• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Galadriela  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Ralph Bakshi (ur. 29 października 1938 w Hajfie) – amerykański reżyser, scenarzysta filmów animowanych, producent. Władca Pierścieni (ang. The Lord of the Rings, 1978) – amerykański film animowany z 1978 roku. Film jest pierwszą ekranizacją powieści J.R.R. Tolkiena – Władca Pierścieni.

  Galadriela (ur. 1362 rok Dwóch Drzew) – postać ze stworzonej przez J.R.R. Tolkiena mitologii Śródziemia, kobieta z rasy elfów, z królewskiego rodu plemienia Ñoldorów. Córka Finarfina i Eärweny, siostra Finroda Felagunda, Aegnora i Angroda.

  Uważana za jedną z największych Eldarów, wymienianą obok Lúthien, może ustępującą jedynie Fëanorowi, chociaż mądrzejszą od niego. Jej rola i znaczenie wzrastały wraz z tworzeniem mitologii Śródziemia, trudne jest więc pogodzenie wszystkich wątków i szczegółów z jej życia.

  Jej pragnienie władzy doprowadziło do tego, że opuściła Aman, udając się na kontynent Środziemia po zatruciu Dwóch Drzew w tym samym czasie co Fëanor i wszyscy namówieni do wyprawy po Silmarile. Przybyła do Doriathu, gdzie otrzymywała rady i nauki od Meliany. Po zakończeniu Pierwszej Ery pozostała w Śródziemiu wraz ze swoim małżonkiem Celebornem i z nim po jakimś czasie osiedliła się w Lothlórien, którego była władczynią aż do końca Trzeciej Ery. Przez tysiąclecia Lothlórien było chronione dzięki Nenyi, Pierścieniowi Wody, który Galadriela otrzymała od Celebrimbora. W czasie Wojny o Pierścień udzieliła gościny Drużynie Pierścienia, a po obaleniu Saurona odpłynęła na Zachód.

  Szare Przystanie (sin. Mithlond, ang. Grey Havens) – fikcyjny port ze stworzonej przez J.R.R. Tolkiena mitologii Śródziemia.Rivendell (sin. Imladris) – siedziba elfów ze stworzonej przez J. R. R. Tolkiena mitologii Śródziemia, znana jako dom Elronda z fabuły Hobbita i Władcy Pierścieni. W mitologii Śródziemia odgrywa rolę bezpiecznego miejsca, w którym pielęgnuje się tradycje i dawną wiedzę.

  Tolkien stworzył jej postać w czasie pisania Władcy Pierścieni i dodał ją później do Silmarillionu. Opracował wiele wersji historii Galadrieli, różniących się pod wieloma względami: różnie opisano powody odpłynięcia z Amanu do Śródziemia oraz pierwotnego odrzucenia zezwolenia na powrót, różnie określone są czas i miejsce spotkania z Celebornem (oraz jego pochodzenie), wreszcie pojawia się wątek wędrówek po Śródziemiu przed ostatecznym zamieszkaniem w Lothlórien. Wersja zamieszczona w Silmarillionie jest próbą pogodzenia tych wersji, później jednak Christopher Tolkien opublikował wahania ojca w Niedokończonych opowieściach, gdzie napisał, że „nie ma w historii Śródziemia drugiej równie zawiłej opowieści, jak ta traktująca o Galadrieli i Celebornie”.

  Sir James Augustus Henry Murray (ur. 7 lutego 1837 w Denholm, zm. 26 lipca 1915 w Oxfordzie) – szkocki leksykograf i filolog, główny redaktor Oxford English Dictionary (1979–1915).BBC Radio 3 – brytyjska stacja radiowa należąca do publicznego nadawcy, BBC. Istnieje od 1967 roku, kiedy to zastąpiła działający od 1946 BBC Third Programme ("Program Trzeci BBC").

  Postać Galadrieli pojawia się w licznych dziełach pochodnych, m.in. w filmie Ralpha Bakshiego, filmowych trylogiach Władcy Pierścieni i Hobbita, radiowej serii audycji z 1981 i w grach komputerowych.

