• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • GMC Envoy

  Przeczytaj także...
  Autosegment F – najwyższa, luksusowa klasa samochodów osobowych. Są to najczęściej najdroższe limuzyny oferowane przez producentów, najlepiej wyposażone i napędzane najmocniejszymi silnikami.General Motors Company (w skrócie GM) – amerykański koncern przemysłowy. Jedno z największych przedsiębiorstw na świecie. General Motors, najlepiej znany jest z produkcji samochodów, lecz także obecny jest na rynku produkcji silników okrętowych, instalacji przemysłowych, technologii komunikacyjnych oraz usług finansowych. Spółka publiczna od 20 grudnia 1916 roku notowana na Giełdzie Nowojorskiej (NYSE): GM (tzw. „Wall Street”). Główna siedziba znajduje się w Detroit w stanie Michigan. Koncern zatrudnia około 212 tys. pracowników (2012 r.).
  Chevrolet TrailBlazer - średniej wielkości SUV produkowany w latach 2002-2009 przez należącą do koncernu General Motors markę Chevrolet. W 2002 roku samochód zdobył tytuł North American Truck of the Year.

  GMC Envoy samochód osobowy typu SUV klasy wyższej i klasy aut największych produkowany pod amerykańską marką GMC w latach 2001 – 2009.

  Historia i opis modelu[ | edytuj kod]

  GMC Envoy - tył
  GMC Envoy XL
  GMC Envoy XUV

  Na początku lat 00' XXI wieku General Motors opracowało nową platformę GMT 360, na której zbudowano w kolejnych katach dużą rodzinę wyższej klasy SUV-ów wielu marek stowarzyszonych z amerykańskim koncernem. W pierwszej kolejności, w 2001 roku, zadebiutowały konstrukcje Chevroleta, GMC i Oldsmobile, potem Isuzu i Buicka, a na końcu - Saaba. Model GMC otrzymał nazwę Envoy, którą stosowano już w latach 1998 - 2000 na rzecz luksusowej odmiany poprzednika, Jimmy.

  Saab Group – szwedzki koncern elektromaszynowy, grupujący spółki z branży lotniczej i stoczniowej, w przeszłości także motoryzacyjnej. W lipcu 2014 roku przejął od niemeickiego rpzedsiębiorstwa niemieckiej stoczni Howaldtswerke-Deutsche Werft szwedzką stocznię KockumsIsuzu Motors Ltd. (jap. いすゞ自動車株式会社, Isuzu Jidōsha Kabushiki-gaisha) - japońskie przedsiębiorstwo działające w przemyśle motoryzacyjnym z siedzibą w Tokio, należące do Isuzu Motors Ltd.

  GMC Envoy wyróżniał się dużą atrapą chłodnicy z wyeksponowanym na jej środku logo producenta, a także masywnymi, kanciastymi reflektorami i dwukolorowymi tylnymi lampami. W porównaniu do biźniaczych SUV-ów GM, Envoy stylistycznie najbliższy był modelowi Isuzu Ascender.

  Envoy XL[ | edytuj kod]

  W 2002 roku GMC poszerzyło ofertę nadwoziową o przedłużony wariant Envoy XL, który miał stanowić alternatywę dla masywnych, wysoko zawieszonych SUV-ów Yukon i Yukon XL. Samochód wyróżniał się wyraźnie dłuższym rozstawem osi, co przełożyło się na większą przestrzeń w drugim rzędzie siedzeń i znacznie większy bagażnik.

  Olds Motor Vehicle Company - jedna z najstarszych firm zajmujących się produkcją samochodów. Firmę założył Ransom E. Olds w stanie Michigan (USA) w 1897 roku. Zakłady Oldsa były pierwszym masowym producentem samochodów w USA, w latach 1897-1901 wyprodukowano 425 Oldsmobilów.Samochód sportowo-użytkowy (ang. Sport Utility Vehicle, SUV) – rodzaj samochodu, który łączy cechy luksusowego samochodu osobowego i terenowego. SUV od samochodu terenowego różni się tym, że może, ale nie musi, radzić sobie w terenie i zawsze zapewnia wysoki komfort podróżowania, w przeciwieństwie do spartańsko wyposażonych i czasem twardo zawieszonych aut terenowych, jak np. Land Rover Defender.

  Ponadto, Envoy XL produkowany był w innych zakładach General Motors w Oklahoma City wraz z bliźniaczym Chevroletem Trailblazer EXT i Isuzu Ascender EXT.

  Envoy XUV[ | edytuj kod]

  W 2004 roku oferta Envoya została rozbudowana o trzeci wariant nadwoziowy - pickupa Envoy XUV. Samochód był nietypowym połączeniem półciężarówki z SUV-em, co przejawiało się zabudowaną częścią ładunkową, która w zależności od uznania użytkującego mogła być mniej lub bardziej otwarta dzięki przesuwanym szybom. Envoy XUV był jeszcze dłuższy od wersji XL i pełnił rolę mniej użytkowej alternatywy dla innych pickupów GMC.

  Chevrolet – amerykańska marka motoryzacyjna należąca do koncernu General Motors, której samochody dostępne są w ponad 140 krajach na całym świecie. Jest czwartą najczęściej kupowaną marką samochodów na świecie.Chevrolet Tahoe i GMC Yukon to duże SUV-y produkowane przez General Motors. W sprzedaży dostępny jest też ich bliźniak, Cadillac Escalade, który różni się m.in. inną stylistyką zewnętrzną i lepszym wyposażeniem. Dostępne są także wersje z dłuższym rozstawem osi (Chevrolet Suburban, GMC Yukon XL i Cadillac Escalade ESV) i innym typem nadwozia (Chevrolet Avalanche oraz Cadillac Escalade EXT). Luksusowa wersja Yukona jest dostępna jako Yukon Denali. W USA Tahoe w wersji policyjnej jest popularną alternatywą dla Forda Crown Victorii Police Interceptora, zwłaszcza w stanach takich jak Teksas.

  Silniki[ | edytuj kod]

 • L6 4.2l
 • V8 5.3l

 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Category: GMT360 (ang.). [dostęp 2019-12-27].
  2. 1998 GMC Envoy (ang.). [dostęp 2019-12-27].
  3. GMC Envoy 2001 - 2007 (ang.). [dostęp 2019-12-27].
  4. 2003 GMC Envoy XL Overview (ang.). [dostęp 2019-12-27].
  5. 2002-2009 GMC ENVOY: YEAR-TO-YEAR CHANGES (ang.). [dostęp 2019-12-27].
  Samochód osobowy – pojazd samochodowy przeznaczony konstrukcyjnie do przewozu pasażerów, zdolny do przewożenia nie więcej niż dziewięciu osób, wraz z kierowcą, oraz ich bagażu. Dopuszczalna masa całkowita samochodu osobowego wynosi 3500 kg. Do kierowania samochodem osobowym uprawnia w Polsce prawo jazdy kategorii B.Buick – amerykański producent samochodów osobowych, SUV-ów i samochodów sportowych z siedzibą w Warren działający od 1903 roku. Marka należy do amerykańskiego koncernu General Motors.
  Warto wiedzieć że... beta

  Autosegment E – klasa samochodów osobowych, nazwana czasami klasą premium, pośrednia między autami klasy średniej i luksusowymi.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.019 sek.