Gajus Klaudiusz Glaber

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Gajus Klaudiusz Glaber (Gaius Claudius Glaber) – dowódca wojskowy późnej Republiki Rzymskiej pełniący urząd legata i pretora w 73 p.n.e. Został pokonany w bitwie pod Wezuwiuszem podczas powstania Spartakusa.

Pretor (łac. praetor – l.mn. praetores) – wyższy urzędnik w antycznym Rzymie mający tzw. władzę mniejszą (imperium minus). W czasie nieobecności konsulów, pretor (później dwóch) przejmował najwyższą władzę w mieście, mogąc nawet zwoływać posiedzenia senatu. Zasadniczym jednak zadaniem pretorów było sądownictwo. Ważnym uprawnieniem pretora było wydawanie edyktów (edykty pretorskie), w których ustalał on sposoby postępowania w sprawach niedostatecznie jasno uregulowanych przez ustawy (leges) czy prawo zwyczajowe. Owe edykty odegrały ważną rolę w rozwoju prawodawstwa i były uwzględniane w późniejszych kodyfikacjach prawa rzymskiego.John Dall Thompson (ur. 26 maja 1918 w Nowym Jorku, zm. 15 stycznia 1971 w Hollywood) − amerykański aktor, nominowany do Oscara za rolę drugoplanową w filmie Lina, a także za występ w filmie The Corn is Green.

Historia[ | edytuj kod]

Glaber był członkiem rzymskiej rodziny plebejskiej. Był jednym z ośmiu pretorów wybranych w 73 p.n.e., ale wymieniany jest tylko przez klasycznych historyków w związku z katastrofalnym dowodzeniem wojskami podczas powstania Spartakusa. Siły dowodzonej przez niego rzymskiej milicji (nie byli to zawodowi legioniści) zostały zniszczone, ponieważ nie był w stanie dostosować się do niekonwencjonalnej taktyki gladiatorów. Podczas bitwy pod Wezuwiuszem zupełnie zlekceważył powstańców Spartakusa, odcinając tylko jedną główną drogę prowadzącą ze zbocza. Sytuację wykorzystali powstańcy. Za pomocą mocnych lin splecionych z dzikich winorośli, zeszli oni nocą ze stromej skały, podchodząc pod obóz rzymski. Po zlikwidowaniu strażników ludzie Spartakusa uderzyli na nieprzygotowanych do obrony Rzymian w obozie. Nie ma informacji na temat tego, czy Glaber zginął podczas bitwy. Klasyczny badacz Barry S. Strauss zauważył, że ta niejasność mogła być również kolejną oznaką tego, jak mało uwagi rzymski senat poświęcił Spartakusowi w 73 p.n.e.

Craig Parker (ur. 12 listopada 1970 w Suvie na wyspie Viti Levu) – nowozelandzki aktor filmowy, telewizyjny, sceniczny i głosowy. Występował w roli Haldira w dwóch odsłonach filmowej trylogii Petera Jacksona Władca Pierścieni (2001, 2002), a także w serialach telewizyjnych: Shortland Street (1992−2008), Klinika Mercy Peak (2001−2002), Miecz prawdy (2008−2010), Spartakus (2010−2012) oraz Nastoletnia Maria Stuart (2014−2017).Ben Cross, właściwie Harry Bernard Cross (ur. 16 grudnia 1947 roku w Londynie) − angielski aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, reżyser, scenarzysta i piosenkarz.

Glaber w literaturze i kinematografii[ | edytuj kod]

Glaber pojawia się w powieści Roberta Harrisa Imperium, która jest kroniką kariery Marka Tulliusza Cycerona.

W ekranizacjach życia Spartakusa, Glabera zagrał:

 • John Dall w filmie z 1960 r. pt. Spartakus
 • Ben Cross w filmie z 2004 r. pt. Spartakus
 • Craig Parker w serialu pt. Spartakus (2010-2013)
 • Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Bernard Nowaczyk: Powstanie Spartakusa 73–71 p.n.e., wyd. Bellona, Warszawa 2008.
 • Maria Jaczynowska, Marcin Pawlak: Starożytny Rzym. Warszawa: Trio, 2008. ISBN 978-83-7436-264-1.
 • Strauss, Barry S.: Wojna Spartakusa, Nowy Jork 2009, p. 3. ISBN 978-1-4165-3205-7.
 • Powstanie Spartakusa – trwające w latach 73-71 p.n.e. największe powstanie niewolników w starożytnym Rzymie. W ciągu dwóch lat siły Spartakusa, składające się z tysięcy niewolników, gladiatorów i biednych wieśniaków, wznieciły powstanie na terenie niemalże całej Italii. Kres buntowi położyły nieporozumienia w szeregach przywódców powstania oraz krwawa bitwa nad rzeką Silarus, w której zginął Spartakus.Spartakus (ang. Spartacus) – amerykański serial telewizyjny emitowany przez telewizję Starz od 22 stycznia 2010 roku. Fabuła serialu koncentruje się na losach Spartakusa, trackiego gladiatora, który w latach 73-71 p.n.e. dowodził powstaniem niewolników przeciwko republicke rzymskiej. Pierwsza seria przedstawia wymyśloną przez twórców (ze względu na słabo udokumentowany życiorys Spartakusa) wersję wydarzeń, które doprowadziły do powstania, z kolei na drugą i trzecią składają się epizody z przebiegu rebelii.
  Warto wiedzieć że... beta

  Marcus Tullius Cicero (ur. 3 stycznia 106 p.n.e., zm. 7 grudnia 43 p.n.e.) – mówca rzymski, popularyzator filozofii greckiej, polityk, słynny ze stłumienia spisku Katyliny. Stronnik optymatów. Zamordowany wraz z bratem Kwintusem na polecenie Marka Antoniusza, który zemścił się w ten sposób za wygłoszone przeciw niemu Filipiki.
  Milicja – rodzaj oddziałów, zazwyczaj ochotniczych, których członkowie posiadają wyszkolenie wojskowe i wyposażeni są w broń palną, stanowiących jednostki pomocnicze lub rezerwowe dla regularnej armii lub partyzantki. Mogą być używane w stanie wyższej konieczności (klęski żywiołowe, zagrożenie wewnętrzne lub zewnętrzne itp.).
  Spartakus (ang. Spartacus) - amerykański film telewizyjny z 2004 roku. Film jest biografią Spartakusa, przywódcy największego starożytnego powstania niewolników.
  Senat rzymski łac. Senatus (od senex, starzec – dosłownie rada starszych) – jedna z najważniejszych i najtrwalszych instytucji politycznych starożytnego Rzymu, przechodząca na przestrzeni wieków liczne przemiany. Zgodnie z tradycją senat został ustanowiony przez Romulusa w 753 p.n.e., jego największe znaczenie przypadło na czasy republiki, a zanik na początek VII wieku n.e.
  Robert Dennis Harris (urodzony 7 marca 1957 roku w Nottingham) – angielski powieściopisarz, dziennikarz, komentator polityczny, autor bestsellerów.
  Republika rzymska – państwo powstałe w starożytnym Rzymie, istniejące w latach 509 p.n.e.–27 p.n.e., które rozwinęło się z niewielkiego, monarchicznego państwa-miasta Lacjum w środkowej części Półwyspu Apenińskiego do największej potęgi świata antycznego kontrolującej cały basen Morza Śródziemnego, by następnie przekształcić się w cesarstwo rzymskie.
  Gladiator (łac. gladiator, l.mn. gladiatores, od gladius – miecz) – niewolnik toczący walkę na arenie, na przykład w starożytnym Rzymie.

  Reklama