• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ga'ash

  Przeczytaj także...
  Samorząd regionu w Izraelu - organ samorządowej władzy lokalnej, która zarządza różnorodnymi zespołami osad wiejskich położonych w danej okolicy.Yaqum (hebr.: יקום; pol. On powstanie) - kibuc położony w samorządzie regionu Hof HaSharon, w Dystrykcie Centralnym, w Izraelu.
  Szefajim (hebr. שפיים; pol. Miejsce Wysokie) – kibuc położony w Samorządzie Regionu Hof HaSharon, w Dystrykcie Centralnym, w Izraelu.

  Ga'ash (hebr.: געש; pol. Burza) – kibuc położony w samorządzie regionu Chof ha-Szaron, w Dystrykcie Centralnym, w Izraelu.

  Leży na równinie Szaron nad Morzem Śródziemnym, w otoczeniu kibuców Shefaim i Yaqum, oraz wioski Arsuf.

  Historia[]

  Założenie kibucu Ga'ash w 1951 roku

  Kibuc został założony 5 lipca 1951 przez żydowskich imigrantów z Ameryki Południowej, którzy byli członkami organizacji młodzieżowej Ha-Szomer Ha-Cair. Założyciele brali udział podczas Wojny o Niepodległość w 1948 w bohaterskiej obronie kibucu Negba.

  Arsuf (hebr.: ארסוף) – wieś położona w samorządzie regionu Chof ha-Szaron, w Dystrykcie Centralnym, w Izraelu.Ameryka Południowa – kontynent leżący na półkuli zachodniej oraz w większej części na półkuli południowej, a w mniejszej – na półkuli północnej. Niekiedy uważana jest również za subkontynent Ameryki.

  Gospodarka[]

  Gospodarka kibucu opiera się na rolnictwie i turystyce. W 2003 kibuce Ga'ash, Shefaim i Yaqum utworzyły wspólne gospodarstwo mleczne The Hof Hasharon Dairy Farm, które posiada pastwiska o powierzchni 35 akrów i jest uznawane za najbardziej zaawansowane technologicznie gospodarstwo mleczne w Izraelu. W jego utworzenie zainwestowano duże środki finansowe, budując nowoczesne obory, skomputeryzowane centrum dojenia i nowoczesne systemy obróbki mleka. Obecnie gospodarstwo posiada 820 krów mlecznych i 600 cielaków. Średnia produkcja roczna mleka od jednej krowy wynosi 12 tys. litrów. Gospodarstwo produkuje rocznie 9,5 mln litrów mleka.

  Autostrada — droga o ograniczonej dostępności, zaprojektowana i zbudowana w celu zapewnienia bezpiecznego, szybkiego, płynnego ruchu pojazdów.Pastwisko – rodzaj użytków zielonych porośniętych głównie wieloletnimi trawami, których wegetacja trwa niezależnie od tego, czy są to tereny uprawowe, czy też nieużytki.

  W południowo-zachodniej części kibucu znajduje się mała baza izraelskiej armii, w której stacjonuje niewielka jednostka pancerna.

  Turystyka[]

  Tutejsze małe hotele oferują wypoczynek w pięknej nadmorskiej okolicy, z możliwością korzystania z plaż. Istnieje tutaj klub z polem golfowym oraz centrum rekreacyjno-sportowe z termalnymi basenami kąpielowymi (temperatura wody 39°C przez cały rok). Do dyspozycji osób wypoczywających są jacuzzi, restauracje i tereny piknikowe.

  Jacuzzi – potoczne określenie wanien z hydromasażem, czyli formą masażu wodnego. Dzisiejsze wanny jacuzzi obejmują swym znaczeniem modele wanien od najprostszych, wyposażonych w dysze ze strumieniami wody, aż po wysoce zaawansowane (z elektronicznym sterowaniem). Wanny z hydromasażem są jednym z podstawowych urządzeń w profilaktyce spa.Kibuc (hebr. קִבּוּץ) – spółdzielcze gospodarstwo rolne w Izraelu, w którym ziemia i środki produkcji są własnością wspólną. Kibuce odegrały znaczącą rolę przy tworzeniu państwa Izrael i nadal odgrywają znaczącą rolę w narodowej gospodarce.

  Komunikacja[]

  Przy kibucu przebiega autostrada nr 2 ISR-HWB2.png (Tel Awiw-Hajfa).

