Galaktyka soczewkowata

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Galaktyka soczewkowata NGC 5866 w gwiazdozbiorze Smoka
Galaktyka soczewkowata z poprzeczką NGC 936 (zdjęcie ESO)

Galaktyka soczewkowatagalaktyka w kształcie soczewki. Prototypem jest NGC 3115 w Sekstancie czy Galaktyka Wrzeciono. Jest to typ pośredni pomiędzy galaktyką eliptyczną a spiralną. Oznaczane są symbolami S0, SB0, E8.

Gromada galaktyk – skupisko od kilkudziesięciu do kilku tysięcy galaktyk tworzących układ związany grawitacyjnie. Mniejsze ugrupowania nazywane są grupami. Galaktyki w gromadzie galaktyk poruszają się po skomplikowanych torach wokół środka masy gromady, zazwyczaj znajdującego się w pobliżu największych galaktyk w gromadzie. Prędkości galaktyk w małych grupach galaktyk są rzędu 200 km/s, ale rosną do prędkości rzędu 800 km/s w dużych gromadach galaktyk.NGC 5866 (również UGC 9723, PGC 53933) – galaktyka spiralna z jasnym, okrągłym jądrem i mało rozwiniętymi ramionami spiralnymi (S0-a), znajdująca się w gwiazdozbiorze Smoka w odległości 45 milionów lat świetlnych. Jest głównym składnikiem małej gromady galaktyk zwanej Grupą NGC 5866. Ma masę około 30-50% większą niż Droga Mleczna. Z Ziemi jest widoczna z boku, co nadaje jej wrzecionowaty kształt, z delikatnie zarysowanym pasmem pyłu, stąd nazwa Galaktyka Wrzeciono.

Jądro jest podobne do silnie spłaszczonej galaktyki eliptycznej, natomiast wokół znajduje się dysk, ale bez żadnych śladów struktury spiralnej. Galaktyki te nie zawierają młodych gwiazd ani materii międzygwiezdnej, co jest typowe dla galaktyk eliptycznych.

Podobnie jak galaktyki spiralne, niektóre galaktyki soczewkowate mogą mieć poprzeczkę. Ten typ oznaczany jest jako SB0. Przykładem galaktyki soczewkowatej z poprzeczką jest NGC 936.

Soczewka – proste urządzenie optyczne składające się z jednego lub kilku sklejonych razem bloków przezroczystego materiału (zwykle szkła, ale też różnych tworzyw sztucznych, żeli, minerałów, a nawet parafiny).Europejskie Obserwatorium Południowe (ang. European Southern Observatory - ESO) – międzynarodowa organizacja zrzeszająca europejskie kraje, powołana w 1962 roku w celu budowy i utrzymywania obserwatoriów astronomicznych na półkuli południowej.

Najbardziej znaną galaktyką tego typu jest niewidoczna na naszym niebie Centaurus A, czyli C77 lub NGC 5128. Galaktyki soczewkowate z eliptycznymi stanowią 18% wszystkich galaktyk.

Występują powszechnie w gromadach galaktyk.

Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Klasyfikacja galaktyk Hubble’a
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Praca zbiorowa: KOSMOS. Warszawa: Buchmann Sp. z o.o., 2012, s. 167. ISBN 978-83-7670-323-7.
  2. Lenticular Galaxies (ang.). Sloan Digital Sky Survey. [dostęp 2014-04-16].
  3. Marek Substyk: Atlas Nieba 2000.0. AstroCD, Sylwia Substyk, s. 0. ISBN 978-83-932019-3-8.
  NGC 5866 (również UGC 9723, PGC 53933) – galaktyka spiralna z jasnym, okrągłym jądrem i mało rozwiniętymi ramionami spiralnymi (S0-a), znajdująca się w gwiazdozbiorze Smoka w odległości 45 milionów lat świetlnych. Jest głównym składnikiem małej gromady galaktyk zwanej Grupą NGC 5866. Ma masę około 30-50% większą niż Droga Mleczna. Z Ziemi jest widoczna z boku, co nadaje jej wrzecionowaty kształt, z delikatnie zarysowanym pasmem pyłu, stąd nazwa Galaktyka Wrzeciono.Galaktyka spiralna - duży grawitacyjnie związany układ gwiazd (przykładowo w Drodze Mlecznej może ich być około 500 miliardów ), pyłu i gazu międzygwiazdowego oraz niewidocznej ciemnej materii mający postać dysku z ramionami spiralnymi wychodzącymi ze środka zwanego zgrubieniem centralnym lub jądrem galaktyki. Przy spojrzeniu na dysk "z góry" wyraźnie widać jego spiralną strukturę. Galaktyki spiralne stanowią 75% jasnych galaktyk nieba. Galaktyki spiralne oznaczamy literą S i w zależności od stopnia rozwinięcia ramion dzielimy je na typy a, b, c. Typ Sa ma duże jądro i słabo rozwinięte ramiona. Typ Sc - na odwrót - małe jądro i bardzo silnie rozwinięte ramiona spiralne, typ Sb jest typem przejściowym pomiędzy poprzednimi dwoma. Rozróżniamy galaktyki spiralne z poprzeczką, bez poprzeczki oraz typ pośredni.
  Warto wiedzieć że... beta

  Smok (łac. Draco, dop. Draconis, skrót Dra) – konstelacja znana wielu starożytnym kulturom i przeważnie kojarzona z potworem reprezentującym siły chaosu, sprzeciwiające się uznanym bogom. W Babilonii była to Tiamat, a w Grecji – Ladon – smok pilnujący złotych jabłek Hesperyd, które Herakles musiał zdobyć w trakcie jednej ze swoich 12 prac. Zabitego podstępem smoka Hera za wierną służbę przeniosła pomiędzy gwiazdy. Liczba gwiazd dostrzegalnych nieuzbrojonym okiem: około 80. W Polsce widoczny przez cały rok.
  Galaktyka eliptyczna – galaktyka posiadająca regularny kulisty lub elipsoidalny kształt o gładkiej strukturze. Galaktyki eliptyczne są pozbawione wewnętrznej struktury; ich obrazy na zdjęciach nie mają wyraźnych granic. Ich jasność powierzchniowa gwałtownie spada od środka w kierunku brzegów. Mają one spłaszczony owalny kształt i składają się z setek miliardów gwiazd. Oznaczone zostały przez Edwina Hubble’a jako E, a podaje się je ze stopniem spłaszczenia w skali 0 – 7. Galaktyki eliptyczne zawierają bardzo mało pyłu międzygwiezdnego, a także nie widać ich zbyt wiele podczas obserwacji.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
  NGC 936 (również PGC 9359 lub UGC 1929) – galaktyka soczewkowata z poprzeczką (SB0-a), znajdująca się w gwiazdozbiorze Wieloryba w odległości 50 milionów lat świetlnych. Została odkryta 6 stycznia 1785 roku przez Williama Herschela.
  Sekstant (Sekstans, łac. Sextans, dop. Sextantis, skrót Sex) – słabo widoczny gwiazdozbiór usytuowany w rejonie równika niebieskiego. W Polsce widoczny wiosną. Liczba gwiazd widoczna nieuzbrojonym okiem: około 25.
  Klasyfikacja galaktyk Hubble’a (inaczej sekwencja Hubble’a) – system morfologicznej klasyfikacji galaktyk zaproponowany przez Edwina Hubble’a w 1926 roku.

  Reklama