• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • GS1

  Przeczytaj także...
  Opieka zdrowotna – ogół środków mających na celu zapobieganie i leczenie chorób. Realizowana jest za pomocą systemu opieki zdrowotnej.EAN (ang. European Article Number – Europejski Kod Towarowy) – rodzina kodów kreskowych (symbolika) wprowadzona w 1976 roku przez stowarzyszenie European Article Numbering. Kod został opracowany na podstawie opracowanego wcześniej w USA i Kanadzie kodu UPC. Symbolika została zaimplementowana w globalnym systemie GS1. Jest to kod ciągły, numeryczny, modularny, samosprawdzalny z dodatkową obowiązkową cyfrą kontrolną. Kod wymaga stosunkowo wysokiej precyzji wydruku, stąd nie może być stosowany na niskiej jakości papierze (np. kartonie) oraz wymaga w miarę dobrej jakości drukarek.
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  GS1 – globalna organizacja o charakterze non-profit zajmująca się standaryzacją w obszarze zarządzania łańcuchem dostaw oraz zarządzania popytem. Organizacja pod obecną nazwą funkcjonuje od 2005 roku, jakkolwiek jej początki sięgają lat 70. XX wieku. Podstawowym obszarem działań GS1 jest sektor FMCG. Ostatnio zwrócono również większa uwagę na branże ochrony zdrowia oraz transport i logistyki.

  Bruksela (fr. Bruxelles, nid. Brussel, niem. Brüssel) – miasto i stolica Belgii oraz Unii Europejskiej, położone w środkowej części kraju nad rzeką Senne.RFID (ang. Radio-frequency identification) – technika, która wykorzystuje fale radiowe do przesyłania danych oraz zasilania elektronicznego układu (etykieta RFID) stanowiącego etykietę obiektu przez czytnik, w celu identyfikacji obiektu. Technika umożliwia odczyt, a czasami także zapis układu RFID. W zależności od konstrukcji umożliwia odczyt etykiet z odległości do kilkudziesięciu centymetrów lub kilku metrów od anteny czytnika. System odczytu umożliwia identyfikację wielu etykiet znajdujących się jednocześnie w polu odczytu.
  Siedziba GS1 w Brukseli

  Całość standardów wypracowywanych przez organizację nosi wspólną nazwę "System GS1". W skład tego systemu wchodzi kilka głównych projektów:

 • GS1 BarCodes – związany z zagadnieniami dotyczącymi kodów kreskowych (automatycznej identyfikacji)
 • GS1 eCom – związany z zagadnieniami dotyczącymi elektronicznej wymiany danych
 • GS1 GDSN – związany z zagadnieniami dotyczącymi synchronizacji danych
 • GS1 EPCglobal – związany z zagadnieniami dotyczącymi technologii RFID
 • Strony organizacji informują, iż obecnie z systemu GS1 korzysta ponad 900 tysięcy użytkowników ze 128 krajów, którzy dziennie przeprowadzają pięć miliardów operacji.

  Belgia, Królestwo Belgii (Koninkrijk België, Royaume de Belgique, Königreich Belgien) – państwo federacyjne w zachodniej Europie w południowych Niderlandach. Belgia jest członkiem Unii Europejskiej (UE), ONZ oraz NATO.UPC (skrót od ang.: Universal Product Code) – pierwszy standard kodu kreskowego, wprowadzony został w supermarketach w USA i Kanadzie w 1973 roku, z myślą o usprawnieniu obsługi klientów i gromadzeniu danych w punktach sprzedaży.

  Organizacja składa się z centrali mieszczącej się w Brukseli (Belgia) oraz Princeton (USA) oraz 108 organizacji krajowych. Polska wstąpiła do stowarzyszenia w 1990 roku. Polska organizacja krajowa (GS1 Polska) ma swoją siedzibę w Poznaniu.

  Kalendarium[ | edytuj kod]

 • 1970 – w USA rozpoczyna działalność Komitet ds. Jednolitego Kodu (UCC – Universal Code Council)
 • 1977 – w Europie Zachodniej rozpoczyna działalność Europejskie Stowarzyszenie Kodowania Towarów (EANA – European Article Numbering Association)
 • 1981 – zmiana nazwy Europejskiego Stowarzyszenia Kodowania Towarów w Międzynarodowe Stowarzyszenie Kodowania Towarów (IANA – International Article Numbering Association) po przystąpieniu do niego krajów spoza Europy
 • 1989 – przyjęcie przez organizacje wspólnej symboliki UCC/EAN-128 (obecnie GS1-128) oraz wspólnych Identyfikatorów Zastosowań.
 • 1990 – przystąpienie Polski jako 47 kraju do stowarzyszenia IANA. Powołanie organizacji narodowej: EAN Poland: Centrum Kodów Kreskowych (CKK) w Instytucie Gospodarki Magazynowej (obecnie Instytucie Logistyki i Magazynowania) w Poznaniu.
 • 1992 – zmiana nazwy Międzynarodowego Stowarzyszenie Kodowania Towarów w EAN International
 • 1998 – podjęcie decyzji o scaleniu systemów UPC oraz EAN w system EAN/UCC
 • lipiec 1999 – 95 krajów (93 organizacje krajowe) uczestniczy w systemie EAN/UCC
 • 2005 – podczas Globalnego Forum GS1, podczas którego oficjalnie połączono organizacje UCC (oraz kanadyjską ECCC) z EAN International oraz dokonano zmiany nazwy GS1
 • luty 2005 – Zmiana nazwy organizacji krajowej z CKK – Centrum Kodów Kreskowych na GS1 Polska
 • 12-16 lutego 2007 – organizacja GS1 obchodzi 30 lecie istnienia na Globalnym Forum GS1 w Brukseli. Organizacja zrzesza 104 organizacje krajowe.
 • 1 czerwca 2007 – przystąpienie do systemu GS1 czterech kolejnych organizacji krajowych.
 • Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Kody kreskowe – rodzaje standardy sprzęt zastosowania – ILiM, Poznań 2000, ​ISBN 83-87344-60-5
 • Nowa organizacja, nowe usługi, ten sam system – Zgromadzenie Ogólne GS1, Elżbieta Hałas, Czasopismo Logistyka, nr 5/2005, ISSN 1231-5478, str. 56-57
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Anna Gawrońska, Globalne Forum GS1 2007: GS1, 30 years leading towards the global vision, Logistyka nr 2/2007, str 82-84, ISSN 1231-5478 04, ISSN13 9771231547701 04
  2. (ang.)GS1 welcomes 4 new Member Organisations na stronie gs1.org