  Przypisy

  1. Welcome tu Kibbutz Gaash (ang.). W: Kibbutz Gaash [on-line]. [dostęp 29 października 2008].
  2. The Hof Hasharon Dairy Farm (ang.). W: Shefaim [on-line]. [dostęp 28 października 2008].
  3. Geothermal Update Report from Israel 2005 (ang.). W: Proceedings World Geothermal Congress 2005 [on-line]. [dostęp 29 października 2008].

  Linki zewnętrzne[]

 • Zdjęcie satelitarne kibucu Ga'ash Google Maps
 • Mapa kibucu Ga'ash Amudanan
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Tel Awiw-Jafa (hebr. תֵּל־אָבִיב-יָפוֹ, trl. Tel Aviv-Yafo, trb. Tel Awiw-Jafo; arab. تل ابيب-يافا trl. Til Abīb-Yāfū, trb. Til Abib-Jafu), zwyczajowo nazywane Tel Awiw, jest drugim pod względem wielkości miastem Izraela. Miasto jest położone w Dystrykcie Tel Awiwu na nadmorskiej równinie Szaron leżącej nad Morzem Śródziemnym. Tel Awiw zajmuje powierzchnię 51,8 km², będąc największym i najludniejszym miastem obszaru metropolitalnego Gusz Dan. Miasto jest zarządzane przez władze miejskie Tel Awiwu-Jafy, na czele których stoi burmistrz Ron Huldai.Hajfa (hebr. חֵיפָה; arab. حيفا, Hayfā) – największe miasto północnego Izraela i stolica administracyjna Dystryktu Hajfa. Jest to trzecie największe miasto w kraju pod względem powierzchni (63,7 km²) i ludności (267 800 mieszkańców).  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Haszomer Hacair (hebr. השומר הצעיר, "Młody Strażnik") – międzynarodowa żydowska organizacja młodzieżowa, część składowa Światowej Organizacji Syjonistycznej. Powstała w 1916 w Wiedniu z połączenia ruchu Ceirej Cijon (mającego charakter kółek samokształcenia z lekcjami hebrajskiego) oraz organizacji Ha-Szomer o charakterze skautowym, opartej głównie o brytyjski model skautingu. W szesnastoosobowej grupie założycielskiej znalazł się m.in. Janusz Korczak (Henryk Goldszmit).
  Pierwsza wojna izraelsko-arabska 1948–1949 – nazywana przez Izraelczyków wojną o niepodległość (hebr. מלחמת העצמאות, Milkhemet Ha’atzma’ut) bądź wojną wyzwoleńczą (hebr. מלחמת השחרור, Milkhemet Hashikhrur), przez Arabów natomiast katastrofą (arab. النكبة, an-Nakba). Pierwszy konflikt zbrojny nowożytnego Izraela z jego arabskimi sąsiadami, który zapoczątkował serię wojen izraelsko-arabskich.
  Golf – sport uprawiany na otwartych trawiastych terenach, polegający na wrzucaniu małej piłki do otworów w ziemi (mających kształt cylindra o średnicy 108 mm) za pomocą uderzeń specjalnymi kijami. Celem gracza jest wrzucenie piłeczki do dołka w jak najmniejszej liczbie uderzeń. Golf był dyscypliną olimpijską w latach 1900-1904. Ponownie zagości na tej imprezie w roku 2016 w Rio de Janeiro.
  Autostrada 2 (hebr.: כביש 2) - jest autostradą położoną na przybrzeżnej równinie nad Morzem Śródziemnym, w Izraelu. Łączy Tel Awiw z Hajfą. Jest ona nazywana Autostradą Nadmorską (hebr.: כביש החוף‎, Kvish HaHof) lub Autostradą Hajfa-Tel Awiw (hebr.: כביש חיפה - תל אביב החדש‎, Kvish Hefa-Tel Aviv HaHadash).
  Dystrykt Centralny (hebr.: מחוז המרכז, Meḥoz haMerkaz) - jeden z sześciu administracyjnych dystryktów w Izraelu, z powierzchnią ziemi 1 293 km². Zamieszkany przez 1 613 700 mieszkańców (dane z 2005). Stolicą dystryktu jest Ramla.
  Samorząd Regionu Chof ha-Szaron (hebr. מועצה אזורית חוף השרון) – samorząd regionu położony w Dystrykcie Centralnym, w Izraelu.
  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.055 sek.