• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • GMC Acadia

  Przeczytaj także...
  Autosegment F – najwyższa, luksusowa klasa samochodów osobowych. Są to najczęściej najdroższe limuzyny oferowane przez producentów, najlepiej wyposażone i napędzane najmocniejszymi silnikami.Zmienne fazy rozrzadu (ang. Variable Valve Timing) − układ zmiennych faz rozrządu polegający na zmianie kąta otwarcia oraz zamknięcia zaworu (zwykle +/- 30 stopni) w zależności od obciążenia silnika oraz jego obrotów. Istnieje wiele metod dzięki którym jest to realizowane, od mechanicznych po elektro-hydrauliczne.
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  GMC Acadiasamochód osobowy typu crossover klasy pełnowymiarowej, a następnie klasy wyższej produkowany pod amerykańską marką GMC od 2006 roku. Od 2017 roku produkowana jest druga generacja modelu.

  Pierwsza generacja[ | edytuj kod]

  GMC Acadia I - tył
  GMC Acadia I po liftingu
  GMC Acadia I - tył po liftingu

  GMC Acadia I został zaprezentowany po raz pierwszy w 2006 roku.

  General Motors Company (w skrócie GM) – amerykański koncern przemysłowy. Jedno z największych przedsiębiorstw na świecie. General Motors, najlepiej znany jest z produkcji samochodów, lecz także obecny jest na rynku produkcji silników okrętowych, instalacji przemysłowych, technologii komunikacyjnych oraz usług finansowych. Spółka publiczna od 20 grudnia 1916 roku notowana na Giełdzie Nowojorskiej (NYSE): GM (tzw. „Wall Street”). Główna siedziba znajduje się w Detroit w stanie Michigan. Koncern zatrudnia około 212 tys. pracowników (2012 r.).DOHC (ang. Double OverHead Camshaft - podwójny wałek rozrządu w głowicy) - inaczej zwane "twin cam" - powszechnie w świecie używane rozwiązanie konstrukcyjne silnika tłokowego, w głowicy którego znajdują się dwa wałki rozrządu, przypadające na jeden rząd cylindrów. Jeden z wałków steruje zaworami ssącymi, a drugi wydechowymi. Konstrukcja silnika DOHC, ułatwia zmiany fazy rozrządu, w zależności od prędkości obrotowej i obciążenia silnika. Zawory umieszczone są pod kątem naprzeciw siebie, dają tym samym większą swobodę w kształtowaniu komory spalania. Silnik DOHC umożliwia także zwiększenie liczby zaworów przypadających na cylinder, co wpływa na powiększenie sprawności napełniania i opróżniania cylindra i umożliwia uzyskanie wyższego stopnia sprężania i zmniejszenie oporów przepływu. Dzieje się tak poprzez zwiększenie powierzchni zaworów w stosunku do dostępnej powierzchni w głowicy wynikającej z średnicy cylindra i ew. pochylenia ścianek komory spalania w głowicy. Dzięki zwiększeniu powierzchni przylegania wielu zaworów do głowicy - w stosunku do zaworów pojedynczych o tej samej powierzchni przepływu - poprawia się odprowadzanie ciepła z zaworów. Kolejną zaletą tego rozwiązania jest zmniejszenie bezwładności elementów rozrządu - pojedyncze zawory są mniejsze, mogą mieć cieńsze trzonki i grzybki.

  Acadia zadebiutowała jako zupełnie nowy model w ofercie, zastępując przedłużoną wersję Envoya (XL) oraz osobową odmianę vana Safari. Pojazd na rynku USA trafił do sprzedaży w grudniu 2006, w Kanadzie zaś w styczniu 2007. GMC Acadia oparty został na płycie podłogowej GM Lambda używanej także dla bliźniaczego Buicka Enclave, Chevroleta Traverse oraz Saturna Outlook.

  Holden – australijska marka samochodów osobowych, dostawczych i terenowych, należąca do koncernu General Motors Corporation.Crossover — rodzaj samochodu łączącego w sobie cechy wielu segmentów nadwoziowych, który wyodrębnił się z segmentu samochodów typu SUV. Nadwozie typu crossover stało się szczególnie popularne od przełomu I i II dziesięciolecia XXI wieku na fali popularności takich samochodów, jak Nissan Juke.

  Do napędu służy silnik V6 3.6 LLT DOHC z systemem VVT i bezpośrednim wtryskiem paliwa.

