• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • GMC Hummer EV

  Przeczytaj także...
  Autosegment F – najwyższa, luksusowa klasa samochodów osobowych. Są to najczęściej najdroższe limuzyny oferowane przez producentów, najlepiej wyposażone i napędzane najmocniejszymi silnikami.Super Bowl - finałowy mecz o mistrzostwo w futbolu amerykańskim zawodowej ligi National Football League (NFL). Całość ceremonii określana jest jako Super Bowl Sunday w skrócie Super Sunday i stała się nieformalnym amerykańskim świętem narodowym. Dzień finału jest także drugim, po Święcie Dziękczynienia, dniem z największą ilością spożytego jedzenia w Stanach Zjednoczonych.
  General Motors Company (w skrócie GM) – amerykański koncern przemysłowy. Jedno z największych przedsiębiorstw na świecie. General Motors, najlepiej znany jest z produkcji samochodów, lecz także obecny jest na rynku produkcji silników okrętowych, instalacji przemysłowych, technologii komunikacyjnych oraz usług finansowych. Spółka publiczna od 20 grudnia 1916 roku notowana na Giełdzie Nowojorskiej (NYSE): GM (tzw. „Wall Street”). Główna siedziba znajduje się w Detroit w stanie Michigan. Koncern zatrudnia około 212 tys. pracowników (2012 r.).

  GMC Hummer EVelektryczny samochód osobowy typu pickup klasy pełnowymiarowej produkowany pod amerykańską marką GMC od 2021 roku.

  Historia i opis modelu[ | edytuj kod]

  W połowie 2019 roku pojawiły się w mediach motoryzacyjnych pierwsze nieoficjalne informacje o planach koncernu General Motors w sprawie przywrócenia do użytku nazwy Hummer. Wcześniej, w latach 1992–2010 była ona używana dla niszowej marki samochodów terenowych i SUV-ów. Tym razem, Hummer miał powrócić do sprzedaży już tylko jako linia modelowa w ramach innej istniejącej już filii General Motors.

  Pandemia COVID-19 – pandemia zakaźnej choroby COVID-19 wywoływanej przez koronawirusa SARS-CoV-2. Epidemia rozpoczęła się 17 listopada 2019 w mieście Wuhan, w prowincji Hubei w środkowych Chinach, a 11 marca 2020 została uznana przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) za pandemię. Ameryka Północna – kontynent o powierzchni 24 242 000 km² (co stanowi 16,3% całkowitej powierzchni lądów na kuli ziemskiej), położony na półkulach: północnej i zachodniej. Do Ameryki Północnej należy Ameryka Środkowa.

  Pod koniec stycznia 2020 roku General Motors oficjalnie potwierdziło, że w ciągu najbliższego roku do produkcji trafi pierwszy w historii koncernu samochód elektryczny typu pickup, który uzupełni oferte marki GMC jako GMC Hummer EV. Jednocześnie, to pierwszy pojazd GMC nie będący bliźniaczą konstrukcją zapożyczoną z oferty Chevroleta.

  Hummer - marka samochodów terenowych produkowanych przez AM General Corporation, która sprzedała nazwę i pozwolenia na nowe modele i produkcję koncernowi General Motors Corporation. Nazwa Hummer pochodzi od nazwy Humvee i początkowo była nazwą potoczną, nadaną przez żołnierzy armii amerykańskiej pojazdowi wielozadaniowemu HMMWV.Pojazd elektryczny – pojazd (np. rower elektryczny, samochód elektryczny, tramwaj, autobus elektryczny, trolejbus, pociąg elektryczny) posiadający jako napęd jeden lub więcej silników elektrycznych. W szczególnym przypadku pojazd elektryczny sam w sobie może być elementem silnika elektrycznego.

  Premiera[ | edytuj kod]

  Podczas Super Bowl na początku lutego 2020 roku GMC przedstawiło oficjalną zapowiedź Hummera EV, na której przedstawiono sylwetkę pasa przedniego nawiązującego do historycznych modeli marki Hummer. Pojawiła się duża, chromowana atrapa chłodnicy z pionowymi poprzeczkami i duży napis "Hummer". Oficjalną premierę elektrycznego pickupa zapowiedziano na maj 2020 roku.

