• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Gaildorf

  Przeczytaj także...
  Droga krajowa 19 (Bundesstraße 19, B 19) – niemiecka droga krajowa przebiegająca z północy na południe: z Eisenach przez Meiningen, Würzburg, Schwäbisch Hall, Ulm, Kempten (Allgäu), do Oberstdorfu w Bawarii.Rejencja Stuttgart (niem. Regierungsbezirk Stuttgart) - jedna z czterech rejencji niemieckiego kraju związkowego Badenia-Wirtembergia. Główny urząd rejencji, prezydium (Regierungspräsidium) ma siedzibę w Stuttgarcie. Prezydium rejencji podlega Ministerstwu Spraw Wewnętrznych (Innenministerium) Badenii-Wirtembergii.
  Michelbach an der Bilz – miejscowość i gmina w Niemczech, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, w rejencji Stuttgart, w regionie Heilbronn-Franken, w powiecie Schwäbisch Hall, wchodzi w skład wspólnoty administracyjnej Schwäbisch Hall. Leży nad rzeką Kocher, ok. 5 km na południe od Schwäbisch Hall.

  Gaildorf – miasto w Niemczech, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, w rejencji Stuttgart, w regionie Heilbronn-Franken, w powiecie Schwäbisch Hall, siedziba związku gmin Limpurger Land. Leży nad rzeką Kocher, ok. 12 km na południe od Schwäbisch Hall, przy drogach krajowych B298, B19 i linii kolejowej Stuttgart–Gaildorf oraz Schwäbisch Hall–Untergröningen.

  Kocher - rzeka w Niemczech o długości 182 km, prawy dopływ rzeki Neckar w północno-wschodniej Badenii-Wirtembergii. Nazwa Kocher pochodzi od celtyckiego cochan, co oznacza kręta.Region Heilbronn-Franken (do 20 maja 2003 Region Franken) – region w Niemczech, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, w rejencji Stuttgart. Siedzibą regionu jest miasto Heilbronn.

  Sąsiadujące gminy[ | edytuj kod]

  Gminy ościenne sąsiadujące z Gaildorf począwszy od zachodu to Fichtenberg, Oberrot, Rosengarten, Michelbach an der Bilz, Obersontheim, Sulzbach-Laufen i Gschwend (powiat Ostalb). Poza Gschwend należą do powiatu Schwäbisch Hall.

  Powiat Ostalb (niem. Ostalbkreis) - powiat w Niemczech, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, w rejencji Stuttgart, w regionie Ostwürttemberg. Stolicą powiatu jest miasto Aalen.Unia Chrześcijańsko-Demokratyczna, niem. Christlich Demokratische Union Deutschlands (CDU) – niemiecka partia polityczna, założona po II wojnie światowej. Partia określa się mianem centroprawicowej, nawiązuje do konserwatyzmu i chrześcijaństwa. CDU nie istnieje w Bawarii, ponieważ w tym kraju związkowym działa partia o podobnym charakterze, CSU. Na szczeblu ogólnokrajowym partie te współdziałają, występując jako CDU/CSU; mimo to każde z ugrupowań zachowuje swoją własną strukturę. Tworzą wspólną frakcję w niemieckim parlamencie i nie prowadzą przeciwko sobie żadnych działań. Połączenie CDU i CSU nazywane jest powszechnie Unią.

  Podział miasta[ | edytuj kod]

  Gaildorf składa się łącznie z 25 wiosek, osiedli, gospodarstw i domów. Gaildorf jest podzielony na cztery dzielnice: Eutendorf, Gaildorf Ottendorf i Unterrot. Urzędowa nazwa dzielnicy jest poprzedzona nazwą miasta oraz myślnikiem np. Gaildorf-Eutendorf.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Powiat Schwäbisch Hall (niem. Landkreis Schwäbisch Hall) - powiat w Niemczech, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, w rejencji Stuttgart, w regionie Heilbronn-Franken. Stolicą powiatu jest miasto Schwäbisch Hall.

  Historia[ | edytuj kod]

  Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z 1255 roku. Prawa miejskie Gaildorf uzyskał w 1404 roku. Nadał je król Ruprecht. Gaildorf dawniej należał do Backnang, dopiero w 1973 roku miasto zostało włączone do powiatu Schwäbisch Hall.

