• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Gallatin Range

  Przeczytaj także...
  Świerk Engelmanna (Picea engelmannii Parry ex Engelm.) – gatunek drzewa z rodziny sosnowatych. Występuje naturalnie w górach zachodniej Ameryce Północnej, od 750 m do 3300 m n.p.m., gatunek lasotwórczy. Mammoth Hot Springs − rozległy kompleks gorących źródeł znajdujący się na trawertynowych wzgórzach w północnej części Parku Narodowego Yellowstone w Wyoming w Stanach Zjednoczonych. W jego bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się Fort Yellowstone oraz historyczna osada Mammoth Hot Springs. Kompleks powstawał przez tysiące lat na skutek osadzania się węglanu wapnia wypłukiwanego ze skał przez gorące wody. Źródlane wody, o temperaturze około 80 °C, zawierające także śladowe ilości innych minerałów, schładzając się na powierzchni utworzyły białe, czasem biało-brązowe lub biało-rude nacieki i skorupy, a także efektowne tarasy. Barwy tarasów ulegają zmianie w różnych porach roku w zależności od intensywności wypływania wody a także od rodzaju glonów i sinic znajdujących się w wodzie.
  Daglezja zielona, jedlica zielona, jedlica Douglasa, jedlica Menziesa, (Pseudotsuga menziesii Carriere) – gatunek drzewa z rodziny sosnowatych. Występuje w zachodniej części Ameryki Północnej. Gatunek geograficznie dzielony jest na dwa podgatunki P. menziesii subsp. menziesii i P. menziesii subsp. glauca. W Polsce jest gatunkiem introdukowanym. Opis dotyczy podstawowego podgatunku subsp. menziesii, subsp. glauca (jedlica sina) odróżnia się pokrojem, igłami i szyszkami.
  Electric Peak
  Jezioro Lava Lake w jednej z dolin Gallatin Range

  Gallatin Rangepasmo górskie w USA, w łańcuchu Gór Skalistych, w południowej części stanu Montana (67 proc. powierzchni) i północnej części stanu Wyoming (pozostałe 33 proc. powierzchni). Należy do grupy pasm Greater Yellowstone Rockies (podgrupa Teton Range-Yellowstone Area). Jego południowa część leży w Parku Narodowym Yellowstone. Od wschodu ogranicza je rzeka Yellowstone, za którą znajduje się pasmo Absaroka Range, a od zachodu rzeka Gallatin River, za która znajduje się pasmo Madison Range. Na północ od Gallatin Range znajduje się miasto Bozeman. Na południu pasmo dochodzi do jeziora Yellowstone, na północnym krańcu kaldery Yellowstone.

  Grizli, grizzly, niedźwiedź szary (Ursus arctos horribilis) – podgatunek niedźwiedzia brunatnego należącego do rodziny niedźwiedziowatych.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Gallatin Range zajmuje powierzchnię 4 753 km² i rozciąga się na długości 134 km z północy na południe i 79 km ze wschodu na zachód.

  Pasmo zbudowane jest ze skał metamorficznych i wylewnych skał magmowych. Z racji położenia na terenie wulkanicznym w dolinach południowej części Gallatin Range znajduje się kilka formacji termicznych, między innymi Mammoth Hot Springs.

  Najwyższym szczytem jest Electric Peak (3343 m, 3350 m). Inne ważniejsze szczyty to: Mount Chisholm (3149 m), Mount Bole (3149 m), Bannock Peak (3149 m), Hyalite Peak (3139 m), Ramshorn Peak (3138 m), Overlook Mountain (3129 m), Mount Washburn (3122 m) i Quadrant Mountain (3113 m).

  Rosomak (Gulo gulo) – gatunek drapieżnego ssaka lądowego z rodziny łasicowatych, doskonale przystosowanego do zimowych warunków życia. Jest jednym z największych – obok wydry olbrzymiej i wydry morskiej – przedstawicieli rodziny łasicowatych i jedynym współcześnie żyjącym przedstawicielem rodzaju Gulo. Ze względu na wygląd uważany był początkowo za bliskiego krewniaka psów lub niedźwiedzi. W wielu regionach niesłusznie uważany za zwierzę bardzo agresywne, wręcz krwiożercze. Ze względu na mobilny tryb życia jest zwierzęciem trudnym do obserwowania i – w efekcie – stosunkowo słabo poznanym. Jest prawdopodobnie najsłabiej poznanym gatunkiem spośród dużych drapieżników lądowych.Kaldera Yellowstone – kaldera wulkaniczna znajdująca się pod powierzchnią ziemi na terenie Parku Narodowego Yellowstone w USA w stanie Wyoming. Nazywana także "Yellowstone supervolcano" (Superwulkanem Yellowstone).

  W południowej części pasma (na terenie Parku Narodowego Yellowstone) znajduje się specyficzny ekosystem objęty ochroną. Oprócz wilków, rosomaków i niedźwiedzi grizli pod ochroną znajduje się tu skamieniały las z epoki eocenu, prawdopodobnie zalany gorącą lawą 50 milionów lat temu. Wśród roślinności w dolinach przeważa świerk Engelmanna, daglezja zielona i trawy, w wyższych partiach tundra.

