Galeria Echo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Galeria Echogaleria handlowa w Kielcach na rogu ul. Świętokrzyskiej i al. Solidarności, tuż za Politechniką Świętokrzyską. Została otwarta 30 listopada 2002 roku. W latach 2009–2011 dokonano przebudowy według projektu pracowni architektonicznej Detan z Kielc, natomiast projekt elewacji i wnętrz wykonała warszawska pracownia architektoniczna Open Architekci.

Kielce (łac. Civitas Kielcensis, lit. Kielcai, łot. Kelce, ros. Ке́льце) – miasto wojewódzkie położone w południowej części centralnej Polski, stolica województwa świętokrzyskiego. Położone w Górach Świętokrzyskich nad rzeką Silnicą. Stanowi regionalny ośrodek gospodarczy,naukowy,turystyczny oraz wystawienniczo-targowy. Pod koniec 2011 roku miasto liczyło 201 815 mieszkańców. Na terenie Kielc znajduje się pięć rezerwatów przyrody, w tym cztery geologiczne.Sklepy Komfort S.A. – polskie przedsiębiorstwo zarządzające siecią sklepów z panelami, dywanami, podłogami drewnianymi i wykładzinami.

W 2011 roku Galeria Echo zwyciężyła w kategorii „Best enlarged retail development” (dla najlepszego rozbudowanego obiektu handlowego) w międzynarodowym konkursie MAPIC Awards.

W Galerii Echo znajduje się około 300 sklepów i punktów usługowych. Centrum składa się z czterech poziomów (-1, 0, 1 i 2) – na najwyższym poziomie znajdują się: kręgielnia, siłownia, fitness, bawialnia dla dzieci, centrum medyczne, salony Komfort. Powierzchnia całkowita to 159 tys. m², z czego 70 tys. m² stanowi powierzchnia najmu.

Bar (pot. knajpa) – lokal gastronomiczny, w którym konsumuje się zamówione wcześniej napoje alkoholowe, głównie piwa oraz drinki i wódkę. Większość barów jako popularne miejsce spotkań i zabaw towarzyskich otwierana jest późnym wieczorem i zamykana w godzinach wczesnoporannych, niektóre czynne są już od godzin przedpołudniowych. Zamówienie polega na prostym wyborze napojów, lub proponowanym przez fachową obsługę (barmana) w zależności od mody lub upodobań. Bar może być również popularnym miejscem do spotkania w czasie wyjścia do miasta w ciągu dnia. Wiele barów w godzinach nocnych zamienia się dla gości w kluby muzyczne, modne dyskoteki lub miejsca innych rozrywek jak gry bilardowe czy dart.Kinoplex – od 2011 roku nazwa polskiego serwisu VOD dostępnego pod adresem www.kinoplex.pl oferującego legalne oglądanie filmów online. Wcześniej polski operator kinowy powstały w 1995 roku.

Historia[ | edytuj kod]

Budowa Galerii Echo rozpoczęła się w październiku 2001 roku, jej otwarcie nastąpiło 30 listopada 2002 roku. Na powierzchni około 58 tys. m² powstało 80 sklepów oferujących m.in. odzież, obuwie, kosmetyki, sprzęt AGD i RTV oraz prasę (Kolporter, Empik). Ulokowano także punkty gastronomiczne, fast food, kafejki, pub i zajmujące powierzchnię około 3 tysięcy m² kino, posiadające 7 sal kinowych. Początkowo jego operatorem był Kinoplex, od 2011 roku jest nim Helios.

Modernizacja – unowocześnienie, uwspółcześnienie produktu, trwałe ulepszenie, np. istniejącego obiektu budowlanego prowadzące do zwiększenia jego wartości użytkowej.Fast food (z ang. dosłownie szybka żywność) – rodzaj pożywienia szybko przygotowywanego i serwowanego na poczekaniu, na ogół taniego. Zwykle posiada ono wysoką wartość kaloryczną – zawiera dużą ilość tłuszczów i węglowodanów, przy równoczesnym niedoborze cennych dla organizmu substancji – błonnika, witamin i minerałów. Przeciwnicy tego typu odżywiania uważają, że regularne spożywanie produktów fast food prowadzi do chorób cywilizacyjnych takich jak otyłość, choroby nowotworowe, miażdżyca, choroby serca i wątroby. Współcześnie oblicze fast foodu zaczyna się zmieniać i coraz częściej zaliczane są do niego serwowane na poczekaniu sałatki.

