• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Galaktyki Czułki

  Przeczytaj także...
  NGC 4039 (również UGCA 265 lub PGC 37969) – galaktyka spiralna z poprzeczką (SBm), znajdująca się w gwiazdozbiorze Kruka w odległości 62 milionów lat świetlnych od Ziemi. Została odkryta 7 lutego 1785 roku przez Williama Herschela. NGC 4039 i sąsiednia NGC 4038 zostały skatalogowane jako Arp 244 w Atlasie Osobliwych Galaktyk Haltona Arpa, znane są też pod nazwą Galaktyki Czułki.Kruk (łac. Corvus, dop. Corvi, skrót Crv) – mały gwiazdozbiór nieba południowego znajdujący się na południe od konstelacji Panny. Mimo swoich rozmiarów, jest wyraźnym gwiazdozbiorem widocznym na południe od równika niebieskiego, w Polsce na wiosnę. Liczba gwiazd dostrzegalnych nieuzbrojonym okiem: około 15. Jego cztery najjaśniejsze gwiazdy tworzą wyróżniający się kształt czworokąta. Gwiazda czwartej wielkości gwiazdowej Alfa (α) Corvi, jest znacznie słabsza od czterech kolejnych (β, γ, δ i ε).
  Grupa galaktyk NGC 4038 – grupa galaktyk znajdująca się w gwiazdozbiorach Kruka i Pucharu w odległości 85 milionów lat świetlnych od Ziemi.

  Galaktyki Czułki (również Arp 244 lub Anteny) – układ dwóch bliskich zderzających się galaktyk: NGC 4038 oraz NGC 4039 znajdujących się w konstelacji Kruka w odległości 60 milionów lat świetlnych od Ziemi. Obie, wraz z kilkunastoma innymi galaktykami, należą do grupy galaktyk NGC 4038.

  Zderzenie galaktyk – zjawisko astronomiczne, które zachodzi, gdy dwie lub więcej galaktyk nachodzi na siebie, zaburzając nawzajem swoje pola grawitacyjne. Proces taki trwa zwykle setki milionów lat i często prowadzi do połączenia się galaktyk w jedną.Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.

  Ich nazwa pochodzi od długich smug gwiazd, gazu i pyłu, wyrzuconych z tych galaktyk w wyniku zderzenia, i wyglądających jak czułki u owada. Wraz z czułkami odstającymi od centralnej części zderzających się galaktyk, układ ten rozciąga się na przestrzeni 500 000 lat świetlnych. Jądra tych dwóch galaktyk łączą się, co w przyszłości doprowadzi do utworzenia jednej dużej galaktyki eliptycznej. Proces zderzenia rozpoczął się około 900 mln lat temu, a zakończy się za około 400 mln lat.

  NGC 4038 (również PGC 37967) – galaktyka spiralna z poprzeczką (SBm), znajdująca się w gwiazdozbiorze Kruka w odległości 62 milionów lat świetlnych od Ziemi. Została odkryta 7 lutego 1785 roku przez Williama Herschela. NGC 4038 i sąsiednia NGC 4039 zostały skatalogowane jako Arp 244 w Atlasie Osobliwych Galaktyk Haltona Arpa, znane są też pod nazwą Galaktyki Czułki.Rok świetlny – jednostka odległości stosowana w astronomii. Jest równy odległości, jaką pokonuje światło w próżni w ciągu jednego roku juliańskiego (365,25 dnia, 31 557 600 sekund).
  NGC40384039 large.jpg

  Przypisy

  1. Anteny w serwisie APOD: Astronomiczne zdjęcie dnia
  2. Barnes & Hernquist (1992) (ang.)

  Linki zewnętrzne[]

 • Zderzenie Anten w serwisie APOD: Astronomiczne zdjęcie dnia • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama