• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • GMC Tracker

  Przeczytaj także...
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.General Motors Company (w skrócie GM) – amerykański koncern przemysłowy. Jedno z największych przedsiębiorstw na świecie. General Motors, najlepiej znany jest z produkcji samochodów, lecz także obecny jest na rynku produkcji silników okrętowych, instalacji przemysłowych, technologii komunikacyjnych oraz usług finansowych. Spółka publiczna od 20 grudnia 1916 roku notowana na Giełdzie Nowojorskiej (NYSE): GM (tzw. „Wall Street”). Główna siedziba znajduje się w Detroit w stanie Michigan. Koncern zatrudnia około 212 tys. pracowników (2012 r.).
  Pontiac – dawny amerykański producent samochodów osobowych, sportowych i vanów z siedzibą w Detroit działający w latach 1926–2010. Marka należała do amerykańskiego koncernu General Motors.

  GMC Trackersamochód osobowy typu SUV klasy miejskiej produkowany pod amerykańską marką GMC w latach 1989 – 1992, kanadyjską marką Asüna jako Asüna Sunrunner w latach 1992 – 1993 i amerykańską marką Pontiac jako Pontiac Sunrunner w latach 1993 – 1998.

  Suzuki Motor Corporation (jap. スズキ株式会社, Suzuki Kabushiki-gaisha) – japońskie przedsiębiorstwo produkujące wiele modeli samochodów, motocykli, silników do motorówek i wiele innych silników spalinowych różnego zastosowania. Należy do wielkiej czwórki (Suzuki, Yamaha, Honda oraz Kawasaki) największych dystrybutorów motocykli na świecie. Suzuki posiada 15 fabryk w 14 krajach i 133 dystrybutorów w 119 krajach.Ameryka Północna – kontynent o powierzchni 24 242 000 km² (co stanowi 16,3% całkowitej powierzchni lądów na kuli ziemskiej), położony na półkulach: północnej i zachodniej. Do Ameryki Północnej należy Ameryka Środkowa.

  Historia i opis modelu[ | edytuj kod]

  Asüna Sunrunner - tył
  Asüna Sunrunner
  Pontiac Sunrunner

  W 1989 roku kanadyjski oddział General Motors podjął decyzję o poszerzeniu lokalnego portfolio GMC o miejskiego SUV-a Tracker jako bliźniacza odmiana oferowanego równolegle Chevroleta Trackera i od 1992 roku, także znanego ze Stanów Zjednoczonych Geo Tracker. Samochód nie trafił do sprzedaży na innych rynkach Ameryki Północnej, pozostając w sprzedaży w Kanadzie do 1992 roku. GMC Tracker oferowany był wyłącznie w krótkim wariancie, zarówno jako SUV, jak i odmiana ze zdejmowanym dachem.

  Samochód sportowo-użytkowy (ang. Sport Utility Vehicle, SUV) – rodzaj samochodu, który łączy cechy luksusowego samochodu osobowego i terenowego. SUV od samochodu terenowego różni się tym, że może, ale nie musi, radzić sobie w terenie i zawsze zapewnia wysoki komfort podróżowania, w przeciwieństwie do spartańsko wyposażonych i czasem twardo zawieszonych aut terenowych, jak np. Land Rover Defender.Segment B – klasa małolitrażowych samochodów osobowych, która grupuje samochody ultrakompaktowe – nieco większe od najmniejszych aut segmentu A, ale niespełniające kryteriów zaliczenia ich do typowych aut kompaktowych (autosegment C). Często nazywane są autami subkompaktowymi.

  Pierwsza zmiana nazwy[ | edytuj kod]

  W 1992 roku kanadyjskie General Motors utworzyło lokalną markę Asüna na potrzeby oferowania budżetowych modeli azjatyckiej konstrukcji. W ten sposób GMC Tracker został wycofany z oferty GMC i przemianowany na Asüna Sunrunner. Samochód nie odniósł rynkowego sukcesu i już rok później, w 1993 roku, marka Asüna została całkowicie zlikwidowana.

  Chevrolet – amerykańska marka motoryzacyjna należąca do koncernu General Motors, której samochody dostępne są w ponad 140 krajach na całym świecie. Jest czwartą najczęściej kupowaną marką samochodów na świecie.Kanada (ang. i fr. Canada) – państwo położone w Ameryce Północnej, rozciągające się od Oceanu Atlantyckiego na wschodzie do Oceanu Spokojnego na zachodzie i Oceanu Arktycznego na północy. Na południu i północnym zachodzie graniczy ze Stanami Zjednoczonymi, granice morskie: na północy z Danią (Grenlandia) i na wschodzie z Francją (wyspy Saint-Pierre i Miquelon). Drugie państwo świata pod względem powierzchni (po Rosji) oraz 36. pod względem ludności. Kanada jest członkiem ONZ, NAFTA, Wspólnoty Narodów, Frankofonii, NATO, G8, APEC.

  Druga zmiana nazwy[ | edytuj kod]

  Z powodu likwidacji marki Asüna w 1993 roku, General Motors podjęło decyzję o ponownym przemianowaniu lokalnej, bliźniaczej wersji Chevroleta Trackera i Geo Trackera – tym razem samochód włączono do kanadyjskiej oferty Pontiaca, zachowując nazwę Sunrunner. Pod tą nazwą samochód był oferowany stosunkowo najdłużej – przez kolejne 5 lat, aż do końca produkcji w 1998 roku.

  Samochód osobowy – pojazd samochodowy przeznaczony konstrukcyjnie do przewozu pasażerów, zdolny do przewożenia nie więcej niż dziewięciu osób, wraz z kierowcą, oraz ich bagażu. Dopuszczalna masa całkowita samochodu osobowego wynosi 3500 kg. Do kierowania samochodem osobowym uprawnia w Polsce prawo jazdy kategorii B.Suzuki Grand Vitara - samochód marki Suzuki należący do klasy kompaktowych SUV-ów. Zarówno pierwsza jak i druga generacja tego modelu charakteryzuje się bardzo dobrymi (jak na SUVa) możliwościami w terenie, umiarkowaną ceną i dość długą listą wyposażenia standardowego, dlatego oba modele Grand Vitary (zwłaszcza najnowsza) cieszą się powodzeniem na rynku kompaktowych SUVów.

  Samochód nie otrzymał bezpośredniego następcy – przy okazji prezentacji nowego Chevroleta Trackera, General Motors postanowiło okroić współpracę z Suzuki tylko do modelu Chevroleta.

  Silniki[ | edytuj kod]

 • L4 1.6l 80 KM L01
 • L4 1.6l 96 KM LS5

 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. HISTORY OF TRACKER (ang.). [dostęp 2020-02-27].
  2. Asuna Sunrunner (ang.). [dostęp 2020-02-27].
  3. 1994 Pontiac Sunrunner Sport 1.2L from North America (ang.). [dostęp 2020-02-27].
  Warto wiedzieć że... beta

  Geo Tracker – samochód osobowy typu SUV klasy miejskiej produkowany pod amerykańską marką Geo w latach 1989–1998.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.022 sek.