• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • GMC Syclone

  Przeczytaj także...
  GMC Typhoon – samochód osobowy typu SUV klasy średniej produkowany pod amerykańską marką GMC w latach 1991 – 1993. Turbosprężarka - maszyna wirnikowa składająca się z turbiny i sprężarki osadzonych na wspólnym wale. Służy do doładowania silnika spalinowego, albo kotła parowego. Turbina jest zasilana spalinami z silnika, a sprężone powietrze przez sprężarkę zasila silnik. Do cylindra wprowadzona jest większa ilość powietrza dzięki czemu wzrasta moc silnika, większy jest też stopień sprężania dzięki czemu rośnie sprawność.
  Autosegment D – klasa średnia samochodów osobowych. Są to względnie duże i wygodne auta rodzinne. Do klasy tej zaliczane są klasyczne auta osobowe charakteryzujące się wymiarami większymi od aut kompaktowych, zapewniającymi w miarę wygodną jazdę dla pięciu osób na dłuższych trasach. Wyposażone zazwyczaj w obszerny bagażnik, jednak nieco mniejsze i skromniej wyposażone od samochodów segmentu E.

  GMC Syclonesamochód osobowy typu pickup klasy średniej wyprodukowany pod amerykańską marką GMC w 1991 roku.

  Historia i opis modelu[ | edytuj kod]

  GMC Syclone - tył

  Syclone było sportową odmianą modelu Sonoma, będąc zarazem blisko spokrewnionym z SUV-em Typhoon. Model dostępny był wyłącznie w wersji 2-drzwiowej. Do napędu użyto turbodoładowanego silnika V6 o pojemności 4,3 litra. Moc przenoszona była poprzez 4-biegową automatyczną skrzynię biegów na obie osie.

  Kilometr na godzinę – powszechnie stosowana jednostka szybkości lub wartości prędkości, oznaczana km/h. W języku angielskim używane są również oznaczenia kph oraz kmph (przez analogię do mph). Obiekt poruszający się z prędkością 1 km/h w ciągu 1 godziny przebędzie drogę 1 kilometra.Pick-up (ang. tu: zabrać, podwieźć) - typ nadwozia dostawczego lub terenowego, dostawczego samochodu osobowego, charakteryzujący się posiadaniem skrzyni ładunkowej, znajdującej się zaraz za kabiną pasażerską.

  Silnik[ | edytuj kod]

 • V6 4,3 l (4293 cm³), turbo
 • Układ zasilania: wtrysk EFi
 • Średnica cylindra × skok tłoka: 93,60 × 88,39 mm
 • Stopień sprężania: 8,35:1
 • Moc maksymalna: 284 KM (209 kW) przy 4400 obr./min
 • Maksymalny moment obrotowy: 475 N·m przy 3600 obr./min
 • Osiągi[ | edytuj kod]

 • Przyspieszenie 0-100 km/h: 4,9 s
 • Czas przejazdu pierwszych 400 m: 13,6 s

 • Moment siły (moment obrotowy) siły F względem punktu O – iloczyn wektorowy promienia wodzącego r, o początku w punkcie O i końcu w punkcie przyłożenia siły, oraz siły F:AWD (ang. All Wheel Drive, lub 4WD 4 Wheel Drive) − oznaczenie napędu na wszystkie koła, a mówiąc dokładniej - na wszystkie osie pojazdu. W pojazdach dwuosiowych różni się od układu 4x4 tym, że może mieć dynamiczny podział mocy napędu na poszczególne osie włącznie z całkowitym umieszczeniem mocy na jednej konkretnej osi. 4x4 ma natomiast stały rozkład siły na wszystkie 4 koła. Oznaczenie jest typowe dla samochodów koncernu Ford Motor Company z napędem na wszystkie koła, np. Volvo S60 i V70 czy też Ford Transit, który w wersji AWD wszedł do sprzedaży w drugiej połowie 2007 roku. Nie wszędzie użycie napędu AWD może się opłacać, gdyż zwiększa on zapotrzebowanie na paliwo. Dlatego w małych oszczędnych autach stosuje się napęd tylko na jedną oś (zazwyczaj przednią). Napęd AWD często używany jest w samochodach terenowych, gdzie wymagana jest duża przyczepność do pokonywania wzniesień i nierówności.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • 1991-1992 GMC Syclone (ang.). howstuffworks.com. [dostęp 2011-05-29].
 • Warto wiedzieć że... beta

  Wat – jednostka mocy lub strumienia energii w układzie SI (jednostka pochodna układu SI), oznaczana symbolem W. Nazwa wat pochodzi od nazwiska brytyjskiego inżyniera i wynalazcy Jamesa Watta.
  Chevrolet S-10 oraz bliźniacze GMC S-15/Sonoma - kompaktowe samochody osobowe typu pick-up produkowane przez amerykański koncern General Motors w latach 1982-2004. Wprowadzone zostały jako następcy dla Chevroleta LUV. Model dostępny był w wersji 2- oraz 4-drzwiowej (Crew Cab), przy krótkim (Regular Cab) oraz przedłużonym (Extended Cab) rozstawie osi. Do napędu użyto benzynowych silników R4 i V6 o pojemności 1,9 - 4,3 litra oraz mocy maksymalnej 84 - 198 KM oraz wolnossącego diesla Isuzu o pojemności 2,2 l i mocy 59 KM. Moc przenoszona była na oś tylną (opcjonalnie AWD) poprzez 3- lub 4-biegową automatyczną bądź 5-biegową manualną skrzynię biegów. W latach 1996-2000 sprzedawany był także jako Isuzu Hombre. Od 1995 model produkowany jest w Brazylii. Powstał dwie generacje S-10. Samochód został zastąpiony przez modele Chevrolet Colorado, GMC Canyon oraz Isuzu i-Series.
  Samochód osobowy – pojazd samochodowy przeznaczony konstrukcyjnie do przewozu pasażerów, zdolny do przewożenia nie więcej niż dziewięciu osób, wraz z kierowcą, oraz ich bagażu. Dopuszczalna masa całkowita samochodu osobowego wynosi 3500 kg. Do kierowania samochodem osobowym uprawnia w Polsce prawo jazdy kategorii B.
  Niutonometr, N·m – jednostka momentu pary sił w układzie SI. Nazwa "Niutonometr" jest nazwą uproszczoną i zwyczajową. W mechanice poprawna nazwa jednostki to "Niuton razy metr".
  V6 – oznaczenie silnika widlastego składającego się z sześciu cylindrów. Jest to drugi po R4 typ silnika najczęściej stosowany do napędu samochodów osobowych. Najczęściej występującym kątem rozwarcia silnika V6 jest 60°, rzadziej 90° lub 120°. Kolejność zapłonu dla czterosuwowego silnika V6 to 1-6-3-5-2-4 lub rzadziej 1-4-2-5-3-6.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.009 sek.