• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • GKS Gedania Gdańsk  Podstrony: [1] 2 [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Klub sportowy – podstawowa jednostka organizacyjna realizująca cele i zadania w zakresie kultury fizycznej. Organizacja sportowa posiadająca osobowość prawną działająca, jako osoba prawna (w formie sportowej spółki akcyjnej lub stowarzyszenia kultury fizycznej) bądź, jako osoba fizyczna będąca przedsiębiorcą, której głównym - i najczęściej jedynym - celem jest udział w rozgrywkach sportowych, organizowanych pod egidą konkretnej federacji (krajowej, bądź kontynentalnej - rzadziej światowej) w stosownej kategorii wiekowej, płci i statusie zrzeszonych w nim osób.Brunon Bendig (ur. 6 października 1938 w Chełmnie, zm. 15 września 2006 w Gdańsku), polski bokser, medalista olimpijski i wicemistrz Europy.
  Historia[]

  Początkowo działała sekcja piłkarska, od 1931 także lekkoatletyczna, kolarska, motorowa, hokejowa i bokserska. W 1939 klub został zmuszony przez władze WM Gdańsk do zawieszenia działalności. Po zajęciu Gdańska przez Niemcy hitlerowskie rozstrzelani zostali prezes Gedanii Kopacki i wiceprezesi Zdrojewski i Dybowski, a większość zawodników klubu trafiła do obozów koncentracyjnych. II wojny światowej nie przeżyło 75 członków klubu.

  III Rzesza Niemiecka (niem. Das Dritte Reich) – nieoficjalna nazwa państwa niemieckiego pod rządami NSDAP w latach 1933–1945. Oficjalnie państwo nosiło nazwę Rzesza Niemiecka (Deutsches Reich), od 1938 (po Anschlussie Austrii) używano także nazwy Rzesza Wielkoniemiecka (Großdeutsches Reich).Wolne Miasto Gdańsk (niem. Freie Stadt Danzig) – istniejące w okresie międzywojennym autonomiczne miasto-państwo, pod ochroną Ligi Narodów. Jego utworzenie było wynikiem przegranej Cesarstwa Niemieckiego w I wojnie światowej. Powstanie Wolnego Miasta Gdańska było kompromisem, który nie zadowolił Polaków, ani Niemców.

  W roku 1945 klub został reaktywowany.

  We wrześniu 1946 roku "Gedania" połączyła się z działającym przy Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowych Kolejowym Klubem Sportowym "Bałtyk", założonym m.in. przez byłych gedanistów - klub stał się Kolejowym Klubem Sportowym (KKS). Przybyło także kilka nowych sekcji – siatkówki mężczyzn, koszykówki mężczyzn i tenisa stołowego.

  Energa Gedania Gdańsk – kobieca drużyna siatkarska, będąca w przeszłości sekcją Gdańskiego Klubu Sportowego Gedania. Klub prowadzony jest przez spółkę akcyjną Gedania.Organizacja pożytku publicznego (OPP) − termin wprowadzony w Polsce 1 stycznia 2004 przepisami ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
  Pomnik na historycznym terenie klubu, upamiętniający zmarłych 75 członków klubu. Tablica zdemontowana 2012/2013

  Zawodnicy klubu występowali z sukcesami w Igrzyskach Olimpijskich:

 • Zygmunt Chychła - złoty medal w boksie (Helsinki 1952)
 • Brunon Bendig - brązowy medal w boksie (Rzym 1960)
 • Jadwiga Marko - brązowy medal w piłce siatkowej (Tokio 1964)
 • Jadwiga Marko-Książek - brązowy medal w piłce siatkowej (Meksyk 1968)
 • Małgorzata Dłużewska - srebrny medal w wioślarstwie (Moskwa 1980)
 • Czesława Kościańska - srebrny medal w wioślarstwie (Moskwa 1980)
 • Na początku sezonu 1987/88 Gedania połączyła się z klubem MOSiR Gdańsk. W 2003 roku klub połączył się z Flotyllą Gdańsk. Równocześnie jednak rozpoczyna się rozpad klubu, a działalność firmowana nazwą Gedania ograniczona zostaje do trzech dyscyplin sportu.

  II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
   Z tym tematem związana jest kategoria: Pięściarze Gedanii Gdańsk.

