• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Galeria Sfera

  Przeczytaj także...
  "Helios" S.A. (dawniej Centrum Filmowe Helios S.A.) – sieć kin, która powstała w 1992 roku na bazie dwóch łódzkich kin:Bałtyk i Capitol. Obecnie Helios to 33 kina w 30 miastach Polski z blisko 166 tys. foteli. Jest to jedna z trzech największych sieci multipleksów w Polsce. Od 31 sierpnia 2010 roku Helios S.A. jest częścią Grupy Agora S.A.Województwo śląskie – jednostka samorządu terytorialnego i jednostka podziału administracyjnego Polski o powierzchni 12 333,09 km², położona na obszarze Niziny Śląskiej, Wyżyny Śląsko-Krakowskiej, Kotliny Oświęcimskiej, Pogórza Zachodniobeskidzkiego, Beskidów Zachodnich. Obejmuje wschodnią część historycznych ziem Górnego Śląska i część zachodniej Małopolski, w tym Zagłębie Dąbrowskie, Zagłębie Krakowskie, Żywiecczyznę i Częstochowę. Zamieszkuje je 4,62 mln osób. Jest województwem o najwyższym stopniu urbanizacji i gęstości zaludnienia. Siedzibą władz województwa są Katowice.
  Neorenesans – nurt w architekturze XIX-wiecznego historyzmu, nawiązujący formalnie do architektury renesansowej. W krajach Europy Środkowej nawiązywano przede wszystkim do tzw. renesansu północnego.
  Sfera II.

  Galeria Sfera – centrum handlowo-rozrywkowo-usługowe znajdujące się w centrum Bielska-Białej, w obrębie ulic Mostowej, Wałowej, Grażyńskiego i Cechowej (oficjalny adres: ul. Mostowa 5). Składa się z dwóch budynków: północnego (Sfera I) oddanego do użytku w grudniu 2001 r. i południowego (Sfera II) oddanego do użytku w październiku 2009 r. Łączna ich powierzchnia użytkowa wynosi 143 000 m², co czyni z Galerii Sfera największe centrum handlowe Bielska-Białej i całego województwa śląskiego. Budowę "Sfery" (budynku północnego), której nazwa pierwotnie miała brzmieć "Centrum Mostowa" rozpoczęto w 2000 r. po wyburzeniu istniejących wcześniej w tym miejscu hal fabrycznych należących do zakładów włókienniczych Lenko S.A. Oficjalne otwarcie galerii nastąpiło 6 grudnia 2001 r. W 2006 r. wyburzono opuszczone zabudowania fabryczne d. ZPW "Finex" położone wzdłuż rzeki Białej, mniej więcej naprzeciw istniejącej części Galerii Sfera, aby na ich miejscu dokonać rozbudowy centrum. Prace budowlane jednak się nie rozpoczęły ze względu na śledztwo ws. śmiertelnego wypadku, który wydarzył się podczas rozbiórki starych budynków oraz zaskarżenie przez kupców z domu towarowego Wokulski inwestycji, mającej zagrażać dojazdowi do niego, co spowodowało konieczność ponownego wydania warunków zabudowy. Ostatecznie rozbudowę "Sfery" zaczęto pod koniec 2007 r. Otwarcia budynku południowego dokonano 28 października 2009 r. W związku z rozbudową centrum znacznie zmieniono też układ komunikacyjny okolicy, zwłaszcza ul. Wałowej. Łączna liczba miejsc parkingowych wynosi 2200.

  Postmodernizm — ogół prądów w architekturze przełomu XX i XXI w., następujących po modernizmie i odcinających się od jego koncepcji projektowych. W odróżnieniu od modernizmu postmodernizm nie ma ambicji awangardowych i przedkłada w architekturze komponowanie i kompilowanie nad poszukiwanie.Bielsko-Biała (czes. Bílsko-Bělá, niem. Bielitz-Biala) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, w województwie śląskim, na Pogórzu Śląskim, u stóp Beskidu Małego i Beskidu Śląskiego, nad rzeką Białą. Jest siedzibą władz powiatu bielskiego, Euroregionu Beskidy, diecezji bielsko-żywieckiej Kościoła rzymskokatolickiego i diecezji cieszyńskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego, a także głównym miastem aglomeracji bielskiej i centralnym ośrodkiem Bielskiego Okręgu Przemysłowego.

  Budynek północny, położony wzdłuż ul. Grażyńskiego, ma 38 000 m² powierzchni użytkowej (z czego handel zajmuje 17 600 m²). Budynek południowy z kolei, położony między ul. Wałową a rzeką Białą, ma 105 000 m² powierzchni użytkowej (z czego powierzchnia handlowa to 41 700 m²). Łączna liczba najemców wynosi ponad 300. Znajdują się tu m.in.: centrum rozrywki "Klimat", multipleks kinowy "Helios", czterogwiazdkowy hotel Qubus ze 120 pokojami, sale konferencyjne oraz sto mieszkań i apartamentów.

  Biała (niem. Bialka) – rzeka w południowej Polsce, prawy dopływ Wisły. Długość rzeki wynosi 28,6 km, a powierzchnia dorzecza – 139 km².

  Jednym z założeń powstania Galerii Sfera była rewaloryzacja fragmentu śródmieścia, którego zabudowę tworzyły opuszczone fabryki poprzez stworzenie wartościowej tkanki miejskiej. Dlatego też architektura obu budynków ma wyraźny charakter stylowy. Reprezentują one postmodernizm z charakterystycznymi elementami neorenesansowymi nawiązującymi do istniejących tu wcześniej starych zabudowań przemysłowych. Najbardziej stylowa jest nadbrzeżna (wschodnia) elewacja budynku południowego z podcieniowym bulwarem wzdłuż rzeki. Ciekawym zabiegiem była też rozbiórka wnętrz neostylowych kamienic przy ul. Cechowej 22 i 24 i całkowita ich integracja z resztą galerii przy jednoczesnym zachowaniu ich zabytkowych fasad.

  W Sferze odbywają się także liczne koncerty, imprezy kulturalne, wystawy plastyczne i fotograficzne, konkursy, pokazy mody, warsztaty artystyczne, wykłady i spotkania ze znanymi ludźmi.

  Właścicielem Galerii Sfera jest spółka Bielsko Business Center Sp. z.o.o.

  Przypisy

  1. Archiwum 2001. Aktualności z Bielska-Białej i okolic. infomaza.pl, 2001. [dostęp 27 października 2009].
  2. Tragiczny wypadek na terenie byłej bielskiej fabryki. Gazeta.pl Katowice, 13 czerwca 2006. [dostęp 27 października 2009].
  3. Sfera 2 od początku. NaszeMiasto.pl, 3 października 2006. [dostęp 27 października 2009].
  4. Zmienią się drogi pod Sferą. Gazeta.pl Bielsko-Biała, 10 sierpnia 2009. [dostęp 27 października 2009].
  5. Rozbudowa Galerii Sfera. bielsko-biala.pl, 6 września 2006. [dostęp 27 października 2009].
  6. Oferta. Galeria Sfera. [dostęp 27 października 2009].

  Linki zewnętrzne[]

 • Oficjalna strona internetowa Galerii Sfera
 • Plan Galerii Sfera
 • Galeria Sfera w serwisie fotopolska.eu • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.019 sek.