  Park Narodowy Yellowstone (ang. Yellowstone National Park) – park narodowy położony w Stanach Zjednoczonych, na terenie stanów Wyoming, Montana i Idaho. Park narodowy Yellowstone jest najstarszym parkiem narodowym na świecie. Na terenie parku znajdują się słynne gejzery, gorące źródła, wulkany błotne, fumarole i wodospady.Bozeman - miasto w USA, w stanie Montana, w hrabstwie Gallatin. Według danych z 2000 roku, miasto miało 27509 mieszkańców.

  Główną miejscowością jest Mammounth Hot-Sprigs.

  Nazwa pasma pochodzi od nazwiska Albert Gallatin – sekretarza stanu USA w latach 1801 – 1814.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Wielka Encyklopedia Gór i Alpinizmu, tom 4 Góry Ameryki, Katowice: Wydawnictwo STAPIS, 2009, ​​ISBN 978-83-61050--09-4​.
  2. Gallatin Range : Climbing, Hiking & Mountaineering : SummitPost, www.summitpost.org [dostęp 2019-09-29].
  3. USA 2, Reise Know-How Verlag, Bielefeld, 2016, ​ISBN 978-3-8317-7353-4
  4. Gallatin Range - Peakbagger.com, www.peakbagger.com [dostęp 2019-09-29].


  Absaroka (także Absaroka Range) – pasmo górskie w Stanach Zjednoczonych (położone w stanach Montana i Wyoming), w Górach Skalistych, rozciągające się na ok. 240 km. Od innych pasm przedzielone jest uskokami tektonicznymi.Abraham Alfonse Albert Gallatin (ur. 29 stycznia 1761 roku w Genewie w Szwajcarii, zm. 12 sierpnia 1849 roku w Astorii, Nowy Jork, Stany Zjednoczone) – polityk i finansista amerykański pochodzenia szwajcarskiego, czwarty sekretarz skarbu Stanów Zjednoczonych. Na jego cześć nazwano łańcuch górski Gallatin Range w stanie Montana.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Peakbagger.com
 • The Wildlife News
 • outsidebozeman.com
 • Bibliografia[ | edytuj kod]

  1. Don and Barbara Laine: Frommer's national parks of the American West. Hoboken: Wiley Publishing, Inc., 2010. ISBN 978-0-470-53767-1.
  Warto wiedzieć że... beta

  Wilk, wilk szary (Canis lupus) – gatunek drapieżnego ssaka z rodziny psowatych (Canidae), zamieszkującego lasy, równiny, tereny bagienne oraz góry Eurazji i Ameryki Północnej. Potrzebuje, jako gatunek o skłonnościach terytorialnych, dużych przestrzeni. Zwykle terytorium zajmowane przez watahę to 100-300 km², ale wielkość ta zależy od dostępności pokarmu i terenu. Może występować współużytkowanie części terenu przez dwie konkurujące watahy. Wilk jest wytrwałym wędrowcem, jest w stanie w dobę pokonać dystans kilkudziesięciu kilometrów. W poszukiwaniu partnerki samiec potrafi w ciągu 2 tygodni przebyć ponad 600 km.
  Skały metamorficzne (skały przeobrażone) – jeden z trzech głównych typów skał budujących skorupę ziemską, powstałe ze skał magmowych bądź osadowych (jak również niekiedy innych metamorficznych) na skutek przeobrażenia (metamorfizmu) pod wpływem wysokich temperatur (np. w pobliżu ognisk magmy) lub wysokiego ciśnienia (np. w wyniku pogrążania skał), oraz związanych z nimi procesów chemicznych. Metamorfizm powoduje zmiany składu mineralnego, czasami też chemicznego skał oraz ich struktury i tekstury.
  Yellowstone – rzeka, prawy dopływ Missouri. Długość 1080 km, znajduje się w zachodniej części USA. Nazwa pochodzi od nazwy nadanej jej przez Indian, z powodu żółtych skał leżących na jej brzegach.
  Skały magmowe – jeden z trzech głównych typów skał (obok skał osadowych i metamorficznych) budujących skorupę ziemską, powstałych wskutek krystalizacji lub zakrzepnięcia magmy w głębi skorupy ziemskiej lub lawy na powierzchni Ziemi. Geolodzy opisali ponad 700 odmian skał magmowych.
  Yellowstone – największe jezioro w Parku Narodowym Yellowstone w stanie Wyoming (USA), o głębokości średniej 42 m (w najgłębszym miejscu 118 m). Jezioro znajduje się na wysokości 2376 m n.p.m. i po jeziorze Titicaca jest drugim najwyżej położonym zbiornikiem słodkowodnym na Ziemi.
  Góry Skaliste (ang. Rocky Mountains, fr. Montagnes Rocheuses) – wschodnie łańcuchy Kordylierów, ciągnące się na długości ok. 4800 km, od rzeki Liard w Kolumbii Brytyjskiej do rzeki Rio Grande w stanie Nowy Meksyk. Najwyższy szczyt pasma to Mount Elbert (4399 m n.p.m.) znajdujący się w amerykańskim stanie Kolorado. Najwyższy szczyt w kanadyjskiej części gór to Mount Robson (3954 m n.p.m.).
  Pasmo górskie – samodzielna grupa górska o wyraźnie wydłużonym kształcie, posiadająca grań główną (często wododziałową). Pasma górskie w większości przypadków są częściami wielkich łańcuchów górskich.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.017 sek.