  Opis postaci[ | edytuj kod]

  Córka królewskiego rodu[ | edytuj kod]

  Ojciec Galadrieli, Finarfin, należał do drugiego szczepu Eldarów, Ñoldorów i był najmłodszym dzieckiem pierwszego króla tego plemienia, Finwego. Jej matka, Eärwena, była córką Olwego, króla trzeciego szczepu Eldarów. Galadriela miała starszych braci: Finroda Felagunda, Angroda i Aegnora. Przez babkę, Indis, była potomkinią pierwszego szczepu, Vanyarów. Z tego rodu odziedziczyła złote włosy, w których Eldarowie widzieli blask Dwóch Drzew. Podobno po tym jak Galadriela trzy razy odmówiła Fëanorowi kosmyka swoich włosów, to skojarzenie stało się inspiracją do wykucia Silmarili, klejnotów, w których zatrzymane zostało zmieszane światło Dwóch Drzew.

  Legendy arturiańskie – zbiór opowieści związanych z legendarnym królem Arturem i rycerzami Okrągłego Stołu. Odnaleźć w nich można ślady wydarzeń historycznych i wpływy wielu kultur, szczególnie mitologii celtyckiej, wierzeń chrześcijańskich, oraz średniowiecznej kultury dworskiej.Lúthien (sin. czarodziejka), zwana także Tinúviel (sin. słowik) – fikcyjna postać ze stworzonej przez J. R. R. Tolkiena mitologii Śródziemia. Inspiracją dla tej postaci była żona Tolkiena Edith, a na nagrobku pisarza i jego żony obok nazwisk widnieją również ich wieczne imiona: Beren i Lúthien.

  Tekst The Shibboleth of Fëanor, opublikowany częściowo w Niedokończonych opowieściach i w całości w The Peoples of Middle-earth opisuje Galadrielę jako „silną” (psychicznie oraz fizycznie, jako że dorównywała „uczonym i atletom”), „bystrą i zdecydowaną”, „dumną i upartą”, „szlachetną i szczodrą” (dwie ostatnie cechy odziedziczone po Vanyarach), a także pomocną. „Od najmłodszych lat potrafiła cudownym sposobem zaglądać do cudzych umysłów, czyniła to jednak ze zrozumieniem dla innych, oceny ferując miłosierne”.

  Faramir (ur. w 2983 roku Trzeciej Ery, zm. w 82 roku Czwartej Ery)) – fikcyjna postać ze stworzonej przez J.R.R. Tolkiena mitologii Śródziemia. Dúnadan z Gondoru, młodszy syn namiestnika Denethora II i Finduilas z rodu książąt Dol Amrothu, brat Boromira, członka Drużyny Pierścienia. Uczestnik Wojny o Pierścień, późniejszy namiestnik Gondoru.Iwajn czyli rycerz z lwem (fr.: Yvain ou le Chevalier au lion) – jeden z romansów rycerskich Chrétiena de Troyes. Datowany na ok. 1169–1173, najpóźniej do 1181 roku, prawdopodobnie stanowi czwarty z pięciu zachowanych romansów Chrétiena. Głównym bohaterem utworu jest rycerz Iwajn.

  We Władcy Pierścieni Tolkien zamieścił kolejny opis, w którym więcej miejsca poświęca wyglądowi Galadrieli i Celeborna: „Oboje byli niezwykle wysokiego wzrostu, a królowa nie ustępowała postawą swemu małżonkowi. Oboje byli też poważni i piękni. Szaty nosili śnieżnobiałe, pani miała włosy ciemnozłote (…) Wiek nie naznaczył ich twarzy swoim piętnem, dał im tylko głębię spojrzenia, tak przenikliwego, jak ostrze włóczni lub promienie gwiazd, a zarazem tak bezdennego, jak źródła odwiecznych wspomnień”.

  Arwena (ur. w 241 roku Trzeciej Ery, zm. w 121 roku Czwartej Ery; zwana także Arwen Undómiel) – fikcyjna postać ze stworzonej przez J. R. R. Tolkiena mitologii Śródziemia.Sauron (qya. Ohydny) – fikcyjna postać ze stworzonej przez Tolkiena mitologii Śródziemia. W zbiorze opowieści Silmarillion jest sługą Morgotha, podczas gdy we Władcy Pierścieni występuje już jako główny antagonista. Zostaje wspomniany również w Hobbicie jako Czarnoksiężnik, choć nie jest wymienione jego imię.

  Galadriela była matką Celebríany, żony Elronda, co czyniło ją babką Arweny.

  Imiona i tytulatura[ | edytuj kod]

  Kilka imion Galadrieli występuje w tekście The Shibboleth of Fëanor, który wymienia wszystkie imiona potomków Finwego. Według podanych tam informacji elfowie dawali dzieciom dwa imiona (essi): po urodzeniu dziecka ojciec nadawał imię nawiązujące brzmieniowo lub znaczeniowo do własnego, a matka w wybranym czasie nadawała to, które dzięki matczynemu darowi jasnowidzenia nawiązywało do dojrzałego charakteru czy zdolności dziecka. Finarfin nadał córce essë Artanis (szlachetna kobieta), Eärwena nazwała ją Nerwen (męska panna).

