• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • GMC Yukon  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Chevrolet Tahoe i GMC Yukon to duże SUV-y produkowane przez General Motors. W sprzedaży dostępny jest też ich bliźniak, Cadillac Escalade, który różni się m.in. inną stylistyką zewnętrzną i lepszym wyposażeniem. Dostępne są także wersje z dłuższym rozstawem osi (Chevrolet Suburban, GMC Yukon XL i Cadillac Escalade ESV) i innym typem nadwozia (Chevrolet Avalanche oraz Cadillac Escalade EXT). Luksusowa wersja Yukona jest dostępna jako Yukon Denali. W USA Tahoe w wersji policyjnej jest popularną alternatywą dla Forda Crown Victorii Police Interceptora, zwłaszcza w stanach takich jak Teksas.Autosegment F – najwyższa, luksusowa klasa samochodów osobowych. Są to najczęściej najdroższe limuzyny oferowane przez producentów, najlepiej wyposażone i napędzane najmocniejszymi silnikami.

  GMC Yukonsamochód osobowy typu SUV klasy pełnowymiarowej produkowany pod amerykańską marką GMC od 1991 roku. Od 2020 roku produkowana jest piąta generacja modelu.

  Pierwsza generacja[ | edytuj kod]

  GMC Yukon I - tył
  GMC Yukon I GT
  GMC Yukon I Denali

  GMC Yukon I został po raz pierwszy zaprezentowany w 1991 roku.

  Chevrolet Suburban - pełnowymiarowy samochód osobowy typu SUV produkowany przez amerykański koncern General Motors od roku 1936 (pierwsze użycie nazwy Suburban). Model był montowany także przez Holdena oraz GMC Truck (jako GMC Yukon XL). Przez większość produkcji Suburban był wersją kombi pick-upów produkowanych przez Chevroleta, w tym Chevroleta/GMC C/K oraz Silverado. Obecnie produkowana jest 11. generacja modelu.General Motors Company (w skrócie GM) – amerykański koncern przemysłowy. Jedno z największych przedsiębiorstw na świecie. General Motors, najlepiej znany jest z produkcji samochodów, lecz także obecny jest na rynku produkcji silników okrętowych, instalacji przemysłowych, technologii komunikacyjnych oraz usług finansowych. Spółka publiczna od 20 grudnia 1916 roku notowana na Giełdzie Nowojorskiej (NYSE): GM (tzw. „Wall Street”). Główna siedziba znajduje się w Detroit w stanie Michigan. Koncern zatrudnia około 212 tys. pracowników (2012 r.).

  Yukon pierwszej generacji pojawił się w ofercie na fali rozbudowywania oferty GMC i związanych z tym zmian w nazewnictwie. Samochód zastąpił model Jimmy drugiej generacji, którego następcy były już mniejszym i niżej pozycjonowanymi modelami. Jednocześnie, Yukon I powstał na bazie ósmej generacji modelu Suburban, różniąc się od niego de facto jedynie krótszym nadwoziem i mniejszym rozstawem osi. Po raz pierwszy i ostatni te pokrewne, duże SUV-y były oferowane pod różnymi nazwami.

  Chevrolet S-10 Blazer (sprzedawany także jako GMC Jimmy) - terenowy samochód osobowy produkowany przez amerykańską firmę Chevrolet w latach 1983–2005. Dostępny jako 2- i 4-rzwiowy SUV. Do napędu używano silników R4 i V6. Moc przenoszona była na oś tylną (opcjonalnie AWD) poprzez 4-biegową automatyczną bądź 5-biegową manualną skrzynię biegów. Powstały dwie generacje S-10 Blazera. Samochód został zastąpiony przez modele: GMC Envoy, TrailBlazer, Equinox i Captiva.Chevrolet Suburban - pełnowymiarowy samochód osobowy typu SUV produkowany przez amerykański koncern General Motors od roku 1936 (pierwsze użycie nazwy Suburban). Model był montowany także przez Holdena oraz GMC Truck (jako GMC Yukon XL). Przez większość produkcji Suburban był wersją kombi pick-upów produkowanych przez Chevroleta, w tym Chevroleta/GMC C/K oraz Silverado. Obecnie produkowana jest 11. generacja modelu.

  Podobnie jak w przypadku bliźniaczej konstrukcji Chevroleta, GMC Yukon I oferowany był zarówno w wariancie 3-drzwiowym, jak i 5-drzwiowym. Samochód produkowano z myślą o rynku Ameryki Północnej jako najmniejszy SUV w ofercie.

  Denali[ | edytuj kod]

  W 1997 roku do oferty wprowadzono luksusową, topową odmianę Yukon Denali, która od podstawowego Yukona odróżniała się innym wyglądem pasa przedniego i jednoczęściowymi reflektorami. Rok później, to ten wariant posłużył do zbudowania drugiego bliźniaczego modelu w ramach koncernu General Motors - Cadillaka Escalade.

  Cadillac (Cadillac Motor Car Division) – marka amerykańskich luksusowych samochodów osobowych, założona w 1902 roku.Samochód sportowo-użytkowy (ang. Sport Utility Vehicle, SUV) – rodzaj samochodu, który łączy cechy luksusowego samochodu osobowego i terenowego. SUV od samochodu terenowego różni się tym, że może, ale nie musi, radzić sobie w terenie i zawsze zapewnia wysoki komfort podróżowania, w przeciwieństwie do spartańsko wyposażonych i czasem twardo zawieszonych aut terenowych, jak np. Land Rover Defender.

  Silniki[ | edytuj kod]

 • L6 4.1l Straight-6
 • V8 4.2l MWM
 • V8 5.7l Small-Block
 • V8 6.5l Turbo • Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Chevrolet – amerykańska marka motoryzacyjna należąca do koncernu General Motors, której samochody dostępne są w ponad 140 krajach na całym świecie. Jest czwartą najczęściej kupowaną marką samochodów na świecie.
  Samochód osobowy – pojazd samochodowy przeznaczony konstrukcyjnie do przewozu pasażerów, zdolny do przewożenia nie więcej niż dziewięciu osób, wraz z kierowcą, oraz ich bagażu. Dopuszczalna masa całkowita samochodu osobowego wynosi 3500 kg. Do kierowania samochodem osobowym uprawnia w Polsce prawo jazdy kategorii B.
  Cadillac Escalade - jest luksusowym SUV-em sprzedawanym przez markę Cadillac, należącą do koncernu General Motors. Jest to pierwsze znaczące wejście w rynek popularnych SUVów przez tę markę. Escalade został wprowadzony do produkcji w 1999 roku w odpowiedzi na niemieckich i japońskich konkurentów oraz na zaoferowanego przez Forda w 1998 roku Lincolna Navigatora. Projekt Escalade od zatwierdzenia wszedł do produkcji po 10 miesiącach.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.021 sek.