• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • GSM  Podstrony: [1] [2] [3] 4 [5] [6]
  Przeczytaj także...
  Era (początkowo Era GSM, obecnie T-Mobile) − sieć telefonii komórkowej w Polsce, działająca w latach 1995−2011, której operatorem była Polska Telefonia Cyfrowa Sp. z o.o.. W wyniku przejęcia pakietu większościowego PTC (pozostała operatorem) przeprowadzono rebranding i od 5 czerwca 2011 roku sieć działa pod międzynarodową marką T-Mobile.Aero2 – strukturalny operator telefonii komórkowej w Polsce. Świadczy usługi pod markami Aero2 (BDI, Aero2 max, AeroPacket, SpeedNet) i wRodzinie.
  Uwagi
  1. Specyfikacje 3GPP opisują funkcje tego elementu sieciowego, ale nie ustanawiają dla niego żadnej nazwy, dostawcy infrastruktury stosują więc różne oznaczenia. Określenie "Flexible Number Register" używane jest na przykład przez firmę Ericsson

  Przypisy

  1. Raport firmy Wireless Intelligence
  2. Informacje o członkach GSM World na stronach stowarzyszenia
  3. Dyrektywa 87/372/EWG
  4. Historia powstania GSM przedstawiona na stronach GSM Association
  5. Functionality in early GSM Artykuł na stronach konsorcjum standaryzacyjnego 3GPP
  6. "GSM, GPRS, and EDGE performance: evolution towards 3G/UMTS", Rozdział 1.1.2 "GERAN standarisation in 3GPP" Autorzy Timo Halonen,Juan Melerow
  7. GSM/3G Market/Technology Update. August 28, 2012. Raport przygotowany przez Global mobile Suppliers Association
  8. Global GSM Incremental Market Analysis. Frost & Sullivan Operations China 2010.
  9. Informacja opracowana na podstawie raportu Światowy rynek telefonów w 2Q2012 cytowanego przez portal Telepolis. Przedstawione dane dotyczą telefonów produkowanych dla różnych systemów, ale ponieważ systemy GSM stanowią około 80% rynku telefonii mobilnej, a systemy UMTS dodatkowe 8% (a zazwyczaj telefony obsługujące UMTS przystosowane są także do pracy z GSM), można uznać przedstawione w raporcie dane jako dobre przybliżenie rynku telefonów GSM.
  10. 10 lat polskiego GSM artykuł w portalu Telepolis
  11. Telefony zostały rozdane - Computerworld, 12 lutego 1996
  12. Decyzja o rezerwacji częstotliwości dla firm P4 i Aero2
  13. Informacja o rezerwacji częstotliwości dla firm CenterNet i Mobyland umieszczona na stronach Urzędu Komunikacji Elektronicznej
  14. Artykuł „Realne fiasko wirtualnych operatorów”, Rzeczpospolita, wydanie 2009.01.03
  15. [1] UWAGI Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji [PIIT] w sprawie kalkulacji kosztów usług w sieciach ruchomych w oparciu o model bottom-up.
  16. Specyfikacja 3GPP TS 23.002 v3.6.0 Network architecture. Rozdział 4.1.2.2 "The Gateway MSC (GMSC)"

  Bibliografia[]

 • Aleksander Simon, Marcin Walczyk. Sieci komórkowe GSM/GPRS. Usługi i bezpieczeństwo.
 • Siegmund Redl, Matthias Weber, Malcolm W. Oliphant. GSM and Personal Communications Handbook
 • Specyfikacja 3GPP TS 23.002 v3.6.0 Network architecture.
 • "Brief History of GSM & the GSMA", informacje zamieszczone na stronach GSM Association.
 • "Milestones of the GSM/UMTS Development" F. Hillebrand, dokument zamieszczony na stronach konsorcjum 3GPP.
 • Ericsson – przedsiębiorstwo o zasięgu globalnym, założone w 1876 roku w Sztokholmie przez Larsa Magnusa Ericssona. Ericsson jest dostawcą usług i serwisów dla operatorów telekomunikacyjnych. W skład produktów przedsiębiorstwa wchodzą: infrastruktura sieci stałych i mobilnych, internet szerokopasmowy oraz rozwiązania multimedialne. Firma Ericsson działa w 175 krajach. W 2008 roku ponad 75 000 pracowników wygenerowało dochód wysokości 32,2 miliardów USD (209 miliardów SEK). Firma jest obecna na giełdach OMX Nordic Exchange Stockholm i NASDAQ. Ericsson zarządza sieciami, które służą 195 milionom użytkowników.Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.


  Podstrony: [1] [2] [3] 4 [5] [6]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Wspólnota Europejska, WE (fr. Communauté Européenne, CE; ang. European Community, EC) – powołana do życia 1 stycznia 1958 na mocy traktatów rzymskich jako Europejska Wspólnota Gospodarcza (EWG), a istniejąca do 30 listopada 2009 historyczna organizacja ponadnarodowa. Pierwszy filar Unii Europejskiej wraz z Europejską Wspólnotą Energii Atomowej (Euratom), a do 2002 również z Europejską Wspólnotą Węgla i Stali. W 1992 na podstawie traktatu z Maastricht zmieniono nazwę EWG na Wspólnota Europejska, miał to być wyraz pragnienia państw narodowych rozszerzenia współpracy na obszary inne niż tylko gospodarka.
  Ameryka Południowa – kontynent leżący na półkuli zachodniej oraz w większej części na półkuli południowej, a w mniejszej – na półkuli północnej. Niekiedy uważana jest również za subkontynent Ameryki.
  Kodek GSM jest implementacją jednego ze standardów (HR, FR, EFR, AMR - zobacz rozdział poniżej) kodowania i dekodowania głosu w systemie telefonii GSM. Charakteryzują się one niskimi wymaganiami związanymi z prędkością transmisji przy akceptowalnej jakości zakodowanej mowy, oraz stosunkowo niewielką złożonością obliczeniową potrzebną do kodowania dźwięku. Ten fakt, oraz otwartość standardu (i związany z nim brak opłat licencyjnych) przyczynił się do popularności tego typu rozwiązań także w transmisji VoIP.
  Nokia Networks (wcześniej Nokia Solutions and Networks, a jeszcze wcześniej Nokia Siemens Networks) – jedno z największych na świecie przedsiębiorstw w branży telekomunikacyjnej dostarczających infrastrukturę i usługi. Oferuje pełną gamę technologii dla infrastruktury sieci mobilnych, stacjonarnych i konwergentnych, jak również profesjonalne usługi (doradztwo, integracja systemów, wdrożenia, utrzymanie, usługi zarządcze). Dostarcza rozwiązania dla ponad 80% największych przedsiębiorców telekomunikacyjnych (ang. Communications Service Provider – CSP, przykłady: Orange, T-Mobile, Vodafone).
  Europejski Instytut Norm Telekomunikacyjnych (ang. European Telecommunications Standards Institute, ETSI) – niezależny instytut standaryzacyjny. Podstawowym zadaniem ETSI jest opracowywanie norm niezbędnych do stworzenia europejskiego rynku telekomunikacyjnego.
  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.
  Finlandia, Republika Finlandii (fiń. Suomi, Suomen Tasavalta; szw. Finland, Republiken Finland) – państwo w Europie Północnej, powstałe po odłączeniu od Rosji w 1917. Członek Unii Europejskiej. Graniczy od zachodu ze Szwecją, od północy z Norwegią i od wschodu z Rosją. Od zachodu ma ponadto dostęp do Morza Bałtyckiego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.232 sek.