• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Gabourey Sidibe

  Przeczytaj także...
  At Last” – piosenka napisana w 1941 roku przez Macka Gordona oraz Harry’ego Warrena do musicalu Orchestra Wives. W filmie jako pierwszy nagrał ją Glenn Miller ze swoją orkiestrą i wokalem Raya Eberle’a oraz Pat Friday. W 1942 roku wersja ta zajęła 14. miejsce na liście Billboardu i szybko stała się standardem jazzowym. W 1957 roku „At Last” nagrał Nat King Cole i wydał na płycie Love Is the Thing, a trzy lata później własną wersję nagrała Etta James. Jej wykonanie zostało w 1999 roku wprowadzone do Grammy Hall of Fame.Sundance Film Festival (Festiwal Filmowy w Sundance) – jest największym corocznym festiwalem filmów niezależnych w USA, odbywa się w Park City, Salt Lake City, Ogden oraz w ośrodku narciarskim Sundance w stanie Utah od 1978 roku.
  Stowarzyszenie Aktorów Filmowych / Gildia Aktorów Amerykańskich / Gildia Aktorów Ekranowych (Screen Actors Guild, SAG) – związek zawodowy zrzeszający około 120 tys. amerykańskich aktorów. Od 1995 związek przyznaje corocznie własne nagrody (Nagroda Gildii Aktorów Ekranowych).

  Gabourey "Gabby" Sidibe (ur. 6 maja 1983 w Nowym Jorku) − amerykańska aktorka, nominowana w 2010 roku do Oscara jako najlepsza aktorka pierwszoplanowa za debiutancką rolę w obrazie Hej, skarbie.

  Życiorys[]

  Urodziła się w wschodnim Brooklynie, dorastała w Harlemie. Jej matka Alice Tan Ridley, jest śpiewaczką R&B i gospel, zarabiającą na życie śpiewając w nowojorskim metrze, od ponad dwudziestu lat, natomiast ojciec Gabourey, urodzony w Senegalu Ibnou Sidibe jest kierowcą. Gabourey uczęszczała do kilku szkół w najbliższym obszarze Nowego Jorku: Borough of Manhattan Community College, The City College of New York i Mercy College, gdzie studiowała psychologię.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.67. ceremonia wręczenia Złotych Globów odbyła się w niedzielę 17 stycznia 2010 roku w Beverly Hilton Hotel. Ceremonię transmitowała stacja NBC. Galę poprowadził Ricky Gervais.

  W kinie debiutowała rolą w obsypanym nagrodami filmie Hej, skarbie w reżyserii Lee Danielsa, gdzie wcieliła się w postać tytułowej Claireece "Precious" Jones, nastoletniej otyłej analfabetki, która jest w ciąży z drugim dzieckiem. Gabourey wystąpiła u boku Mo’Nique, Mariah Carey i Lenny'ego Kravitza. Za rolę otrzymała nagrodę Jury podczas Sundance Film Festival, oraz nagrodę Independent Spirit Awards w kategorii najlepsza główna rola kobieca. Otrzymała również nagrodę dla "Nowego talentu" podczas 14. ceremonii wręczenia Satelitów i nominację do Złotego Globu dla najlepszej aktorki w filmie dramatycznym. Również Gildia Aktorów Ekranowych oraz kilkanaście kół krytyków stanowych, przyznaje nominacje i nagrody dla Gabby.

  Jamesetta Hawkins znana jako Etta James (ur. 25 stycznia 1938 w Los Angeles, zm. 20 stycznia 2012 w Riverside) - amerykańska wokalistka pochodzenia włosko-afro-amerykańskiego, przedstawicielka wokalnego bluesa i wczesnego rhythm and bluesa i soulu.24. ceremonia wręczenia niezależnych nagród Independent Spirit Awards 2009 odbyła się 5 marca 2010 roku na plaży w Santa Monica. 2 grudnia 2009 roku zostały ogłoszone nominacje do nagród.

  2 lutego 2010 roku Gabourey zostaje nominowana do Oscara jako najlepsza aktorka pierwszoplanowa za rolę w filmie Hej, skarbie, jednak nagrody nie otrzymuje.

  Gabourey następnie otrzymuje angaż w serialu dramatycznym Słowo na R, u boku Laury Linney oraz Olivera Platta. W serialu wciela się w postać utalentowanej uczennicy głównej bohaterki. Aktorka pojawia się również w filmie Yelling to the Sky w reżyserii Victorii Mahoney. Film został zakwalifikowany do Konkursu Głównego 61. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie. W tym samym roku, Sidibe pojawia się w komedii Tower Heist: Zemsta cieciów w reżyserii Bretta Ratnera, gdzie gra u boku Eddiego Murphy'ego i Bena Stillera. W filmie wciela się w postać pokojówki, zręcznie potrafiącej otwierać sejfy.

