• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • GSM  Podstrony: [1] [2] [3] 4 [5]
  Przeczytaj także...
  Era (początkowo Era GSM, obecnie T-Mobile) − sieć telefonii komórkowej w Polsce, działająca w latach 1995−2011, której operatorem była Polska Telefonia Cyfrowa Sp. z o.o.. W wyniku przejęcia pakietu większościowego PTC (pozostała operatorem) przeprowadzono rebranding i od 5 czerwca 2011 roku sieć działa pod międzynarodową marką T-Mobile.Aero2 – strukturalny operator telefonii komórkowej w Polsce. Świadczy usługi pod markami Aero2 (BDI, Aero2 max, AeroPacket, SpeedNet) i wRodzinie.
  Przypisy[ | edytuj kod]
  1. • Mobile subscriptions share by technology 2017-2022 | Statistic, www.statista.com [dostęp 2017-11-23] (ang.).
  2. • Global mobile subscriptions by technology 2010-2017 | Statistic, www.statista.com [dostęp 2017-11-23] (ang.).
  3. Informacje o członkach GSM World na stronach stowarzyszenia.
  4. Dyrektywa 87/372/EWG.
  5. Historia powstania GSM przedstawiona na stronach GSM Association.
  6. Functionality in early GSM Artykuł na stronach konsorcjum standaryzacyjnego 3GPP.
  7. „GSM, GPRS, and EDGE performance: evolution towards 3G/UMTS”, Rozdział 1.1.2 „GERAN standarisation in 3GPP” Autorzy Timo Halonen, Juan Melerow.
  8. Raport przedsiębiorstwa Wireless Intelligence.
  9. GSM/3G Market/Technology Update. August 28, 2012. Raport przygotowany przez Global mobile Suppliers Association.
  10. Global GSM Incremental Market Analysis. Frost & Sullivan Operations China 2010.
  11. Informacja opracowana na podstawie raportu Światowy rynek telefonów w 2Q2012 wg Gartnera cytowanego przez portal Telepolis. Przedstawione dane dotyczą telefonów produkowanych dla różnych systemów, ale ponieważ systemy GSM stanowią około 80% rynku telefonii mobilnej, a systemy UMTS dodatkowe 8% (a zazwyczaj telefony obsługujące UMTS przystosowane są także do pracy z GSM), można uznać przedstawione w raporcie dane jako dobre przybliżenie rynku telefonów GSM.
  12. 10 lat polskiego GSM artykuł w portalu Telepolis.
  13. Telefony zostały rozdane – Computerworld, 12 lutego 1996.
  14. Decyzja o rezerwacji częstotliwości dla przedsiębiorstw P4 i Aero2.
  15. Informacja o rezerwacji częstotliwości dla przedsiębiorstw CenterNet i Mobyland umieszczona na stronach Urzędu Komunikacji Elektronicznej. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-09-18)].
  16. Artykuł „Realne fiasko wirtualnych operatorów”, Rzeczpospolita, wydanie 2009.01.03.
  17. [1] UWAGI Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji [PIIT] w sprawie kalkulacji kosztów usług w sieciach ruchomych w oparciu o model bottom-up.
  18. Specyfikacja 3GPP TS 23.002 v3.6.0 Network architecture. Rozdział 4.1.2.2 „The Gateway MSC (GMSC)”.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Aleksander Simon, Marcin Walczyk. Sieci komórkowe GSM/GPRS. Usługi i bezpieczeństwo.
 • Siegmund Redl, Matthias Weber, Malcolm W. Oliphant. GSM and Personal Communications Handbook
 • Specyfikacja 3GPP TS 23.002 v3.6.0 Network architecture.
 • „Brief History of GSM & the GSMA”, informacje zamieszczone na stronach GSM Association.
 • „Milestones of the GSM/UMTS Development” F. Hillebrand, dokument zamieszczony na stronach konsorcjum 3GPP.
