczelni o charakterze nietechnicznym, której celem jest przygotowanie kadr pracowników naukowych oraz kształcenie wykwalifikowanych pracowników. Waszyngton, D.C., formalnie Dystrykt Kolumbii (ang. Washington, D.C. /ˈwɒʃɪŋtən ˌdiːˈsiː/, District of Columbia), potocznie nazywany Waszyngtonem lub D.C. – założona 16 lipca 1790 stolica Stanów Zjednoczonych.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Logo Uniwersytetu Gallaudeta

  Uniwersytet Gallaudeta (ang. Gallaudet University) – amerykańska uczelnia w Waszyngtonie założona w 1857 (jako National Deaf Mute College) przez Edwarda Gallaudeta, kontynuującego dzieło rozpoczęte przez jego ojca, Thomasa Gallaudeta (patrona szkoły). W 1864 zyskała status uniwersytetu.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Thomas Hopkins Gallaudet (ur. 10 grudnia 1787 w Filadelfii, zm. 10 września 1851 w Hartford) – amerykański pionier edukacji osób niesłyszących i niedosłyszących, współzałożyciel i pierwszy dyrektor Asylum for the Deaf and Dumb w Hartford – pierwszej instytucji edukacji głuchych w Ameryce Północnej, patron Gallaudet University.

  Jest to pierwsza (i wciąż jedyna) na świecie uczelnia, na której są wykładane przedmioty z zakresu nauk humanistycznych i artystycznych dla osób niesłyszących. Językiem wykładowym na Uniwersytecie Gallaudeta jest amerykański język migowy – jego znajomość jest wymagana od wszystkich studentów (także słyszących). Przyjęte jest, by na terenie kampusu nie posługiwać się językami fonicznym (na przykład wszyscy patrolujący teren uniwersytetu policjanci posługują się sprawnie językiem migowym).

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Język migowy – język naturalny, charakteryzujący się użyciem kanału wzrokowego, a nie audytywnego. Języki migowe są to te języki wizualno-przestrzenne, które zostają nabyte drogą naturalnej akwizycji przez głuche dzieci od głuchych rodziców. Do niedawna języki migowe były pozbawione wersji pisanej (SignWriting).

  W 1988 protesty studenckie doprowadziły do powołania na stanowisko rektora uczelni osoby głuchej (I. Kinga Jordana). Cała sprawa zyskała rozgłos i przyczyniła się do popularyzacji w Stanach Zjednoczonych wiedzy na temat kultury Głuchych. Rzecz została opisana między innymi przez amerykańskiego psychiatrę Olivera Sacksa, w jego książce Zobaczyć głos.

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Edward Miner Gallaudet (ur. 5 lutego 1837 w Hartford, Connecticut, zm. 26 września 1917 tamże) – amerykański pedagog (surdopedagogika), syn Thomasa Gallaudeta (twórcy Asylum for the Deaf and Dumb), pionier edukacji głuchoniemych w Stanach Zjednoczonych, współzałożyciel pierwszej w USA uczelni z programem przygotowanym specjalnie dla osób głuchych i niedosłyszących (National Deaf Mute College, później Gallaudet University) oraz wieloletni rektor tej uczelni i propagator kultury głuchych.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Oliver Sacks (przeł. A. Małaczyński): Zobaczyć głos. Podróż do świata ciszy, Poznań 1998
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Witryna internetowa Uniwersytetu Gallaudeta (ang.)
 • Utrata słuchu (głuchota) – niezdolność do odbierania bodźców akustycznych. Wrodzona, w przeciwieństwie do nabytej często wiąże się z niezdolnością do mówienia (głuchoniemota).Oliver Sacks (ur. 9 lipca 1933) – brytyjski neurolog zamieszkały w Stanach Zjednoczonych, autor wielu książek popularnonaukowych, profesor neurologii na Uniwersytecie Columbia.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
  Kultura Głuchych – według dr Barbary Kannapell, niesłyszącej profesor socjologii na Uniwersytecie Gallaudeta, założycielki organizacji "Deaf Pride", jest to zestaw wyuczonych zachowań i spostrzeżeń, które kształtują wartości i normy głuchych ludzi na podstawie podobnych lub wspólnie dzielonych doświadczeń.
  Głos ludzki – wibracje wytwarzane przez struny głosowe człowieka (dźwięki o określonej częstotliwości). Fałdy głosowe w połączeniu z m.in. zębami, językiem i ustami mogą wytworzyć szerokie spektrum dźwięków, umożliwiając całkowitą zmianę znaczenia wypowiedzi poprzez manipulację tonu lub akcentowanie pojedynczych części.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.017 sek.