  Metro (fr. métro) – miejski system elektrycznego transportu pasażerskiego o dużej przepustowości i wysokiej częstotliwości kursów, który jest całkowicie niezależny od innych środków transportu oraz bezkolizyjny, ponieważ jeździ na oddzielnych torach i posiada specjalną sygnalizację.Brooklyn – jeden z pięciu okręgów (boroughs) Nowego Jorku, oraz hrabstwo (county), w stanie Nowy Jork, o nazwie Kings. W 2010 roku liczył ok. 2 505 000 mieszkańców, co daje największą populację ze wszystkich okręgów Nowego Jorku.

  W 2012 roku, Sidibe wystąpiła w filmie 7 psychopatów, u boku Woody'ego Harrelsona i Colina Farrella.

  Rodzina[]

  Jej matka, Alice brała udział w piątej edycji programu America’s Got Talent, gdzie na castingu wykonała piosenkę At Last z repertuaru Etty James. Alice Tan Ridley, doszła do ćwierćfinału programu.

  Filmografia[]

  Filmy fabularne
 • 2014: Life Partners jako Jen
 • 2014: White Bird in a Blizzard
 • 2012: 7 psychopatów (Seven Psychopaths) jako Sharice
 • 2011: Tower Heist: Zemsta cieciów (Tower Heist) jako Odessa Montero
 • 2011: Yelling to the Sky jako Latonya Williams
 • 2009: Hej, skarbie (Precious: Based on the Novel "Push" by Sapphire) jako Claireece "Precious" Jones
 • Seriale telewizyjne
 • American Horror Story:
 • Sabat (ang. Coven) (2013) – Quinnie
 • Freakshow (2014)
 • 2011: Glenn Martin DDS jako Keisha (głos)
 • 2011: Amerykański tata (American Dad!) jako Dziewczyna na imprezie (głos)
 • 2010-2013: Słowo na R (The Big C) jako Andrea Jackson
 • Linki zewnętrzne[]

 • Gabourey Sidibe w bazie Internet Movie Database (IMDb) (ang.)
 • Gabourey Sidibe w bazie filmweb.pl
 • Gabourey Sidibe w bazie stopklatka.pl
 • Mariah Carey (ur. 27 marca 1970 r. w Huntington na wyspie Long Island w stanie Nowy Jork) – amerykańska piosenkarka, kompozytorka, producentka i autorka tekstów piosenek. Jest obdarzona skalą głosu wynoszącą 5 oktaw. Podczas koncertów jej głos osiąga najwyższe tony rejestru gwizdkowego.Laura Linney (ur. 5 lutego 1964 w Nowym Jorku) – amerykańska aktorka, trzykrotnie nominowana do Oscara za role pierwszo- i drugoplanowane.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).
  Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.
  Lenny Kravitz, właściwie Leonard Albert Kravitz (ur. 26 maja 1964 roku w Brooklynnie, w stanie Nowy Jork) – amerykański muzyk łączący w swojej twórczości rock, pop i funk; wokalista, gitarzysta, basista, perkusista, autor tekstów i kompozytor, producent. Wśród jego wzorców muzycznych są m.in. Jimi Hendrix, John Lennon, Curtis Mayfield i Stevie Wonder. Jest muzycznym samoukiem.
  Amerykański tata (ang. American Dad!, 2005-) – amerykański animowany serial telewizyjny, którego twórcami są Seth MacFarlane, Mike Barker i Matt Weitzman, autorzy Family Guya.
  Hej, skarbie (tyt. org. Precious: Based on the Novel "Push" by Sapphire) − amerykański film dramatyczny w reżyserii Lee Danielsa z 2009 roku. Scenariusz autorstwa Geoffreya Fletchera oparto o powieść Push pióra Sapphire. W tytułową rolę Precious wcieliła się debiutująca na ekranie, ówcześnie 24-letnia Gabourey Sidibe.
  Eddie Murphy, właśc. Edward Regan Murphy (ur. 3 kwietnia 1961 w Nowym Jorku) – amerykański aktor filmowy i głosowy, reżyser, producent, komik i wokalista. Według witryny Box Office Mojo, drugi najbardziej dochodowy aktor w historii kina. W latach 1980-1984 był stałym członkiem obsady Saturday Night Live i pracował jako komik stand-upowy.
  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.03 sek.