• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • GMC Jimmy  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Chevrolet Suburban - pełnowymiarowy samochód osobowy typu SUV produkowany przez amerykański koncern General Motors od roku 1936 (pierwsze użycie nazwy Suburban). Model był montowany także przez Holdena oraz GMC Truck (jako GMC Yukon XL). Przez większość produkcji Suburban był wersją kombi pick-upów produkowanych przez Chevroleta, w tym Chevroleta/GMC C/K oraz Silverado. Obecnie produkowana jest 11. generacja modelu.General Motors Company (w skrócie GM) – amerykański koncern przemysłowy. Jedno z największych przedsiębiorstw na świecie. General Motors, najlepiej znany jest z produkcji samochodów, lecz także obecny jest na rynku produkcji silników okrętowych, instalacji przemysłowych, technologii komunikacyjnych oraz usług finansowych. Spółka publiczna od 20 grudnia 1916 roku notowana na Giełdzie Nowojorskiej (NYSE): GM (tzw. „Wall Street”). Główna siedziba znajduje się w Detroit w stanie Michigan. Koncern zatrudnia około 212 tys. pracowników (2012 r.).

  GMC Jimmy samochód osobowy typu SUV klasy średniej, a następnie klasy kompaktowej produkowany pod amerykańską marką GMC w latach 1969 – 2001.

  Pierwsza generacja[ | edytuj kod]

  GMC Jimmy II - tył

  GMC Jimmy I został zaprezentowany po raz pierwszy w 1969 roku.

  Autosegment D – klasa średnia samochodów osobowych. Są to względnie duże i wygodne auta rodzinne. Do klasy tej zaliczane są klasyczne auta osobowe charakteryzujące się wymiarami większymi od aut kompaktowych, zapewniającymi w miarę wygodną jazdę dla pięciu osób na dłuższych trasach. Wyposażone zazwyczaj w obszerny bagażnik, jednak nieco mniejsze i skromniej wyposażone od samochodów segmentu E.Autosegment C – niższa, średnia klasa samochodów osobowych, które cechuje zwarta, kompaktowa budowa zapewniająca jednak względny komfort jazdy dla 4 dorosłych osób i umiarkowanie dużą przestrzeń na bagaż. Stąd także inna nazwa segmentu - segment aut kompaktowych.

  W 1968 roku Chevrolet zaprezentował nowego SUV-a Blazer, który uplasował się w ofercie poniżej pełnowymiarowego modelu Suburban. Na ten sam zabieg General Motors zdecydowało się także w przypadku marki GMC, która na przełomie 1969 i 1970 roku wprowadziła do sprzedaży model Jimmy.

  Powstał on na skróconej platformie Suburbana i dzielił z ówcześnie wytwarzaną generacją wiele cech wyglądu zewnętrznego, odróżniając się zarazem brakiem jednej pary drzwi i wyraźnie krótszym nadwoziem. Samochód pełnił funkcję podstawowego SUV-a w ofercie GMC.

  Chevrolet Suburban - pełnowymiarowy samochód osobowy typu SUV produkowany przez amerykański koncern General Motors od roku 1936 (pierwsze użycie nazwy Suburban). Model był montowany także przez Holdena oraz GMC Truck (jako GMC Yukon XL). Przez większość produkcji Suburban był wersją kombi pick-upów produkowanych przez Chevroleta, w tym Chevroleta/GMC C/K oraz Silverado. Obecnie produkowana jest 11. generacja modelu.Chevrolet K5 Blazer – samochód osobowy typu SUV klasy średniej produkowany pod amerykańską marką Chevrolet w latach 1969 – 1994.

  Silniki[ | edytuj kod]

 • L6 4.1l
 • L6 4.8l
 • V8 5.0l
 • V8 5.7l • Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Olds Motor Vehicle Company - jedna z najstarszych firm zajmujących się produkcją samochodów. Firmę założył Ransom E. Olds w stanie Michigan (USA) w 1897 roku. Zakłady Oldsa były pierwszym masowym producentem samochodów w USA, w latach 1897-1901 wyprodukowano 425 Oldsmobilów.
  Samochód sportowo-użytkowy (ang. Sport Utility Vehicle, SUV) – rodzaj samochodu, który łączy cechy luksusowego samochodu osobowego i terenowego. SUV od samochodu terenowego różni się tym, że może, ale nie musi, radzić sobie w terenie i zawsze zapewnia wysoki komfort podróżowania, w przeciwieństwie do spartańsko wyposażonych i czasem twardo zawieszonych aut terenowych, jak np. Land Rover Defender.
  Chevrolet – amerykańska marka motoryzacyjna należąca do koncernu General Motors, której samochody dostępne są w ponad 140 krajach na całym świecie. Jest czwartą najczęściej kupowaną marką samochodów na świecie.
  Chevrolet S-10 oraz bliźniacze GMC S-15/Sonoma - kompaktowe samochody osobowe typu pick-up produkowane przez amerykański koncern General Motors w latach 1982-2004. Wprowadzone zostały jako następcy dla Chevroleta LUV. Model dostępny był w wersji 2- oraz 4-drzwiowej (Crew Cab), przy krótkim (Regular Cab) oraz przedłużonym (Extended Cab) rozstawie osi. Do napędu użyto benzynowych silników R4 i V6 o pojemności 1,9 - 4,3 litra oraz mocy maksymalnej 84 - 198 KM oraz wolnossącego diesla Isuzu o pojemności 2,2 l i mocy 59 KM. Moc przenoszona była na oś tylną (opcjonalnie AWD) poprzez 3- lub 4-biegową automatyczną bądź 5-biegową manualną skrzynię biegów. W latach 1996-2000 sprzedawany był także jako Isuzu Hombre. Od 1995 model produkowany jest w Brazylii. Powstał dwie generacje S-10. Samochód został zastąpiony przez modele Chevrolet Colorado, GMC Canyon oraz Isuzu i-Series.
  Chevrolet Tahoe i GMC Yukon to duże SUV-y produkowane przez General Motors. W sprzedaży dostępny jest też ich bliźniak, Cadillac Escalade, który różni się m.in. inną stylistyką zewnętrzną i lepszym wyposażeniem. Dostępne są także wersje z dłuższym rozstawem osi (Chevrolet Suburban, GMC Yukon XL i Cadillac Escalade ESV) i innym typem nadwozia (Chevrolet Avalanche oraz Cadillac Escalade EXT). Luksusowa wersja Yukona jest dostępna jako Yukon Denali. W USA Tahoe w wersji policyjnej jest popularną alternatywą dla Forda Crown Victorii Police Interceptora, zwłaszcza w stanach takich jak Teksas.
  Samochód osobowy – pojazd samochodowy przeznaczony konstrukcyjnie do przewozu pasażerów, zdolny do przewożenia nie więcej niż dziewięciu osób, wraz z kierowcą, oraz ich bagażu. Dopuszczalna masa całkowita samochodu osobowego wynosi 3500 kg. Do kierowania samochodem osobowym uprawnia w Polsce prawo jazdy kategorii B.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.016 sek.