• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Galileo - program telewizyjny

  Przeczytaj także...
  Oglądalność – procent grupy docelowej oglądający dany program telewizyjny, stację telewizyjną, reklamę, itp. Wyniki badań telemetrycznych są źródłem informacji dla stacji telewizyjnych, dzięki którym nadawcy wiedzą jak konstruować ramówki, by cieszyły się popularnością wśród widzów. Natomiast domy mediowe posługują się wynikami jako narzędziem do planowania kampanii reklamowych.Pandemia COVID-19 – pandemia zakaźnej choroby COVID-19 wywoływanej przez koronawirusa SARS-CoV-2. Epidemia rozpoczęła się 17 listopada 2019 w mieście Wuhan, w prowincji Hubei w środkowych Chinach, a 11 marca 2020 została uznana przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) za pandemię.
  Radio ZET – polska komercyjna stacja radiowa. Jedna z pierwszych prywatnych stacji radiowych działających w Polsce. Obecnie należy do holdingu Eurozet. Redaktorem naczelnym stacji jest Rafał Olejniczak. Obok RMF FM jest to najchętniej słuchana rozgłośnia radiowa w Polsce.

  Galileopolski program popularnonaukowy prowadzony przez Pawła Orleańskiego i emitowany od 1 kwietnia 2007 roku na antenie TV4, oparty na niemieckim formacie o tej samej nazwie, którego oryginał jest emitowany na antenie ProSieben od 30 listopada 1998.

  Każdy odcinek programu (premiera + powtórka) osiągał w 2009 roku oglądalność na poziomie miliona osób, plasującą go w czołówce programów nadawanych na antenie TV4. Program jest premierowo emitowany od września do połowy grudnia (sezon jesienny) i od marca do połowy czerwca (sezon wiosenny). W pozostałym okresie emitowane są powtórki.

  Lubay, dj lubay, właśc. Michał Piotr Maksymilian Lubiszewski (ur. 1971 w Warszawie) – polski muzyk, producent muzyczny, DJ, tłumacz, scenarzysta, grafik, redaktor i twórca multimedialny.Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

  Charakterystyka programu[ | edytuj kod]

  W programie prezentowane są kulisy produkcji codziennych i niecodziennych przedmiotów, odkrywane tajemnice wynalazków, wyjaśniane przeróżne zjawiska, a także ciekawostki ze świata.

  TV6 (Szóstka) – polska stacja telewizyjna, należąca do Telewizji Polsat. Skierowana głównie do młodzieży. Stacja emituje m.in. seriale animowane, programy rozrywkowe oraz amerykańskie reality show (talent show i inne). Kanał nadaje zarówno przez cyfrową telewizję naziemną (na multipleksie 2) jak i przez platformy cyfrowe (Cyfrowy Polsat, Platforma Canal+ i Orange TV). Jacek Brzostyński – (ur. 1954 w Krakowie), polski lektor radiowy i telewizyjny, aktor dubbingowy. W latach 80. współprowadzący program Koncert życzeń. Obecnie jest lektorem Radia Zet. Jego głos można słyszeć w brytyjskim programie "Must Be The Music", czy "Galileo" w TV4, Kill Bill, Lost: Zagubieni, CSI, Piraci z Karaibów lub w Teletubisiach. Był także lektorem reklamowym.

  Ekipa współtworząca[ | edytuj kod]

 • Redakcja:
 • Michał P. Lubiszewski – redaktor prowadzący (2007–2012)
 • Paulina Malczewska – redaktor prowadzący (od 2012)
 • Jolanta Dąbrowska – redakcja
 • Reżyseria: Tomasz R. Dąbrowski
 • Producent: Paweł Biniek
 • Kierownik produkcji: Monika Krzemińska
 • Prowadzący: Paweł Orleański
 • Asystentka: Maria Konarowska
 • Lektor: Jacek Brzostyński
 • Galileo Extra[ | edytuj kod]

  Od 5 września 2010 emitowano także program Galileo Extra, w którym dokonywano bardziej wnikliwych analiz różnych zjawisk. Emitowany był najpierw w niedzielę o 20.00 (bezpośrednio po „Galileo”), później we wtorek o 20.00. Program prowadził duet znany m.in. z audycji „Nie do zobaczenia” w Radiu Zet – Agnieszka Kołodziejska i Paweł Truszczyński.

  ProSieben, PRO 7 – jedna z największych komercyjnych stacji telewizyjnych w Niemczech. Należy do Grupy ProSiebenSat.1 Media AG, telewizyjnego skrzydła upadłego koncernu Kirch Gruppe. Nadaje 24 godziny na dobę, poprzez satelitę Astra 19,2 oraz sieci kablowe.

  Galileo – jak to możliwe[ | edytuj kod]

  Galileo – jak to możliwe to kolejna odsłona programu (zakupiona i całkowicie przetłumaczona z wersji niemieckiej, tj. bez montażu z polskimi prowadzącymi itp.), która była emitowana w TV4 od 6 marca 2012 w piątki o godz. 18.00. W programie sprawdzano, jak mogło dojść do niektórych drastycznych zdarzeń, takich jak wypadki i katastrofy.

  Galileo z domu[ | edytuj kod]

  Program nadawany od 12 maja 2020 na antenie TV4, trwający od kilku do maksymalnie 15 minut. Emisja była nieregularna (kilka razy dziennie w różnych pasmach, po filmach). Prowadzącym był Paweł Orleański, który prezentował krótkie materiały filmowe związane z pandemią COVID-19. Cykl tworzony był z domu prowadzącego. Program ten nadawano także w TV6, również nieregularnie. Ostatnia emisja miała miejsce 25 lipca 2020 w TV4, zaś 13 sierpnia 2020 w TV6. Nadano łącznie 20 odcinków serii.

  Uwagi[ | edytuj kod]

  1. Stan na 11 kwietnia 2021 r.
  2. W Polsce wyemitowano tylko pierwszą serię, składającą się z 6 odcinków.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. 'Galileo' hitem Czwórki, www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2017-11-23] (pol.).
  2. Nowy program „Galileo z domu” od 12 maja w Czwórce. Paweł Orleański gospodarzem (wideo), www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2020-05-17] (pol.).
  3. Galileo z domu - Telemagazyn.pl, www.telemagazyn.pl [dostęp 2020-11-28] (pol.).
  4. m.TV.PL - Galileo z domu odc. 20 (TV 4 - czwartek: 2020-07-23), m.tv.pl [dostęp 2020-11-28].
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.784 sek.