  Druga Era – okres w stworzonej przez J. R. R. Tolkiena mitologii Śródziemia. W Listach Tolkien nazwał ją dość mroczną epoką.Hobbit (ang. The Hobbit) – trylogia filmowa produkcji amerykańsko-nowozelandzkiej, łącząca gatunek fantasy z filmem przygodowym. Jest to ekranizacja powieści Hobbit, czyli tam i z powrotem autorstwa J.R.R. Tolkiena, wprowadzana do kin jako prequel trylogii filmowej Władca Pierścieni. Producentem, współscenarzystą i reżyserem całego projektu jest Peter Jackson.

  Elfowie mogli zdobywać też przydomki, nadawane jako wyraz podziwu czy szacunku. I tak epessë nadane przez Celeborna (w języku Telerich) brzmiało Alatáriel (qya. Altáriel, czyli dziewczyna uwieńczona promienną girlandą). Tolkien wyjaśnił, że w młodości Galadriela miała temperament Amazonki i biorąc udział w ćwiczeniach fizycznych, upinała włosy w koronę. W Śródziemiu imię to zostało przetłumaczone na sindarin, na formę Galadriel, co budziło skojarzenia z sindarińską nazwą drzew, galadh. Wiele lat po zakończeniu Trzeciej Ery imię to było często zmieniane na Galadhriela.

  Beleriand (sin. Balar-kraj) – fikcyjna kraina ze stworzonej przez J. R. R. Tolkiena mitologii Śródziemia opisana w powieści Silmarillion. Istniała do końca Pierwszej Ery Słońca.Legendarium Tolkiena – fikcyjne uniwersum stworzone przez J.R.R. Tolkiena, przedstawione w dziełach o Śródziemiu (Ardzie), m.in. we Władcy Pierścieni, Hobbicie i Silmarillionie, w którym Tolkien wykorzystał swoją wiedzę o wierzeniach Anglosasów. W rozumieniu tolkienistycznym nazwa legendarium Tolkiena (mitologia Tolkiena) może oznaczać także część uniwersum Tolkiena poświęconą wierzeniom i legendom elfów, czyli w myśl świata przedstawionego: historycznym wydarzeniom, które przeszły do świata legend z perspektywy bohaterów Władcy Pierścieni.

  Galadrielę zwano m.in. Panią z Lórien, Panią z Lothlórien i Panią Galadhrimów. R. Foster w Encyklopedii Śródziemia napisał, że po śmierci Gil-galada mogłaby używać tytułu Najwyższego Króla Ñoldorów (w Śródziemiu), gdyby tego chciała.

  Galadriela według innych postaci[ | edytuj kod]

  O Galadrieli i Lothlórien krążyły legendy wśród ludzi z Gondoru i Rohanu. Boromir wahał się, zanim wszedł do lasu. Później jego brat, rozmawiając z Frodem, powiedział: Przeszedłeś przez Ukryty Kraj (…) ale zdaje się, żeś niewiele pojął z jego czarów. Ludzie, którzy mają do czynienia z Mistrzynią Magii mieszkającą w Złotym Lesie, wiedzą, że czeka ich mnóstwo dziwnych zdarzeń. Niebezpiecznie jest dla śmiertelnego człowieka wychodzić poza granice podsłonecznego świata, dawnymi laty mało kto wracał stamtąd nieodmieniony, jak u nas mówią.

  Meriadok Brandybuck (ang. Meriadoc Brandybuck; ur. 2982 roku Trzeciej Ery, zm. ok. 64 roku Czwartej Ery) – fikcyjna postać ze stworzonej przez J. R. R. Tolkiena mitologii Śródziemia, jeden z głównych bohaterów jego powieści Władca Pierścieni. Merry był hobbitem, krewnym i jednym z najbliższych przyjaciół Froda Bagginsa oraz Peregrina Tuka. W filmowej trylogii Petera Jacksona grał go Dominic Monaghan.Boromir (ur. w 2978, zm. w 3019 roku Trzeciej Ery) – fikcyjna postać ze stworzonej przez J. R. R. Tolkiena mitologii Śródziemia.

