• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • GMC Rally

  Przeczytaj także...
  Autosegment F – najwyższa, luksusowa klasa samochodów osobowych. Są to najczęściej najdroższe limuzyny oferowane przez producentów, najlepiej wyposażone i napędzane najmocniejszymi silnikami.Chevrolet Suburban - pełnowymiarowy samochód osobowy typu SUV produkowany przez amerykański koncern General Motors od roku 1936 (pierwsze użycie nazwy Suburban). Model był montowany także przez Holdena oraz GMC Truck (jako GMC Yukon XL). Przez większość produkcji Suburban był wersją kombi pick-upów produkowanych przez Chevroleta, w tym Chevroleta/GMC C/K oraz Silverado. Obecnie produkowana jest 11. generacja modelu.
  GMC Savana – samochód osobowo-dostawczy typu van klasy pełnowymiarowej produkowany pod amerykańską marką GMC od 1995 roku.

  GMC Vandurasamochód osobowo-dostawczy typu van klasy pełnowymiarowej produkowany pod amerykańską marką GMC w latach 1970 – 1995.

  Historia i opis modelu[ | edytuj kod]

  GMC Vandura - tył
  GMC Vandura po liftingu
  GMC Rally po liftingu

  W 1970 roku koncern General Motors zaprezentował nową generację dużych samochodów dostawczych opracowanych pod markami Chevrolet oraz GMC. W ofercie tego drugiego producenta, GMC Vandura zastąpiło dotychczas oferowaną linię modelową Handi-Van, przechodząc wobec niego duży zakres modyfikacji wizualnych i konstrukcyjnych.

  GMC Handi-Bus – samochód dostawczo-osobowy typu van klasy pełnowymiarowej produkowany pod amerykańską marką GMC w latach 1964 – 1970. General Motors Company (w skrócie GM) – amerykański koncern przemysłowy. Jedno z największych przedsiębiorstw na świecie. General Motors, najlepiej znany jest z produkcji samochodów, lecz także obecny jest na rynku produkcji silników okrętowych, instalacji przemysłowych, technologii komunikacyjnych oraz usług finansowych. Spółka publiczna od 20 grudnia 1916 roku notowana na Giełdzie Nowojorskiej (NYSE): GM (tzw. „Wall Street”). Główna siedziba znajduje się w Detroit w stanie Michigan. Koncern zatrudnia około 212 tys. pracowników (2012 r.).

  Tym razem samochód dostawczy GMC wyróżniał się wyraźnie większym, dwubryłowym nadwoziem z pochyle zaznaczoną przednią maską i silnikiem umieszczonym przed, a nie jak dotychczas - pod kabiną pasażerską. Większe nadwozie oferowało przestronniejszy przedział transportowy.

  Rally[ | edytuj kod]

  Podobnie jak w przypadku poprzednika, GMC Vandura było oferowane także w wariancie osobowym. Odpowiednikiem dotychczasowego modelu Handi-Bus stał się model GMC Rally, który charakterował się wysoko poprowadzoną linią zaokrąglonych szyb.

  Chevrolet – amerykańska marka motoryzacyjna należąca do koncernu General Motors, której samochody dostępne są w ponad 140 krajach na całym świecie. Jest czwartą najczęściej kupowaną marką samochodów na świecie.Chevrolet Tahoe i GMC Yukon to duże SUV-y produkowane przez General Motors. W sprzedaży dostępny jest też ich bliźniak, Cadillac Escalade, który różni się m.in. inną stylistyką zewnętrzną i lepszym wyposażeniem. Dostępne są także wersje z dłuższym rozstawem osi (Chevrolet Suburban, GMC Yukon XL i Cadillac Escalade ESV) i innym typem nadwozia (Chevrolet Avalanche oraz Cadillac Escalade EXT). Luksusowa wersja Yukona jest dostępna jako Yukon Denali. W USA Tahoe w wersji policyjnej jest popularną alternatywą dla Forda Crown Victorii Police Interceptora, zwłaszcza w stanach takich jak Teksas.

  Lifting[ | edytuj kod]

  W 1992 roku GMC Vandura i Rally przeszły obszerną restylizację nadwozia, w ramach której zmienił się kształt atrapy chłodnicy i reflektorów, nawiązując do m.in. modeli Yukon i Suburban. Produkcja zakończyła się 3 lata później na rzecz następcy - GMC Savana.

  GMC Handi-Bus – samochód dostawczo-osobowy typu van klasy pełnowymiarowej produkowany pod amerykańską marką GMC w latach 1965 – 1970. Samochód osobowy – pojazd samochodowy przeznaczony konstrukcyjnie do przewozu pasażerów, zdolny do przewożenia nie więcej niż dziewięciu osób, wraz z kierowcą, oraz ich bagażu. Dopuszczalna masa całkowita samochodu osobowego wynosi 3500 kg. Do kierowania samochodem osobowym uprawnia w Polsce prawo jazdy kategorii B.

  Silniki[ | edytuj kod]

 • L6 4.1l
 • V6 4.3l
 • V8 5.0l
 • V8 5.7l
 • V8 7.4l
 • V8 6.2l Diesel
 • V8 6.5l Diesel

 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. CHEVROLET G SERIA (pol.). [dostęp 2020-04-15].
  2. “The A-Team” Van: History of the Classic GMC Vandura (ang.). [dostęp 2020-04-15].
  3. My dad's 1992 GMC Rally STX (ang.). [dostęp 2020-04-15].
  4. No Reserve: 1992 GMC Vandura (ang.). [dostęp 2020-04-15].
  Samochód dostawczy – jest to odmiana samochodu osobowego lub lekkiego ciężarowego, przeznaczona do przewozu niezbyt dużych ładunków. Przyjmuje się, że samochód dostawczy ma dopuszczalną masę całkowitą do 3,5 tony, co praktycznie przekłada się na 1500-1800 kg jego maksymalnej ładowności. Z tego też względu do kierowania samochodem dostawczym w Polsce wystarcza prawo jazdy kategorii B.
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.804 sek.