W 2004 roku został wybudowany odkryty parking na 160 miejsc, natomiast w styczniu 2006 r. Galeria Echo została nagrodzona statuetką Lider Regionu 2005 w kategorii handel detaliczny.

Rozbudowa[ | edytuj kod]

Już w 2005 r. inwestor Echo Investment zapowiedział, że planuje rozbudować centrum handlowe; wtedy też firma otrzymała decyzję o warunkach zabudowy. We wrześniu 2008 roku rozpoczęła się realizacja pierwszego etapu rozbudowy – do sierpnia 2009 roku został wybudowany siedmiopoziomowy parking o powierzchni 43 tys. m² i miejscach dla blisko 1500 samochodów.

Pub (skrót od ang. public house, czyt. pub) – specyficzny rodzaj lokalu, będący skrzyżowaniem baru z klubem, gdzie podaje się głównie piwo. Puby spotyka się przede wszystkim w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Kanadzie, Australii, Nowej Zelandii oraz innych krajach pozostających pod wpływem kultury brytyjskiej. Pub jest nie tylko miejscem konsumpcji napojów alkoholowych, ale również miejscem spotkań towarzyskich, gier stolikowych, jak np. domino, szachy a także ruchowych, np. darts, kręgle. W wielu pubach można oglądać telewizyjne relacje ze spotkań sportowych. Niektóre z pubów oferują również usługi hotelowe.Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.

W latach 2009–2010 została wybudowana hala sportowa, którą przejęła Politechnika Świętokrzyska. Był to element umowy spółki Echo Investment z uczelnią – w zamian firma przez trzydzieści lat będzie dzierżawić teren w sąsiedztwie Centrum Laserowych Technologii Metali na którym wcześniej wybudowano wielokondygnacyjny parking. Na początku 2010 roku część Galerii została zamknięta, dwa sklepy przeniosły swoje siedziby do tymczasowych pomieszczeń na parkingu. Zamknięto także wjazd od al. Solidarności i otworzono nowy, niedaleko Politechniki. Zmieniono również wejście do Kinoplexu, który w lutym tego samego roku przez dwa tygodnie był zamknięty z powodu remontu całego budynku.

Echo Investment S.A. – polska spółka akcyjna zajmująca się działalnością deweloperską. Jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.Galeria Korona Kielce – galeria handlowa w centrum Kielc, w trójkącie ulic Warszawskiej, Polnej i Radiowej. Jej otwarcie nastąpiło 16 maja 2012 roku.

W lutym 2010 r. zakończyła się rozbiórka części Galerii Echo, co umożliwiło rozpoczęcie budowy. W listopadzie firma posiadała podpisane umowy wynajmu na ponad 90% powierzchni. Na przełomie stycznia i lutego 2011 roku nad Galerią zamontowano szklany dach, oparty na stalowej konstrukcji, ważącej około 250 ton. W marcu rozpoczęto modernizację starej części budynku, aby dostosować jej wygląd do dobudowanej części. W maju 2011 r. otwarte zostało kino, które zmieniło swoją nazwę na Helios.

Centrum handlowe – forma koncentracji przestrzennej różnorodnych detalicznych jednostek handlowych i usługowych, prowadzonych zazwyczaj przez różne przedsiębiorstwa, stanowiąca pewną całość i przystosowana do kompleksowej obsługi klientów. Centrum Laserowych Technologii Metali im. Henryka Frąckiewicza Politechniki Świętokrzyskiej i PAN, CLTM – wspólna jednostka naukowo-badawcza oraz dydaktyczna Politechniki Świętokrzyskiej i Polskiej Akademii Nauk. Nosi imię prof. Henryka Frąckiewicza – rektora PŚk i pomysłodawcy utworzenia CLTM.

