• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • GMC Safari

  Przeczytaj także...
  GMC Acadia – duży samochód osobowy typu crossover produkowany od 2006 pod należącą do koncernu General Motors marką GMC. Na rynku USA trafił do sprzedaży w grudniu 2006, w Kanadzie zaś w styczniu 2007. W zależności od konfiguracji jest 7- lub 8-miejscowy pojazd oparty na płycie podłogowej GM Lambda używanej także w pokrewnych samochodach takich jak: Buick Enclave, Chevrolet Traverse czy Saturn Outlook.GMC Savana – samochód osobowo-dostawczy typu van klasy pełnowymiarowej produkowany pod amerykańską marką GMC od 1995 roku.
  General Motors Company (w skrócie GM) – amerykański koncern przemysłowy. Jedno z największych przedsiębiorstw na świecie. General Motors, najlepiej znany jest z produkcji samochodów, lecz także obecny jest na rynku produkcji silników okrętowych, instalacji przemysłowych, technologii komunikacyjnych oraz usług finansowych. Spółka publiczna od 20 grudnia 1916 roku notowana na Giełdzie Nowojorskiej (NYSE): GM (tzw. „Wall Street”). Główna siedziba znajduje się w Detroit w stanie Michigan. Koncern zatrudnia około 212 tys. pracowników (2012 r.).

  GMC Safarisamochód osobowo-dostawczy typu van klasy średniej produkowany pod amerykańską marką GMC w latach 1985 – 2005.

  Pierwsza generacja[ | edytuj kod]

  GMC Safari I - tył
  GMC Safari I w wersji dostawczej

  GMC Safari I został zaprezentowany po raz pierwszy w 1981 roku.

  W 1985 roku General Motors zdecydowało się rozbudować ofertę Chevroleta i GMC o średniej wielkości samochody osobowo-dostawcze jako alternatywa dla oferowanych wówczas SUV-ów i pickupów. Bliźniacza odmiana Chevroleta Astro otrzymała nazwę GMC Safari o trafiła na rynek równolegle zarówno jako rodzinny van, jak i pojazd dostawczy z nieprzeszkloną przestrzenią ładunkową.

  Autosegment D – klasa średnia samochodów osobowych. Są to względnie duże i wygodne auta rodzinne. Do klasy tej zaliczane są klasyczne auta osobowe charakteryzujące się wymiarami większymi od aut kompaktowych, zapewniającymi w miarę wygodną jazdę dla pięciu osób na dłuższych trasach. Wyposażone zazwyczaj w obszerny bagażnik, jednak nieco mniejsze i skromniej wyposażone od samochodów segmentu E.Chevrolet – amerykańska marka motoryzacyjna należąca do koncernu General Motors, której samochody dostępne są w ponad 140 krajach na całym świecie. Jest czwartą najczęściej kupowaną marką samochodów na świecie.

  Silnik[ | edytuj kod]

 • L4 2.5l 98 KM
 • V6 4.3l 165 KM
 • V6 4.3l 200 KM

 • Druga generacja[ | edytuj kod]

  GMC Safari II - tył
  GMC Safari II w wersji dostawczej

  GMC Safari II został zaprezentowany po raz pierwszy w 1995 roku.

  W 1995 roku General Motors przedstawiło nową generację swoich średniej wielkości osobowo-dostawczych vanów. GMC Safari II, podobnie jak nowy Chevrolet Astro zyskał charakterystyczny pionowy, ścięty przód z dużymi kanciastymi reflektorami i większą atrapę chłodnicy z dużym, czerwonym logo GMC. W zależności od wariantu osobowego czy dostawczego, Safari II miało inny kształt reflektorów - w wersji osobowej były one bardziej kanciaste i zajmowały większą część pasa przedniego.

  Chevrolet Astro – samochód osobowo-dostawczy typu van klasy średniej produkowany pod amerykańską marką Chevrolet w latach 1985 – 2005. Samochód osobowy – pojazd samochodowy przeznaczony konstrukcyjnie do przewozu pasażerów, zdolny do przewożenia nie więcej niż dziewięciu osób, wraz z kierowcą, oraz ich bagażu. Dopuszczalna masa całkowita samochodu osobowego wynosi 3500 kg. Do kierowania samochodem osobowym uprawnia w Polsce prawo jazdy kategorii B.

  W 2005 roku zdecydowano się zakończyć produkcję GMC Safari na rzecz nowego, dużego crossovera GMC Acadia. Wersja dostawcza nie otrzymała następcy, przez co jedynym samochodem użytkowym w ofercie od tego czasu pozostał większy model GMC Savana.

  Silnik[ | edytuj kod]

 • V6 4.3l

 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. GMC Safari - car review (ang.). [dostęp 2019-12-27].
  2. 1986 GMC Safari SLE 4.3L V6 from North America (ang.). [dostęp 2019-12-27].
  3. History of the Chevy Astro Van (ang.). [dostęp 2019-12-27].
  4. What vehicle can replace a Safari/Astro Van? (ang.). [dostęp 2019-12-27].
  Samochód dostawczy – jest to odmiana samochodu osobowego lub lekkiego ciężarowego, przeznaczona do przewozu niezbyt dużych ładunków. Przyjmuje się, że samochód dostawczy ma dopuszczalną masę całkowitą do 3,5 tony, co praktycznie przekłada się na 1500-1800 kg jego maksymalnej ładowności. Z tego też względu do kierowania samochodem dostawczym w Polsce wystarcza prawo jazdy kategorii B.
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.013 sek.