• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Gabrielle Giffords

  Przeczytaj także...
  Gubernator stanu Arizona jest najwyższym urzędnikiem we władzy wykonawczej szczebla stanowego. Jest także zwierzchnikiem Gwardii Narodowej Arizony, stanowych sił zbrojnych. Posiada prawo weta wobec decyzji parlamentu stanowego oraz prawo wydawania aktów wykonawczych do stanowionego przez parlament prawa. Dysponuje także prawem łaski wobec osób skazanych przez sądy stanowe (z wyjątkiem skazanych za zdradę oraz usuniętych z urzędu w procedurze impeachmentu).Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Gabrielle Giffords (ur. 8 czerwca 1970 w Tucson) – amerykańska polityk, członek Partii Demokratycznej. W latach 2007-2012 była przedstawicielem stanu Arizona w Izbie Reprezentantów Stanów Zjednoczonych z ósmego okręgu wyborczego.

  8 stycznia 2011 roku została postrzelona w głowę podczas spotkania z wyborcami w Tucson. W sumie napastnik zabił sześć osób, w tym sędziego Federalnego Sądu Dystryktowego dla Arizony, Johna Rolla, i ranił trzynaście. Według ustaleń, napastnik najpierw oddał jeden strzał do Giffords, a następnie zaczął strzelać na oślep do otaczających ją ludzi. Przez kilka godzin po zdarzeniu media podawały sprzeczne dane dotyczące liczby ofiar, w tym początkowo informowały także o śmierci Giffords, ale tę informację zdementowano jeszcze 8 stycznia. Następnego dnia deputowana odzyskała przytomność, a w niespełna dwa tygodnie później rozpoczęła rehabilitację, którą lekarze określają jako mogącą potrwać ok. rok.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Gubernator Arizony Jan Brewer zapowiedziała, że Giffords nie zostanie usunięta z urzędu z powodu niemożliwości sprawowania obowiązków przez czas dłuższy niż 3 miesiące, pomimo że zezwala na to stanowe prawo. Giffords dobrowolnie ustąpiła z Kongresu w styczniu 2012 aby skupić się na rehabilitacji.

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Partia Demokratyczna (ang. Democratic Party) – jedna z dwóch głównych sił politycznych w Stanach Zjednoczonych, obok Partii Republikańskiej. Powstała w wyniku podziału Partii Demokratyczno-Republikańskiej około 1828 roku. Jest najstarszą funkcjonującą partią polityczną na świecie.

  Gabrielle Giffords jest żoną astronauty Marka Kelly’ego.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Tragedia na wiecu. Kongresmenka postrzelona, śmierć sześciu osób, Onet.pl, 8 stycznia 2011 [zarchiwizowane z adresu 2011-01-11].
  2. USA: Postrzelona kongresmenka wykonuje proste polecenia. Kula przeszyła mózg na wskroś, Onet.pl, 9 stycznia 2011.
  3. „Myślałem, że nie żyje, załamałem się”, TVN24, 19 stycznia 2011 [zarchiwizowane z adresu 2011-01-21].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Biografia w Biographical Directory of the United States Congress (ang.)
 • Biografia w Women in Congress (ang.)
 • Jan Brewer, właśc. Janice Kay Brewer (ur. 26 września 1944 w Hollywood) – amerykańska polityk, członkini Partii Republikańskiej. Od 21 stycznia 2009 pełni urząd gubernatora stanu Arizona.Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
  Warto wiedzieć że... beta

  Izba Reprezentantów Stanów Zjednoczonych, ang. United States House of Representatives – organ ustawodawczy, izba niższa Kongresu Stanów Zjednoczonych.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
  Mark Edward Kelly (ur. 21 lutego 1964 w Orange w stanie New Jersey) – amerykański astronauta, pilot wojskowy, komandor United States Navy. Brat bliźniak astronauty – Scotta J. Kelly’ego oraz mąż byłej członkini Kongresu Stanów Zjednoczonych – Gabrielle Giffords.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.029 sek.