  Éomer w rozmowie z Aragornem, Gimlim i Legolasem powiedział: A więc w Złotym Lesie naprawdę żyje pani, o której bają stare legendy! (…) Jak słyszałem, mało kto wymyka się z jej sideł. Dziwne czasy! Jeżeli u niej jesteście w łaskach, zapewne także snujecie sieci i rzucacie czary. Później dodał: powtórzyłem jedynie to, co wszyscy o niej mówią w naszym kraju i Niepojęte rzeczy dzieją się teraz na świecie. (…) Człowiek, który rozmawiał z Leśną Panią, stoi przede mną żywy i cały. Kiedy bohaterowie dotarli do Edoras, Gríma wyraził się tak: A więc prawdę mówił Éomer, że jesteście sojusznikami czarownicy ze Złotego Lasu? (…) nie dziwi mnie to wcale, bo sieci zdrady zawsze motano w Dwimordene.

  Walkirie (norw. i duń. Valkyrie, szw. Valkyria) – w mitologii nordyckiej pomniejsze boginie, córki Odyna, zwykle przedstawiane jako piękne dziewice-wojowniczki ujeżdżające skrzydlate konie (czasem wilki), uzbrojone we włócznie i tarcze. Najbardziej znane walkirie nosiły przydomki Wyjąca i Wściekła.Drużyna Pierścienia – w powieści Władca Pierścieni autorstwa J. R. R. Tolkiena nazwa określająca dziewięciu wędrowców: Froda Bagginsa, który wyrusza do Góry Przeznaczenia w Mordorze, aby zniszczyć Jedyny Pierścień, i jego ośmiu towarzyszy.

  W scenie ukazującej Zwierciadło Galadriela zachęca Samwise’a do spojrzenia w taflę wody argumentem, że będą to czary, które sprawiają elfowie. Tolkien w Listach napisał, że określanie działań elfów mianem magii jest niestosowne i Galadriela karci Samwise’a za takie postępowanie, ponieważ działania elfów mają na celu Sztukę, nie Władzę − co według Tolkiena jest sensem Magii.

  Film animowany – rodzaj filmu, w którym obrazy nie są uzyskiwane na drodze rejestrowania zjawisk (w sposób ciągły) przy pomocy kamery. Źródłem danych jest często ręcznie rysowana grafika przedstawiająca na pojedynczych klatkach filmu kolejne fazy ruchu (stąd też film animowany określany jest zazwyczaj mianem filmu rysunkowego lub kreskówki). Mogą być również wykorzystywane techniki animacji poklatkowej zdjęć poklatkowych. Obecnie coraz czesciej stosowana jest grafika i animacja wspomagana komputerowo.IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Pierścienie Władzy (także Wielkie Pierścienie) – artefakty ze stworzonej przez J. R. R. Tolkiena mitologii Śródziemia.
  Pani Jeziora – jedna z postaci pojawiających się w legendach o królu Arturze – sojuszniczka Merlina, która uczestniczyła w wielu tajemniczych misjach. Czasami ukazuje się tylko jej ramię, zawsze strojne w biały, lśniący złotogłów. Innym razem kroczy ona po wodzie, a nawet pojawia się na zamku. Bóstwo matriarchalne.
  Par excellence – francuskie wyrażenie znaczące po polsku w dosłownym tłumaczeniu „przez doskonałość”. Powszechnie galicyzm ten jest używany jako zwrot określający coś jako „w całym tego słowa znaczeniu” lub „w najwyższym stopniu”.
  Władca Pierścieni (oryg. The Lord of the Rings) – powieść fantasy J. R. R. Tolkiena, której akcja rozgrywa się w mitycznym świecie Śródziemia.
  Lucy Lawless, właśc. Lucille Francis Ryan (ur. 29 marca 1968 w Mount Albert) – nowozelandzka aktorka telewizyjna i filmowa oraz piosenkarka.
  Mitologia nordycka – mitologia ludów krajów skandynawskich (północno-germańskich): Danii, Szwecji, Norwegii, Islandii i Wysp Owczych.
  Kalipso (gr. Καλυψώ Kalypsṓ, łac. Calypso) – w mitologii greckiej nimfa żyjąca na Ogygii (gr. Ὠγυγία), wyspie identyfikowanej z różnymi rzeczywistymi wyspami na Morzu Śródziemnym i Oceanie Atlantyckim. Uchodziła za córkę tytana Atlasa lub Heliosa. To przez wspieranie ich podczas tytanomachii została uwięziona na Ogygii.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.068 sek.