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona GS1 (ang.)
 • Oficjalna strona GS1 Polska
 • Produkty szybkozbywalne, produkty szybkorotujące (ang. FMCG, fast-moving consumer goods) – produkty sprzedawane często i po względnie niskich cenach. Przykładami dóbr z tej branży są artykuły spożywcze, środki czystości, alkohol i papierosy.GS1-128 (dawniej UCC/EAN-128, EAN 128) - implementacja kodu kreskowego Kod 128. Używany głównie przez firmy transportowe oraz pakujące. Kod ten jest standardem wymiany prostych informacji pomiędzy przedsiębiorstwami. W przeciwieństwie do innych kodów, które tylko przechowują informacje, GS1-128 jest kodem samoopisującym się (tzn. zapisuje dane wraz z informacją o nich za pomocą identyfikatorów zastosowań IZ).  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Kod kreskowy, kod paskowy (ang. barcode) – graficzna reprezentacja informacji poprzez kombinację ciemnych i jasnych elementów, ustaloną według symboliki (reguł opisujących budowę kodu, np. jego wymiary, zbiór kodowanych znaków, algorytm obliczania cyfry kontrolnej i inne) danego kodu. Kod kreskowy przeznaczony jest dla czytników elektronicznych. Ma na celu umożliwienie automatycznego odczytywania informacji. Głównym zastosowaniem kodu kreskowego jest automatyczna identyfikacja produktów w szeroko pojętej logistyce.
  Poznań (niem. Posen, łac. Posnania, jidysz פּױזן Pojzn) – miasto na prawach powiatu w zachodniej Polsce, położone na Pojezierzu Wielkopolskim, nad Wartą, u ujścia Cybiny. Historyczna stolica Wielkopolski, od 1999 r. siedziba władz województwa wielkopolskiego i powiatu poznańskiego. Miasto jest istotnym węzłem drogowym i kolejowym, funkcjonuje tu również międzynarodowy port lotniczy.
  Princeton – niewielkie miasto w stanie New Jersey w USA w zespole miejskim Trenton będącym w hrabstwie Mercer County. Liczy ono kilkanaście tysięcy mieszkańców. Jest silnym, znanym w świecie ośrodkiem naukowym. Jest tu bardzo znany Princeton University (założony w 1746 jako College of New Jersey w Elizabeth, w roku 1756 przeniesiony do Princeton, zreorganizowany w 1924) oraz wiele instytutów badawczych (wśród nich Institute for Advanced Study).
  Instytut Logistyki i Magazynowania (ILiM) - (ang.: Institute of Logistics and Warehousing) jest instytutem Badawczym należącym do sieci instytutów badawczo-rozwojowych przy Ministerstwie Gospodarki. Instytut założony został w 1967 roku. Zarejestrowany jest w Sądzie Rejonowym w Poznaniu XXI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS 0000052866 Rejestru przedsiębiorców. Siedziba Instytutu znajduje się na ul. Ewarysta Estkowskiego 6 w Poznaniu.
  Zarządzanie łańcuchem dostaw (ang. Supply Chain Management (SCM)) – rozwiązania informatyczne, które służą przedsiębiorstwu do zarządzania sieciowym łańcuchem dostaw. Dzięki nim możliwa jest synchronizacja przepływu materiałów pomiędzy poszczególnymi kooperantami, co wyraźnie ułatwia firmie dostosowanie się do określonego popytu rynkowego. Zajmują się przepływem informacji, produktów i usług. Wewnętrzne SCM obejmuje zagadnienia związane z zaopatrzeniem, produkcją i dystrybucją. Zewnętrzne SCM integruje przedsiębiorstwo z jego dostawcami i klientami.
  Elektroniczna wymiana danych (ang. Electronic Data Interchange, EDI) – transfer biznesowych informacji transakcyjnych od komputera do komputera z wykorzystaniem standardowych, zaakceptowanych formatów komunikatów.
  International Standard Serial Number, ISSN czyli Międzynarodowy Znormalizowany Numer Wydawnictwa Ciągłego – ośmiocyfrowy niepowtarzalny identyfikator wydawnictw ciągłych tradycyjnych oraz elektronicznych. Jest on oparty na podobnej koncepcji jak identyfikator ISBN dla książek, ISAN dla materiałów audio-wideo. Niektóre publikacje wydawane w seriach mają przyporządkowany zarówno numer ISSN, jak i ISBN.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.023 sek.