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • The 3rd Generation Partnership Project (3GPP)
 • GSM Association
 • The European Telecommunications Standards Institute (ETSI)
 • Specyfikacja 3GPP TS 23.002 Network architecture
 • Ericsson – przedsiębiorstwo o zasięgu globalnym, założone w 1876 roku w Sztokholmie przez Larsa Magnusa Ericssona. Ericsson jest dostawcą usług i serwisów dla operatorów telekomunikacyjnych. W skład produktów przedsiębiorstwa wchodzą: infrastruktura sieci stałych i mobilnych, internet szerokopasmowy oraz rozwiązania multimedialne. Firma Ericsson działa w 175 krajach. W 2008 roku ponad 75 000 pracowników wygenerowało dochód wysokości 32,2 miliardów USD (209 miliardów SEK). Firma jest obecna na giełdach OMX Nordic Exchange Stockholm i NASDAQ. Ericsson zarządza sieciami, które służą 195 milionom użytkowników.Billing – rachunek szczegółowy, zestawienie wszystkich opłat za połączenia i usługi dodane, jakie abonent przeprowadził w danym okresie rozliczeniowym. Umożliwia szczegółową kontrolę dokonanych transakcji.


  Podstrony: [1] [2] [3] 4 [5]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.
  Unia Europejska, UE – gospodarczo-polityczny związek 27 demokratycznych państw europejskich. Unia powstała 1 listopada 1993 roku – na mocy podpisanego 7 lutego 1992 traktatu z Maastricht – jako efekt wieloletniego procesu integracji politycznej, gospodarczej i społecznej. Korzenie współczesnej integracji europejskiej sięgają okresu powojennego i ograniczały się do 6 państw zachodnioeuropejskich. Państwa te tworzyły wiele form i mechanizmów współpracy, powoływały organizacje, instytucje i organy, których celem było wzmocnienie jedności między nimi. W 1993 nadrzędną wobec wszystkich poprzednich organizacji została Unia Europejska, sama otrzymując nieznaną wcześniej hybrydową formułę sui generis.
  Wspólnota Europejska, WE (fr. Communauté Européenne, CE; ang. European Community, EC) – powołana do życia 1 stycznia 1958 na mocy traktatów rzymskich jako Europejska Wspólnota Gospodarcza (EWG), a istniejąca do 30 listopada 2009 historyczna organizacja ponadnarodowa. Pierwszy filar Unii Europejskiej wraz z Europejską Wspólnotą Energii Atomowej (Euratom), a do 2002 również z Europejską Wspólnotą Węgla i Stali. W 1992 na podstawie traktatu z Maastricht zmieniono nazwę EWG na Wspólnota Europejska, miał to być wyraz pragnienia państw narodowych rozszerzenia współpracy na obszary inne niż tylko gospodarka.
  Ameryka Południowa – kontynent leżący na półkuli zachodniej oraz w większej części na półkuli południowej, a w mniejszej – na półkuli północnej. Niekiedy uważana jest również za subkontynent Ameryki.
  Kodek GSM jest implementacją jednego ze standardów (HR, FR, EFR, AMR - zobacz rozdział poniżej) kodowania i dekodowania głosu w systemie telefonii GSM. Charakteryzują się one niskimi wymaganiami związanymi z prędkością transmisji przy akceptowalnej jakości zakodowanej mowy, oraz stosunkowo niewielką złożonością obliczeniową potrzebną do kodowania dźwięku. Ten fakt, oraz otwartość standardu (i związany z nim brak opłat licencyjnych) przyczynił się do popularności tego typu rozwiązań także w transmisji VoIP.
  Nokia Networks (wcześniej Nokia Solutions and Networks, a jeszcze wcześniej Nokia Siemens Networks) – jedno z największych na świecie przedsiębiorstw w branży telekomunikacyjnej dostarczających infrastrukturę i usługi. Oferuje pełną gamę technologii dla infrastruktury sieci mobilnych, stacjonarnych i konwergentnych, jak również profesjonalne usługi (doradztwo, integracja systemów, wdrożenia, utrzymanie, usługi zarządcze). Dostarcza rozwiązania dla ponad 80% największych przedsiębiorców telekomunikacyjnych (ang. Communications Service Provider – CSP, przykłady: Orange, T-Mobile, Vodafone).
  Europejski Instytut Norm Telekomunikacyjnych (ang. European Telecommunications Standards Institute, ETSI) – niezależny instytut standaryzacyjny. Podstawowym zadaniem ETSI jest opracowywanie norm niezbędnych do stworzenia europejskiego rynku telekomunikacyjnego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.065 sek.