  Rada miejska[ | edytuj kod]

  Wyniki wyborów z roku 2009 były następujące:

  Oberrot – miejscowość i gmina w Niemczech, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, w rejencji Stuttgart, w regionie Heilbronn-Franken, w powiecie Schwäbisch Hall, wchodzi w skład związku gmin Limpurger Land. Leży nad rzeką Rot, ok. 12 km na południe od Schwäbisch Hall, na terenie Lasu Szwabsko-Frankońskiego.Gschwend – miejscowość i gmina w Niemczech, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, w rejencji Stuttgart, w regionie Ostwürttemberg, w powiecie Ostalb. Leży ok. 30 km na północny zachód od Aalen, przy drodze krajowej B298, na terenie Lasu Szwabsko-Frankońskiego.
 • FWV 36,2% – 8 miejsc
 • CDU 29,7% – 7 miejsc
 • SPD 23,8% – 5 miejsc
 • Otwarta lista 10,3% 2 miejsca
 • Osoby[ | edytuj kod]

  Urodzeni w Gaildorfie[ | edytuj kod]

 • Theobald Kerner, lekarz i poeta
 • Związani z miastem[ | edytuj kod]

 • Hermann Frasch, chemik
 • Justinus Kerner, pisarz
 • Sport[ | edytuj kod]

  W mieście działa klub sportowy TSV Gaildorf.

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Infrastruktura[ | edytuj kod]

  Jest również tutaj szpital, kino i park miejski. W ośrodku dla osób z zaburzeniami psychicznymi Sonnenhof e.V. Zweigeinrichtung Gaildorf co roku są wysyłani w celu odbycia stażu uczniowie Studium Medycznego im. Stanisławy Leszczyńskiej w Zamościu.

  Sulzbach-Laufen – miejscowość i gmina w Niemczech, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, w rejencji Stuttgart, w regionie Heilbronn-Franken, w powiecie Schwäbisch Hall, wchodzi w skład związku gmin Limpurger Land. Leży nad rzeką Kocher, ok. 20 km na południowy wschód od Schwäbisch Hall, przy drodze krajowej B19 i linii kolejowej Untergöngingen–Gaildorf.Obersontheim – miejscowość i gmina w Niemczech, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, w rejencji Stuttgart, w regionie Heilbronn-Franken, w powiecie Schwäbisch Hall, siedziba związku gmin Oberes Bühlertal. Leży nad rzeką Bühler, ok. 12 km na wschód od Schwäbisch Hall.
  Warto wiedzieć że... beta

  Droga krajowa B298 (Bundesstraße 298) - niemiecka droga krajowa przebiegająca w całości w granicach kraju związkowego Badenia-Wirtembergia. Liczy 28 km i łączy Gaildorf ze Schwäbisch Gmünd.
  Miasteczko (łac. oppidum, niem. Städtlein, Städtchen, Markt, Flecken, jid. sztetl) – prawno-administracyjna jednostka osadnicza o charakterze przejściowym między miastem a wsią, z charakterystycznym handlowo-przemysłowym (dawniej rzemieślniczym) wyodrębnieniem specjalności i analogiczną morfologią i infrastrukturą co (małe) miasto.
  Rosengarten – miejscowość i gmina w Niemczech, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, w rejencji Stuttgart, w regionie Heilbronn-Franken, w powiecie Schwäbisch Hall, wchodzi w skład wspólnoty administracyjnej Schwäbisch Hall. Leży nad rzeką Bibers, ok. 8 km na południowy zachód od Schwäbisch Hall, częściowo na terenie Lasu Szwabsko-Frankońskiego.
  Ruprecht III Wittelsbach (ur. 5 maja 1352 Amberg - zm. 18 maja 1410) – elektor Palatynatu 1398-1410, król niemiecki 1400-1410.
  Stuttgart – miasto na prawach powiatu w Niemczech, stolica i największe miasto kraju związkowego Badenia-Wirtembergia, siedziba rejencji Stuttgart oraz regionu Stuttgart.
  Justinus Andreas Christian Kerner (ur. 18 września 1786 w Ludwigsburgu, zm. 21 lutego 1862 w Weinsbergu) – niemiecki poeta i pisarz spirytualistyczny.
  Schwäbisch Hall – miasto powiatowe w Niemczech, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, w rejencji Stuttgart, w regionie Heilbronn-Franken, siedziba powiatu Schwäbisch Hall, oraz wspólnoty administracyjnej Schwäbisch Hall. Leży nad rzeką Kocher, ok. 55 km na północny wschód od Stuttgartu, przy drogach krajowych B14, B19 i linii kolejowej Crailsheim–Heilbronn), częściowo w Lesie Szwabsko-Frankońskim.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.028 sek.