Pod koniec czerwca 2011 roku ponad 30 sklepów było gotowych do otwarcia, kolejne zostały wykończone w lipcu 2011. Również w czerwcu Ministerstwo Infrastruktury zgodziło się na zachowanie zjazdu dla samochodów osobowych z ul. Świętokrzyskiej. W lipcu 2011 roku spółka Echo Investment rozpoczęła budowę dodatkowego, trzeciego pasa na alei Solidarności od Galerii Echo do skrzyżowania z aleją 1000-lecia Państwa Polskiego.

Otwarcie nowej części Galerii nastąpiło 19 sierpnia 2011 roku.

Galeria Echo - sierpień 2011
Galeria Echo - sierpień 2011

Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Galeria Korona Kielce
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Galeria Echo – nagrody i wyróżnienia. [dostęp 2015-04-09].
  2. Galeria Echo w Kielcach najlepszym centrum w Europie (pol.). strefabiznesu.echodnia.eu. [dostęp 2012-01-26].
  3. Nowa Galeria Echo (pol.). inwestycje.kielce.pl. [dostęp 2012-01-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-08-20)].
  4. GALERIA ECHO (pol.). inwestycje.kielce.pl. [dostęp 2012-01-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-08-26)].
  5. Galeria Echo (pol.). urbanity.pl. [dostęp 2012-01-26].
  6. Wielka Gala (pol.). echodnia.eu. [dostęp 2012-01-26].
  7. Marcin Sztandera: Do Galerii Echo wchodzić będziemy przez rotundę (pol.). kielce.gazeta.pl. [dostęp 2012-01-26].
  8. Kielce > Ruszyła rozbudowa Galerii Echo (pol.). echodnia.eu. [dostęp 2012-01-26].
  9. Politechnika Św. już z nową halą (pol.). kielce.gazeta.pl. [dostęp 2012-01-26].
  10. Galeria Echo rozpoczyna przebudowę. Tłumy na wyprzedażach (pol.). kielce.gazeta.pl. [dostęp 2012-01-26].
  11. Zmiany w Galerii Echo. Będzie mniejsza, a potem większa (pol.). kielce.gazeta.pl. [dostęp 2012-01-26].
  12. Kielecki Kinoplex w remoncie (pol.). echodnia.eu. [dostęp 2012-01-26].
  13. Nowa szata Galerii Echo. Zobacz jak będzie wyglądać. (pol.). kielce.gazeta.pl. [dostęp 2012-01-26].
  14. Galeria Echo. Nowa część na finiszu, czas na remont starej (pol.). kielce.gazeta.pl. [dostęp 2012-01-26].
  15. Galeria Echo pod ogromnym szklanym dachem (pol.). kielce.gazeta.pl. [dostęp 2012-01-26].
  16. Nowa szata Galerii Echo. Zobacz jak będzie wyglądać. (pol.). kielce.gazeta.pl. [dostęp 2012-01-26].
  17. Helios, a nie Kinoplex. Otwarcie później, ale zmieni się więcej (pol.). kielce.gazeta.pl. [dostęp 2012-01-26].
  18. Galeria Echo w Kielcach już prawie gotowa! (pol.). strefabiznesu.echodnia.eu. [dostęp 2012-01-26].
  19. Galeria Echo już prawie gotowa. Zobacz jak wygląda w środku! (pol.). strefabiznesu.echodnia.eu. [dostęp 2012-01-26].
  20. Marcin Sztandera: Ministerstwo się zgodziło. Mają prawo do zjazdu do Galerii Echo (pol.). kielce.gazeta.pl. [dostęp 2012-01-26].
  21. Będzie trzeci pas ruchu przy kieleckiej Galerii Echo (pol.). echodnia.eu. [dostęp 2012-01-26].
  22. Marzena Smoręda, Elżbieta Święcka: Galeria Echo otwarta dla klientów (pol.). echodnia.eu. [dostęp 2012-01-26].
  Reklama