  6-biegowa automatyczna skrzynia biegów przenosi napęd na przednią oś (opcjonalnie AWD). Najlepsza wersja wyposażenia stosowana przez GMC - Denali, trafiła do salonów w trzecim kwartale 2010 roku jako rocznik 2011.

  Lifting[ | edytuj kod]

  Podczas Chicago Motor Show w lutym 2012 zaprezentowano Acadię I po gruntownej modernizacji. W jej ramach samochód otrzymał zupełnie nowy pas przedni z innym kształtem reflektorów i większą atrapą chłodnicy. Ponadto, zmieniono też wkłady tylnych lamp i zderzaki, a także przemodelowano wygląd kokpitu.

  Buick Enclave − samochód osobowy typu crossover klasy pełnowymiarowej produkowany pod amerykańską marką Buick od 2007 roku. Od 2017 roku produkowana jest druga generacja modelu. AWD (ang. All Wheel Drive, lub 4WD 4 Wheel Drive) − oznaczenie napędu na wszystkie koła, a mówiąc dokładniej - na wszystkie osie pojazdu. W pojazdach dwuosiowych różni się od układu 4x4 tym, że może mieć dynamiczny podział mocy napędu na poszczególne osie włącznie z całkowitym umieszczeniem mocy na jednej konkretnej osi. 4x4 ma natomiast stały rozkład siły na wszystkie 4 koła. Oznaczenie jest typowe dla samochodów koncernu Ford Motor Company z napędem na wszystkie koła, np. Volvo S60 i V70 czy też Ford Transit, który w wersji AWD wszedł do sprzedaży w drugiej połowie 2007 roku. Nie wszędzie użycie napędu AWD może się opłacać, gdyż zwiększa on zapotrzebowanie na paliwo. Dlatego w małych oszczędnych autach stosuje się napęd tylko na jedną oś (zazwyczaj przednią). Napęd AWD często używany jest w samochodach terenowych, gdzie wymagana jest duża przyczepność do pokonywania wzniesień i nierówności.

  Sprzedaż[ | edytuj kod]

  Produkcja i sprzedaż pierwszej generacji GMC Acadia trwała 10 lat. Najlepszym sprzedażowo rokiem był 2011, kiedy to w Stanach Zjednocoznych sprzedało się 79 288 sztuk modelu.

  Był to lepszy wynik w stosunku do dwóch poprzednik lat, kiedy to nabywców znalazło odpowiednio 53 820 w 2009 roku i 68 295 sztuk w 2010 roku.

  Silniki[ | edytuj kod]

 • V6 3.6l LY7 279 KM (2006-2008)
 • V6 3.6l LLT 288 KM (2008-2016)

 • Chevrolet TrailBlazer - średniej wielkości SUV produkowany w latach 2002-2009 przez należącą do koncernu General Motors markę Chevrolet. W 2002 roku samochód zdobył tytuł North American Truck of the Year.Saturn Outlook – duży crossover, który zadebiutował na międzynarodowym salonie samochodowym w Nowym Jorku. Samochód skonstruowany został w oparciu o płytę podłogową GM Lambda, z której korzystają także pokrewne mu modele GMC Acadia i Buick Enclave. Outlook był najtańszym pojazdem z tej trójki.

  Druga generacja[ | edytuj kod]

  GMC Acadia II - tył
  GMC Acadia II po liftingu
  GMC Acadia II - tył po liftingu
  australijski Holden Acadia

  GMC Acadia II został zaprezentowany po raz pierwszy w 2016 roku.

  Na początku 2016 roku GMC zaprezentowało nową, drugą generację Acadii, która razem z bliźniaczymi przedstawionymi równolegle nowymi wcieleniami Buicka Enclave i Chevroleta Traverse powstała na nowej platformie General Motors o nazwie C1XX.

  Samochód przeszedł obszerny zakres zmian w stosunku do poprzednika, stając się nieznacznie mniejszy i znacznie lżejszy. Acadia II zapoczątkowała nowy kierunek stylistyczny GMC, co wyróżniało się odejściem od kanciastych form na rzecz bardziej obłych i ostrych kształtów. Samochód wyróżniła nowa, większa chromowana atrapa chłodnicy z zaokrąglonymi rogami i strzeliste kształty lamp.

