• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Gabriel Trifu

  Przeczytaj także...
  Bukareszt (rum. București) – stolica i centrum przemysłowo-usługowe Rumunii. Leży w południowo-wschodniej części kraju (44°25′N 26°06′E), nad rzeką Dymbowicą.Mahesh Shrinivas Bhupathi (ur. 7 czerwca 1974 w Ćennaju) – hinduski tenisista, zwycięzca turniejów wielkoszlemowych w grze podwójnej i mieszanej, lider rankingu deblowego, reprezentant w Pucharze Davisa.
  Tenis, tenis ziemny – dyscyplina sportowa rozgrywana na korcie tenisowym, polegająca na przebijaniu rakietą tenisową piłki ponad lub obok siatki na pole przeciwnika, w sposób utrudniający jej odbiór. Może być rozgrywana pojedynczo (tzw. singel) lub w dwuosobowych zespołach zawodników jednej płci (debel) lub obu (mikst). Tenis należał do grona letnich dyscyplin olimpijskich w latach 1896-1924. Do ich programu powrócił w 1988 i jest w nim do dziś.

  Gabriel Trifu (ur. 14 kwietnia 1975 w Bukareszcie) – rumuński tenisista, reprezentant kraju w Pucharze Davisa, olimpijczyk z Sydney (2000).

  Kariera tenisowa[ | edytuj kod]

  Jako zawodowy tenisista Trifu występował w latach 1994–2005, chociaż w 2009 i 2010 roku zagrał w dwóch wielkoszlemowych imprezach w grze podwójnej.

  Wielki Szlem – w tenisie odniesienie zwycięstw przez zawodniczkę lub zawodnika we wszystkich czterech turniejach wielkoszlemowych. Należą do nich następujące turnieje: międzynarodowe mistrzostwa Australii, Francji, Anglii i Stanów Zjednoczonych.Puchar Davisa, Davis Cup, to największe na świecie międzynarodowe zawody tenisowe drużyn męskich. Rozgrywki organizowane są corocznie przez Międzynarodową Federację Tenisową i odbywają się systemem KO. Kobiecym odpowiednikiem jest Fed Cup, dawniej Puchar Federacji. W ostatnich latach rozgrywki te straciły nieco na znaczeniu, gdyż czołowi tenisiści świata (np. Roger Federer) albo w ogóle nie biorą w nich udziału, albo występują sporadycznie, koncentrując się na turniejach indywidualnych.

  W cyklu ATP World Tour Trifu wygrał jeden turniej w deblu.

  W latach 1997–2005 reprezentował Rumunię w Pucharze Davisa, rozgrywając łącznie 19 meczów, z których w 7 zwyciężył.

  W roku 2000 zagrał w konkurencji gry podwójnej na igrzyskach olimpijskich w Sydney partnerując Andrei Pavelowi. Rumuńska para odpadła w pierwszej rundzie po porażce z Hindusami Maheshem Bhupathim i Leanderem Paesem.

  W rankingu gry pojedynczej Trifu najwyżej był na 148. miejscu (22 kwietnia 2002), a w klasyfikacji gry podwójnej na 97. pozycji (18 lipca 2005).

  Association of Tennis Professionals (ATP), Stowarzyszenie Tenisistów Profesjonalnych – organizacja utworzona w roku 1972 mająca na celu ochronę interesów tenisistów (rok później podobny związek – WTA założyły tenisistki). Począwszy od 1990 r. ATP stała się organizatorem cyklu męskich rozgrywek tenisowych pod nazwą ATP World Tour.Leander Paes (ur. 17 czerwca 1973 w Kolkacie) – hinduski tenisista, zwycięzca turniejów wielkoszlemowych w grze podwójnej i mieszanej, lider rankingu deblowego, medalista olimpijski, reprezentant w Pucharze Davisa.

  Finały w turniejach ATP World Tour[ | edytuj kod]

  Gra podwójna (1–0)[ | edytuj kod]

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Gabriel Trifu Bio, Stats, and Results, Olympics at Sports-Reference.com [dostęp 2017-12-26] (ang.).

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Profil na stronie ATP (ang.). Association of Tennis Professionals. [dostęp 1 listopada 2013].
 • Profil na stronie ITF (ang.). International Tennis Federation. [dostęp 1 listopada 2013].
 • Profil na stronie Pucharu Davisa (ang.). Davis Cup. [dostęp 1 listopada 2013].
 • 14 kwietnia jest 104. (w latach przestępnych 105.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 261 dni.
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.727 sek.