• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Galeria Miasta Bratysławy

  Przeczytaj także...
  Język słowacki (słow. slovenský jazyk, też slovenčina) należy do zachodniosłowiańskiej grupy językowej. Językiem tym posługuje się ponad 6 mln osób – przede wszystkim na Słowacji i w należącej do Serbii Wojwodinie, gdzie jest jednym z języków urzędowych. Używają go także Słowacy mieszkający w Polsce, Rumunii, na Węgrzech, w USA i Kanadzie. W Polsce język słowacki mógł być zdawany na maturze jako jeden z języków nowożytnych.Pałac Mirbacha (słowacki: Mirbachov palác) – rokokowy pałac na Starym Mieście, w Bratysławie, zbudowany w latach 1768-1770 dla bratysławskiego (wówczas Pressburg) piwowara Michala Specha. Nazwa pałacu pochodzi od jego ostatniego właściciela, hrabiego Emila Mirbacha.
  Stare Miasto (słow. Staré Mesto, niem. Altstadt, Pressburger Altstadt, węg. Pozsony-Óváros) - dzielnica Bratysławy, stanowiąca historyczne centrum. Jest równoznaczna z powiatem Bratysława I.
  Pałac Mirbach, siedziba Galerii Miasta Bratysławy

  Galeria Miasta Bratysławy (słowacki: Galéria mesta Bratislava) – galeria mieszcząca się w Bratysławie na Słowacji, na Starym Mieście. Jest drugim co do wielkości słowacją galerią tego typu. Galeria mieści się w Pałacu Mirbacha (Mirbachov palác) i Pałacu Pálffy (Pálffyho palác).

  Słowacja, Republika Słowacka (słow. Slovensko, Slovenská republika) – państwo śródlądowe w Europie Środkowej. Graniczy z Austrią (127 km), Polską (597 km), Czechami (240 km), Ukrainą (98 km) oraz Węgrami (678 km). Łączna długość granicy lądowej wynosi 1740 km. Do 1993 wchodziła w skład Czechosłowacji. Od 1 maja 2004 kraj należy do Unii Europejskiej, oraz NATO, a od 1 stycznia 2009 – do strefy euro. Stolicą państwa jest Bratysława, położona nad Dunajem przy granicy z Austrią i Węgrami.Muzeum Miasta Bratysławy (słow. Múzeum mesta Bratislavy) – muzeum w Bratysławie, na Słowacji, założone w 1868 roku. Jego siedziba mieści się na Starym Mieście, w pobliżu placu Hlavné námestie w Ratuszu Staromiejskim.

  Galeria powstała w 1961 roku, choć pierwsze próby zbierania dzieł sztuki rozpoczął się w XIX wieku, kiedy Muzeum Miejskie zostało powołane. Obecnie mieści około 35 000 dzieł sztuki.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Strona oficjalna • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.013 sek.