• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Galeria Sztuki Współczesnej - Fra Angelico

  Przeczytaj także...
  Sztuka – dziedzina działalności ludzkiej uprawiana przez artystów. Nie istnieje jedna spójna, ogólnie przyjęta definicja sztuki, gdyż jej granice są redefiniowane w sposób ciągły, w każdej chwili może pojawić się dzieło, które w arbitralnie przyjętej, domkniętej definicji się nie mieści. Sztuka spełnia rozmaite funkcje, m.in. estetyczne, społeczne, dydaktyczne, terapeutyczne, jednak nie stanowią one o jej istocie.Mariusz Pałka (ur. w 1952 w Tarnowie) – polski grafik, malarz. Odbył studia na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Wydziału Grafiki w Katowicach. Uzyskał dyplom w Pracowni Projektowania Przestrzennego u dr. Gerarda Labusa, oraz w Pracowni Wklęsłodruku prof. Andrzej Pietscha w 1976 roku. Obecnie jest profesorem, od 1997 roku pracuje w macierzystej uczelni prowadząc Pracownię Wypukłodruku w Katedrze Grafiki Warsztatowej na ASP w Katowicach, gdzie uprawia m.in: sitodruk, suchoryt, akwafortę, drzeworyt i gipsoryt. Brał udział w ponad 120 wystawach w Polsce i za granicą, w tym:
  Stan wojenny – jeden ze stanów nadzwyczajnych, polegający na przejęciu administracji przez wojsko. Stan wojenny może być wprowadzony przez rząd danego kraju w celu przywrócenia porządku publicznego w wypadku takich zdarzeń jak zamach stanu czy w celu zdławienia opozycji politycznej.

  Fra Angelico − galeria powstała w 1986 roku z inicjatywy ówczesnego dyrektora Muzeum Diecezjalnego w Katowicach ks. dra Jerzego Myszora. Jej genezy należy szukać w Gołębniku – galerii działającej od 1983 roku przy Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym w Katowicach. Galeria Fra Angelico stała się miejscem spotkań i wystaw artystów, którzy w stanie wojennym tworzyli niezależne formy działalności kulturalnej. Do pierwszego składu Rady Programowej galerii weszli: Maciej Bieniasz, Andrzej Kowalski, Roman Kalarus, Tadeusz Czober - przewodniczący Śląsko Dąbrowskiego Komitetu Kultury Niezależnej. Galeria była i jest nadal miejscem wystaw, promocji, spotkań artystów i otwartego dialogu Kościoła z postawami artystycznymi i intelektualnymi wyrażającymi się poprzez sztukę.

  Jerzy Myszor (ur. 11 maja 1950 w Chełmie Śląskim) – polski duchowny katolicki, prałat. Prof. dr hab. nauk humanistycznych w zakresie historii nowożytnej i współczesnej. Zajmuje się m.in. historią Kościoła na Śląsku oraz stosunkami Państwo-Kościół po II wojnie światowej. Doktor teologii. Brat ks. prof. Wincentego Myszora.Muzeum Archidiecezjalne w Katowicach – muzeum sztuki religijnej istniejące w Katowicach, gromadzi artefakty związane z historią kościoła katolickiego i mieszkańców Górnego Śląska.

  Od 1989 roku galerią kieruje ks. Henryk Pyka. Po 1989 roku galeria nie zawiesiła swojej działalności mimo że ustała aktywność wielu środowisk twórczych pod patronatem Kościoła. Muzeum Archidiecezjalne w Katowicach posiada archiwum działalności galerii i dokumentację wystaw w postaci katalogów i plakatów. Od 1986 roku galeria otwarła ogólnopolski konkurs na grafikę artystyczną opatrzony tytułem Ogólnopolskie Biennale Wobec Wartości.

  Andrzej Seweryn Kowalski (ur. 23 października 1930 r., Sosnowiec , zm. 11 kwietnia 2004 r., Katowice ), artysta malarz, grafik, pisarz, eseista, pedagog.Antoni Rząsa (ur. 26 lutego 1919 w Futomie k. Błażowej w woj. podkarpackim, zm. 26 stycznia 1980 w Zakopanem) – polski artysta rzeźbiarz, ojciec rzeźbiarza Marcina Rząsy.

  W galerii gościło wielu uznanych artystów: Stanisław Rodziński, Marian Stępień, Janusz Karbowniczek, Roman Kalarus, Tadeusz Czober, Mariusz Pałka, Irena Popiołek, Arne Bernd - Rhaue (Niemcy), Młoda Sztuka Białorusi (12 artystów), Paweł Warchoł, Antoni Rząsa, Jutta Osten (Niemcy) i inni.

  Maciej Bieniasz (ur. 22 grudnia 1938 r. w Krakowie) – polski malarz, grafik, rysownik, pedagog, autor eseistyki kulturalnej.Wyższe Śląskie Seminarium Duchowne w Katowicach jest kontynuacją śląskiego seminarium duchownego, które w latach 1921-1980 miało swoją siedzibę w Krakowie.

  Linki zewnętrzne[]

 • Informacje o galerii • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Stanisław Rodziński (ur. 8 marca 1940 w Krakowie) – malarz, profesor Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, autor licznych publikacji o sztuce. W latach 1996-2002 pełnił funkcję rektora krakowskiej ASP. W latach 1981 - 1989 uczestnik Ruchu Kultury Niezależnej. Od roku 1963 brał udział w ponad dwustu wystawach malarstwa i rysunku, w wystawach sztuki polskiej za granicą, a także w wystawach związkowych, muzealnych i tematycznych. W swojej twórczości podejmuje m.in. motywy ikonograficzne chrześcijaństwa i tematykę pasyjną. W lutym 1978 został członkiem Towarzystwa Kursów Naukowych.
  Henryk Pyka (ur. 30 grudnia 1946 w Tarnowskich Górach) – polski duchowny katolicki, doktor teologii w zakresie liturgiki i historii sztuki sakralnej, dyrektor Muzeum Archidiecezjalnego w Katowicach i Galerii Fra Angelico.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.243 sek.