• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • GParted

  Przeczytaj także...
  Live USB – metoda uruchomienia systemu operacyjnego komputera z pamięci USB, bez potrzeby instalowania go na dysku twardym. Przykładowe zastosowania to GNU/Linux oraz Windows (Windows PE lub Windows To Go).SystemRescueCd to minidystrybucja Live CD/Live USB Linuksa bazująca na Gentoo Linux, pełniąca funkcję dysku ratunkowego.
  System operacyjny (ang. Operating System, skrót OS) – oprogramowanie zarządzające systemem komputerowym, tworzące środowisko do uruchamiania i kontroli zadań użytkownika.

  GParted – edytor partycji oparty na środowisku graficznym GNOME dostępny na licencji GPL. Jest używany do tworzenia, usuwania, zmiany rozmiaru, przenoszenia, sprawdzania i kopiowania partycji oraz systemów plików znajdujących się na nich. Jest przydatny do tworzenia przestrzeni dla nowych systemów operacyjnych, reorganizacji użycia dysku, kopiowania danych rezydujących na dysku twardym i tworzenia lustrzanych kopii partycji.

  Debian – projekt wolnej dystrybucji systemu operacyjnego GNU/Linux oraz GNU/kFreeBSD realizowany przez ochotników na całym świecie. Wewnątrz Debiana istnieją również projekty, mające na celu stworzenie dystrybucji systemu GNU/Hurd, inne odmiany BSD a nawet dystrybucji wolnego oprogramowania na platformę Windows.Knoppix – dystrybucja Linuksa oparta na Debianie, możliwa do uruchomienia bezpośrednio z płyt CD (Live CD) lub DVD (Live DVD), bez instalacji na dysku twardym. Jest ona rozwijana przez niemieckiego inżyniera Klausa Knoppera.

  Używa libparted do wykrycia i manipulowania urządzeniami i tablicami partycji, podczas gdy opcjonalne narzędzia dostarczają wsparcia dla systemu plików nie włączonych w libparted. Te opcjonalne pakiety będą wykrywane podczas uruchamiania i nie wymagają przebudowy GParted.

  GParted jest napisany w C++ i używa gtkmm jako narzędzi graficznych. Najważniejszą w nim rzeczą jest zachowanie tak prostego interfejsu graficznego, jak to tylko możliwe i w najwyższej zgodzie z ergonomią.

  Live CD – system operacyjny (zazwyczaj z dołączonym oprogramowaniem) zainstalowany na nośniku (CD, DVD, HD DVD, Blu-ray, pamięć USB – Live USB) z własnym programem rozruchowym, umożliwiający uruchomienie go w pamięci RAM, bez potrzeby instalowania na dysku twardym komputera.Graficzny interfejs użytkownika, środowisko graficzne (ang. Graphical User Interface, GUI) – ogólne określenie sposobu prezentacji informacji przez komputer oraz interakcji z użytkownikiem, polegające na rysowaniu i obsługiwaniu widżetów.

  Istnieją też wersje LiveCD i Live USB oparte na Debian GNU/Linux i zbudowane w oparciu o najnowszą wersję jądra 2.6. Są one uaktualniane z chwilą powstania nowszej wersji GParted. Wersja Live USB jest identyczna z wersją Live CD, wyłączając zmienione skrypty startowe. Program ten można znaleźć również w innych dystrybucjach Live takich jak SystemRescueCd czy Knoppix.

  Partycja – logiczny, wydzielony obszar dysku twardego, który może być sformatowany przez system operacyjny w odpowiednim systemie plików. Niekiedy określenie partycja odnosi się do wydzielonego zasobu innego niż dysk twardy, np. partycja jako wydzielony logiczny komputer (PR/SM) lub partycjonowanie przełączników Fiber Channel lub ESCON Director.GNU General Public License – licencja wolnego i otwartego oprogramowania stworzona w 1989 roku przez Richarda Stallmana i Ebena Moglena na potrzeby Projektu GNU, zatwierdzona przez Open Source Initiative. Pierwowzorem licencji była licencja Emacs General Public License. Wersja druga licencji GNU GPL została wydana w roku 1991, a wersja trzecia – 29 czerwca 2007.

  Alternatywą dla tego programu jest GNOME Disks.

  Obsługiwane opcje: Systemy plików i typy partycji[ | edytuj kod]

  GParted obsługuje następujące operacje i systemy plików (pod warunkiem że wszystkie elementy były włączone w czasie kompilacji i wszystkie wymagane narzędzia są obecne w systemie):

  PartitionMagic – program komputerowy służący do partycjonowania twardego dysku, który został opracowany przez firmę PowerQuest, ale obecnie jest własnością firmy Symantec. Program jest przeznaczony dla systemu operacyjnego Microsoft Windows, ale może też zostać uruchomiony z CD-ROM-u i umożliwia tworzenie i modyfikację partycji. Za pomocą programu można zmieniać rozmiar istniejących partycji bez utraty danych.GNOME (ang. GNU Network Object Model Environment) – graficzne środowisko użytkownika oparte na systemie X Window System oraz Widżetach GTK+ i GDK. Działa na większości systemów typu Unix.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • PartitionMagic
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. GParted Live 1.1.0-5 Stable Release [dostęp 2020-07-22].
  2. GParted - Features, gparted.sourceforge.net [dostęp 2017-11-23].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona projektu GParted (ang.)
 • Strona projektu na SourceForge wraz z repozytorium (ang.)
 • Dysk twardy, napęd dysku twardego (ang. hard disk drive) – rodzaj pamięci masowej, wykorzystujący nośnik magnetyczny do przechowywania danych. Nazwa "dysk twardy" wynika z zastosowania twardego materiału jako podłoża dla właściwego nośnika, w odróżnieniu od dyskietek (ang. floppy disk, czyli miękki dysk), w których nośnik magnetyczny naniesiono na podłoże elastyczne.gtkmm - biblioteka, będąca interfejsem programistycznym dla biblioteki graficznej GTK+, który przenosi mechanizmy działania napisanej w języku C biblioteki GTK+ do C++. Zadaniem tej biblioteki jest ułatwienie programowania interfejsu graficznego poprzez obsługę widgetów jako obiektów z własnymi metodami. Dostępne są wszystkie mechanizmy programowania obiektowego, takie jak dziedziczenie, polimorfizm, przestrzenie nazw i inne ułatwienia wprowadzone przez język C++. Biblioteka wykorzystuje mechanizm sygnałów i slotów (konkretnie libsigc++) do obsługi zdarzeń, takich jak np. kliknięcie myszką.
  Reklama

  Czas generowania strony: 1.439 sek.