  Pick-up (ang. tu: zabrać, podwieźć) - typ nadwozia dostawczego lub terenowego, dostawczego samochodu osobowego, charakteryzujący się posiadaniem skrzyni ładunkowej, znajdującej się zaraz za kabiną pasażerską.Samochód sportowo-użytkowy (ang. Sport Utility Vehicle, SUV) – rodzaj samochodu, który łączy cechy luksusowego samochodu osobowego i terenowego. SUV od samochodu terenowego różni się tym, że może, ale nie musi, radzić sobie w terenie i zawsze zapewnia wysoki komfort podróżowania, w przeciwieństwie do spartańsko wyposażonych i czasem twardo zawieszonych aut terenowych, jak np. Land Rover Defender.

  Pod koniec kwietnia 2020 roku producent ogłosił, że pierwotnie zaplanowana premiera Hummera EV została odwołana z powodu kryzysu gospodarczego wywołanego Pandemii COVID-19, nie ogłaszając zarazem nowej daty prezentacji. Ostatecznie, światowa premiera GMC Hummera EV odbyła się 20 października podczas transmitowanego w internecie wydarzenia.

  Chevrolet – amerykańska marka motoryzacyjna należąca do koncernu General Motors, której samochody dostępne są w ponad 140 krajach na całym świecie. Jest czwartą najczęściej kupowaną marką samochodów na świecie.Hummer H2 – model dużego samochodu typu SUV, produkowanego pod marką Hummer przez firmę AM General Corporation od 2002 roku. Prawa do sprzedaży samochodów tej marki posiada koncern General Motors.

  Stylistyka[ | edytuj kod]

  Pod kątem stylistycznym Hummer EV nawiązuje do masywnej sylwetki historycznego modelu Hummer H2, nawiązując do niego nie tylko charakterystycznym wyglądem pasa przedniego, jak i wysoko poprowadzoną linią szyb, masywym pasem przednim, a także pionowou mieszczoną szybą tylną i oponami o wysokim profilu.

  Samochód osobowy – pojazd samochodowy przeznaczony konstrukcyjnie do przewozu pasażerów, zdolny do przewożenia nie więcej niż dziewięciu osób, wraz z kierowcą, oraz ich bagażu. Dopuszczalna masa całkowita samochodu osobowego wynosi 3500 kg. Do kierowania samochodem osobowym uprawnia w Polsce prawo jazdy kategorii B.

  Wyróżniająca jest z kolei mniej kanciasta sylwetka, pomalowany na czarno słupek między drzwiami oraz możliwość demontażu paneli dachu. Z racji napędu elektrycznego, pod maską wygospodarowano też dodatkową przestrzeń bagażową.

  Pięciomiejscowa kabina pasażerska utrzymana została w nowoczesnym wzornictwie, charakteryzując się pionową deską rozdzielczą i kanciastymi formami. Zamontowano dwa ekrany, z czego pierwszy o przekątnej 13,4 cala pełni funkcję zegarów, z kolei centralny, 12,3-calowy umożliwia sterowanie systemem multimedialnym i radiem.

  Sprzedaż[ | edytuj kod]

  GMC Hummer EV dostępny będzie w sprzedaży wyłącznie na obszarze Ameryki Północnej. Topowy wariant trafi do sprzedaży w 2022 roku, z kolei najpóźniej, w 2024 roku, w salonach sprzedaży będzie można kupić podstawową i najtańszą odmianę napędzaną 2, zamiast 3 silników elektrycznych.

  Wersje wyposażeniowe[ | edytuj kod]

 • EV2
 • EV2X
 • EV3
 • Dane techniczne[ | edytuj kod]

  Topowy wariant EV3 napędzany jest trzema silnikami elektrycznymi, które razem z 24-modułową baterią i 800-woltową instalacją zapewniają 1014 KM mocy. Od 0 do 100 km/h pojazd rozpędza się w 3 sekundy, z kolei maksymalny zasięg na jednym ładowaniu wynosi 560 kilometrów, umożliwiając ładowanie prądem stałym o mocy do 350 kW.

  Środkowy wariant EV2X również będzie napędzany trzema silnikami, oferując moc 800 KM wraz z 12 880 Nm momentu obrotowego w maksymalnym zakresie i zasięg na jednym ładowaniu do 483 kilometrów. Podstawowa wersja napędzana będzie z kolei dwoma silnikami elektrycznymi, osiągając moc 625 KM, 10 033 Nm maksymalnego momentu obrotowego i zasięg 483 kilometrów.


  Przypisy[ | edytuj kod]

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.018 sek.