  Klub wioślarski[]

 • Pełna nazwa: Gdańskie Towarzystwo Wioślarskie "Gedania" Gdańsk
 • Data rejestracji: 7 czerwca 2004
 • Barwy: czerwono-biało-niebieskie
 • Prezes zarządu: Rafał Łukajtis
 • Siedziba: ul. Siennicka 7, Gdańsk- Przeróbka
 • Strona www: http://www.gtwgedania.prv.pl/
 • Po długoletniej świetności klubu nadeszły lata, które sekcja KKS Gedania przetrwała tylko dzięki kilku osobom, którym zależało na istnieniu i funkcjonowaniu klubu. W 2003 roku, z powodu ogromnych kłopotów finansowych, powstała organizacja pożytku publicznego Gdańskie Towarzystwo Wioślarskie "Gedania".

  Zygmunt Chychła (ur. 5 listopada 1926 w Gdańsku, zm. 26 września 2009 w Hamburgu) – bokser, zdobywca pierwszego po wojnie złotego medalu olimpijskiego dla Polski.ORLEN Liga – najwyższa w hierarchii klasa kobiecych ligowych rozgrywek siatkarskich w Polsce, będąca jednocześnie najwyższym szczeblem centralnym (I poziom ligowy). Rywalizacja w niej toczy się - co sezon, systemem ligowym wraz z play-offami - o tytuł Mistrza Polski, a za jej prowadzenie odpowiada Profesjonalna Liga Piłki Siatkowej S.A. (PLPS S.A.). Najsłabsze drużyny są relegowane do I ligi.

  W chwili obecnej, sekcja została odbudowana i powoli wraca do swojej świetności, lecz ogromne braki finansowe powodują to, iż brakuje wszystkiego, głównie sprzętu dla zawodników. Ten który jest, praktycznie nie nadaje się już do użytku. Zawodnicy stoją więc, przed nie lada wyczynem, gdyż często zmuszeni są startować na łodziach i wiosłach, których używali jeszcze ich trenerzy. W chwili obecnej, rok po roku, uzupełnianie są braki sprzętowe, które wyrównują szanse zawodników. Od wielu lat "Gedania" osiąga wiele sukcesów na arenie ogólnopolskiej i międzynarodowej. Niestety klub nie ma sponsora, co spowodowane jest głównie faktem, iż wioślarstwo jest mało popularnym sportem. Jako OPP stara się pozyskać 1% podatku. W chwili obecnej sekcja prowadzi szkolenie zawodników wszystkich grup wiekowych: młodzika, juniora młodszego, juniora, młodzieżowca i seniora. Zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. Więcej informacji o samym klubie jak i jego funkcjonowaniu na oficjalnej stronie klubu, podanej poniżej.

  Energa Gedania II Gdańsk – nieistniejący współcześnie drugi zespół kobiecej sekcji siatkarskiej Gdańskiego Klubu Sportowego Gedania.Jadwiga Marko-Książek (ur. 6 kwietnia 1939 w Zelwie w pow. wołkowyskim w woj. białostockim, ob. na Białorusi) - polska siatkarka, dwukrotna brązowa medalistka olimpijska.
   Z tym tematem związana jest kategoria: Wioślarze Gedanii.


  Podstrony: [1] 2 [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Stadion przy ul. Kościuszki 49 – zbudowany w 1926 roku stadion piłkarski w Gdańsku (w dzielnicy Wrzeszcz Dolny), stanowiący własność od 2005 Gedanii S.A..
  II liga polska w piłce siatkowej kobiet jest trzecią w hierarchii - po LSK i I lidze (dawnej I lidze Serii B) - klasą kobiecych ligowych rozgrywek siatkarskich w Polsce, będąc jednocześnie trzecim szczeblem centralnym (III poziom ligowy). Rywalizacja w niej toczy się - co sezon, systemem ligowym wraz z play-offami w czterech równorzędnych grupach rozgrywkowych - o awans do I ligi, a za jej prowadzenie odpowiada Polski Związek Piłki Siatkowej (PZPS). Najsłabsze drużyny każdej z grup są relegowane do III ligi.
  Małgorzata Dłużewska-Wieliczko (ur. 1 sierpnia 1958 w Koronowie) – polska wioślarka, srebrna medalistka olimpijska z Moskwy.
  Czesława Kościańska-Szczepińska (ur. 22 maja 1959 w Tczewie) – polska wioślarka, srebrna medalistka olimpijska z Moskwy.
  Gedania Gdańsk – najstarszy polski klub piłkarski działający w Gdańsku. Założony 15 sierpnia 1922 jako wielosekcyjny klub sportowy. Od samego początku działa sekcja piłkarska. W sezonie 2010/2011 występujący w klasie okręgowej grupa gdańska I .
  Kolarstwo – bardzo szeroki termin, odnoszący się do wielu dyscyplin, zawsze jednak związanych z korzystaniem z roweru. Nazwa wywodzi się od słowa "koło" jak początkowo nazywano w Polsce rower.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.011 sek.