  Samochód osobowy – pojazd samochodowy przeznaczony konstrukcyjnie do przewozu pasażerów, zdolny do przewożenia nie więcej niż dziewięciu osób, wraz z kierowcą, oraz ich bagażu. Dopuszczalna masa całkowita samochodu osobowego wynosi 3500 kg. Do kierowania samochodem osobowym uprawnia w Polsce prawo jazdy kategorii B.Chevrolet Traverse – duży samochód osobowy typu crossover produkowany od 2008 pod należącą do koncernu General Motors marką Chevrolet. W zależności od konfiguracji 7- lub 8-miejscowy pojazd oparty na płycie podłogowej GM Lambda używanej także w pokrewnych samochodach takich jak: Buick Enclave, GMC Acadia czy Saturn Outlook. Traverse zastąpił w ofercie Chevroleta modele Uplander i TrailBlazer. Samochód został zaprezentowany podczas Chicago Auto Show w 2008, do salonów trafił w październiku tego samego roku.

  Lifting[ | edytuj kod]

  W kwietniu 2019 roku GMC przedstawiło Acadię II po gruntownej modernizacji. Zmieniono zarówno wygląd przedniej, jak i tylnej części nadwozia. Pojawiły się nowe, bardziej kanciaste i mniejsze powierzchniowo reflektory, a także wyraźnie większa atrapa chłodnicy, inne zderzaki i niżej zabudowane tylne lampy.

  Autosegment E – klasa samochodów osobowych, nazwana czasami klasą premium, pośrednia między autami klasy średniej i luksusowymi.V6 – oznaczenie silnika widlastego składającego się z sześciu cylindrów. Jest to drugi po R4 typ silnika najczęściej stosowany do napędu samochodów osobowych. Najczęściej występującym kątem rozwarcia silnika V6 jest 60°, rzadziej 90° lub 120°. Kolejność zapłonu dla czterosuwowego silnika V6 to 1-6-3-5-2-4 lub rzadziej 1-4-2-5-3-6.

  Australia[ | edytuj kod]

  Po raz pierwszy w historii, General Motors zdecydowało się oferować któryś z modeli GMC pod inną marką na rynku spoza regionu Ameryki Północnej i Bliskiego Wschodu. We wrześniu 2016 roku przedstawiono wariant z kierownicą po prawej stronie na rynek Australii i Nowej Zelandii pod marką Holden Acadia.

  Sprzedaż ruszyła półtora roku później, w czerwcu 2018 roku i trwała jedynie dwa lata, kończąc się w połowie 2020 roku z powodu likwidacji marki Holden.

  Silniki[ | edytuj kod]

 • L4 2.5l LGX
 • V6 3.6l LCV

 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Frank Filipponio: GMC reveals gussied-up Acadia Denali for 2011 (ang.). autoblog.com, 2009-12-17. [dostęp 2013-05-16].
  2. Chris Paukert: Detroit 2010: GMC Acadia Denali piles on the frosting (ang.). autoblog.com, 11-01-2010. [dostęp 18-05-2013].
  3. Jason Fogelson: 2013 GMC Acadia Revealed at Chicago Auto Show (ang.). suvs.about.com, 2012. [dostęp 18-05-2013].
  4. GM’s U.S. Sales Increase 5 Percent in December (ang.). Media.gm.com, 2012-01-04. [dostęp 2012-06-10].
  5. General Motors December 2009 - Cheers & Gears Forums (ang.). Cheersandgears.com. [dostęp 2011-01-04].
  6. December 2010 Sales: General Motors - Cheers & Gears Forums (ang.). Cheersandgears.com. [dostęp 2011-01-04].
  7. 2017 GMC Acadia Makes A Move For Midsize Territory (ang.). [dostęp 2019-12-27].
  8. 2017 GMC Acadia Sec-Gen Revealed (ang.). [dostęp 2019-12-27].
  9. All-New 2017 GMC Acadia SUV Unveiled: 2016 Detroit Auto Show (ang.). [dostęp 2019-12-27].
  10. 2020 GMC Acadia Taillight Design Hides A Little Secret (ang.). [dostęp 2019-12-27].
  11. Holden Acadia SUV revealed alongside new Astra, Trailblazer and facelifted Trax, Barina (ang.). [dostęp 2019-12-27].
  12. Holden Acadia 2018 officially revealed (ang.). [dostęp 2019-12-27].
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.788 sek.