• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Galatea - mitologia

  Przeczytaj także...
  Nereidy (gr. Νηρηίδες Nērēídes, łac. Nereides, l.poj. gr. Νηρηίς Nērēís, łac. Nereid) – w mitologii greckiej kilkadziesiąt nimf morskich, córek Nereusa i Doris, powszechnie znanych z wielkiej urody.Sycylia (wł., łac. Sicilia, w starożytności Trinacria) – największa wyspa na Morzu Śródziemnym (25 710 km²), leżąca na południowy zachód od Półwyspu Apenińskiego, od którego oddziela ją wąska Cieśnina Mesyńska. Zamieszkuje ją około 5 milionów mieszkańców.
  Gustave Moreau (ur. 6 kwietnia 1826 w Paryżu, zm. 18 kwietnia 1898 w Paryżu) – francuski malarz i grafik, jeden z czołowych twórców symbolizmu.

  Galatea (gr. Γαλάτεια Galáteia – ‘mlecznobiała’, łac. Galatea) – imię noszone przez dwie postacie w mitologii greckiej:

  Cyklopi (także Kiklopi, gr. Κύκλωπες Kýklōpes, łac. Cyclopes ‘okrągłoocy’) – w mitologii greckiej olbrzymy z jednym okiem pośrodku czoła, zajmujące się pasterstwem i budową ogromnych murów (cyklopowe mury). Pracowali też u Hefajstosa w kuźni i kuli pioruny dla Zeusa.Akis (Acis) – w mitologii greckiej syn Fauna i nimfy Symaithis. Sycylijski pasterz, śmiertelnik, którego pokochała nereida Galatea. Zakochany w niej cyklop Polifem ujrzawszy parę zakochanych zaczął ich ścigać. Galatea uciekła przed Polifem wskakując do morza, Akis zaś został śmiertelnie przywalony skałą. Galatea zamieniła jego krew w rzekę – Acis.
  1. Nereida, w której zakochał się cyklop Polifem. Galatea pokochała śmiertelnika, pięknego sycylijskiego pasterza Akisa. Polifem zabił go rzucając na niego olbrzymią skałę. Galatea następnie zamieniła jego krew w jedną z sycylijskich rzek – Acis.
  2. Ożywiony posąg, żona Pigmaliona.

  Odniesienia literackie i artystyczne[ | edytuj kod]

 • La Fábula de Polifemo y Galatea Luis de Góngora y Argote
 • Polifem (także Polifemos, Polyfem, Polyfemos, gr. Πολύφημος Polýphēmos, łac. Polyphemus) – cyklop w mitologii greckiej.Mitologia grecka – zbiór mitów przekazywanych przez starożytną grecką tradycję opowieści o bogach i herosach, wyjaśniających miejsce człowieka w świecie, oraz samo funkcjonowanie świata, jego stworzenie i historię. Z mitologii czerpano wiedzę na temat świata i rozwijano na tej podstawie normy etyczne wyznaczające miejsce człowieka w ustalonym porządku świata. Wiedza płynąca z mitów nie stanowiła jednak nigdy "prawdy objawionej" i otwarta była na dyskurs, polemikę i krytykę. Sama zaś starożytna religia grecka, chociaż nie sposób o niej mówić w oderwaniu od mitologii będącej jej elementarną częścią składową, opierała się w znacznym stopniu na ortopraksji (jedności praktyk religijnych), nie zaś ortodoksji (jedności poglądów).
  Warto wiedzieć że... beta

  Pigmalion (czasem także Pygmalion) – w mitologii greckiej król Cypru, który ożenił się z ożywionym przez Afrodytę posągiem kobiety z kości słoniowej - Galateą.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.009 sek.