GStreamer

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

GStreamerframework multimedialny napisany w C. Służy jako serwer dla aplikacji multimedialnych takich jak edytory audio i wideo czy odtwarzacze multimedialne.

Nokia N800 Internet Tablet – następca modelu Nokia 770, pierwszego w historii firmy Nokia urządzenia typu tablet, działającego pod kontrolą systemu operacyjnego Linux. Premiera odbyła się na targach CES 2007 w Las Vegas w dniu (8 stycznia 2007). Urządzenia od razu pojawiły się w sprzedaży. Nie posiada ono modułu GSM, a do połączenia z internetem używa wyłącznie Wi-Fi (IEEE_802.11b/g) lub sparowanego po Bluetooth telefonu komórkowego.Microsoft Windows (ang. windows „okna”, IPA: [maɪkɹoʊsɑːft ˈwɪndoʊz]) – rodzina systemów operacyjnych stworzonych przez firmę Microsoft. Systemy rodziny Windows działają na serwerach, systemach wbudowanych oraz na komputerach osobistych, z którymi są najczęściej kojarzone.

Gstreamer jest multiplatformowy, dzięki czemu potrafi działać m.in. w systemach Linux (x86, PowerPC i ARM), Solaris (x86 i SPARC), Mac OS X, Microsoft Windows i OS/400. GStreamer jest wolnym oprogramowaniem rozwijanym na licencji GNU Lesser General Public License.

GStreamer powstał głównie dla środowiska GNOME. Jest jego integralną częścią od wydania wersji GNOME 2.2 i zachęca się autorów aplikacji napisanych dla GNOME lub w GTK do używania go.

Nokia 770 Internet Tablet – tablet internetowy opracowany oraz wyprodukowany przez firmę Nokia w 2005 roku. Urządzenie produkowane w Estonii. Pierwszą zapowiedź o jego istnieniu została ogłoszona na LinuxWorld Summit w Nowym Jorku 25 maja 2005 roku. Pierwsze urządzenia ukazały się w sprzedaży w listopadzie 2005 roku – najpierw w Europie (3 listopada), następnie w USA (14 listopada).GNU Lesser General Public License, LGPL (słabsza powszechna licencja publiczna GNU), poprzednio GNU Library General Public License (powszechna licencja GNU dla bibliotek) - licencja wolnego oprogramowania zaaprobowana przez FSF, zaprojektowana jako kompromis między GNU GPL a liberalnymi licencjami jak licencja BSD lub licencja X11 (MIT). Napisana w roku 1991 (a następnie poprawiona w roku 1999) przez Richarda Stallmana z pomocą Ebena Moglena.

Aplikacje pracujące pod środowiskiem KDE korzystają z GStreamera za pomocą frameworka o nazwie Phonon.

GStreamer jest wykorzystywany także w urządzeniach przenośnych jak w środowisku Maemo dla Nokii, które zostało użyte w Nokii 770 i jej następcy, Nokii N800.

Historia[ | edytuj kod]

Projekt został założony w 1999 roku przez Erika Walthinsena, który miał wiele pomysłów zaczerpniętych z projektu badawczego z Uniwersytetu w Oregonie. Do projektu dołączył Wim Taymans i wielu innych. Logo GStreamera zostało zaprojektowane przez Brocka A. Fraziera, pracującego w tym czasie dla firmy RidgeRun. Firma ta została pierwszym sponsorem GStreamera w formie wypożyczenia Erika Walthinsena, aby mógł on rozwijać GStreamera dla potrzeb mniejszych urządzeń (np. telefony komórkowe).

Maemo jest platformą oprogramowania stworzoną przez Nokię na potrzeby Smartfonów i tabletów internetowych. System powstał w oparciu o dystrybucję Linuksa Debian. Na platformę składa się system operacyjny Maemo i SDK.SPARC (ang. Scalable Processor ARChitecture) – architektura mikroprocesorów RISC zaprojektowana początkowo przez firmę Sun Microsystems, a od roku 1989 rozwijana przez organizację SPARC International.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. GStreamer: features (ang.). gstreamer.freedesktop.org. [dostęp 2016-10-27].
  2. The GStreamer Open Source Project on Open Hub (ang.). openhub.net. [dostęp 2016-10-27].
  3. Erik Walthinsen: [gst-announce] GStreamer "Slipstream" 0.1.0 released! (ang.). lists.freedesktop.org, 2001-01-10. [dostęp 2016-10-27].
Architektura ARM (Advanced RISC Machine, pierwotnie Acorn RISC Machine) jest 32-bitową architekturą (modelem programowym) procesorów typu RISC.C – imperatywny, strukturalny język programowania wysokiego poziomu stworzony na początku lat siedemdziesiątych XX w. przez Dennisa Ritchiego do programowania systemów operacyjnych i innych zadań niskiego poziomu.
Warto wiedzieć że... beta

Wolne Oprogramowanie (ang. free software) – termin określający oprogramowanie, które może być uruchamiane, kopiowane, rozpowszechniane, analizowane oraz zmieniane i poprawiane przez użytkowników. Oprogramowanie, aby można je było nazwać wolnym, musi spełniać kilka podstawowych założeń, które zostały zawarte w definicji Wolnego Oprogramowania opublikowanej przez Free Software Foundation. Przysługujące użytkownikowi wolności to:.
KDE – środowisko graficzne zrealizowane jako wolne oprogramowanie dla systemów operacyjnych Unix i GNU/Linux. Zawiera bogaty system bibliotek do tworzenia aplikacji w środowisku graficznym. Obok GNOME jest jednym z dwóch najpopularniejszych uniksowych środowisk graficznych. Początkowo projekt nosił nazwę Kool Desktop Environment a skrót rozwijano jako K Desktop Environment.
GNOME (ang. GNU Network Object Model Environment) – graficzne środowisko użytkownika oparte na systemie X Window System oraz Widżetach GTK+ i GDK. Działa na większości systemów typu Unix.
Solaris, Oracle Solaris (uprzednio Sun Solaris) – system operacyjny z rodziny Unix firmy Oracle (oryginalnie opracowany przez Sun Microsystems) pierwotnie dla rodzimej architektury SPARC – obecnie dostępny także dla 32- oraz 64-bitowych maszyn opartych o procesory firm Intel, AMD oraz VIA. Solaris 2.5.1 był również wydany dla architektury mikroprocesora PowerPC. Kod został zoptymalizowany dla maszyn wieloprocesorowych. System jest stosowany jako platforma dla rozwiązań serwerowych i stacji roboczych. Komputery z systemem Solaris są między innymi używane na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i w amerykańskich wahadłowcach.
Phonon — API multimedialne wspierana przez bibliotekę Qt umożliwiające obsługę strumieni multimedialnych pod KDE 4.
x86 – rodzina architektur (modeli programowych) procesorów firmy Intel, należących do kategorii CISC, stosowana w komputerach PC, zapoczątkowana przez i wstecznie zgodna z 16-bitowym procesorem 8086, który z kolei wywodził się z 8-bitowego układu 8085. Nazwa architektury wywodzi się od nazw pierwszych modeli z tej rodziny, których numery kończyły się liczbą 86.

Reklama