• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • GJ 436

  Przeczytaj także...
  New Scientist - międzynarodowy anglojęzyczny tygodnik naukowy oraz strona internetowa omawiająca najnowsze osiągnięcia światowej nauki jak również zagadnienia związane z ochroną środowiska. Wydany pierwszy raz w 1956 roku, od 1996 roku prowadzona jest również strona WWW. Chociaż pierwotnie był to brytyjski magazyn, obecnie Amerykanie i Australijczycy posiadają również swoje edycje tego tygodnika.Czerwony karzeł – gwiazda ciągu głównego późnego typu widmowego (K, M, rzadko L). Gwiazdy te mają masy, rozmiary i jasność niższe niż Słońce, a temperatury ich powierzchni są niższe niż 4000 K. Czerwone karły stanowią najliczniejszy typ gwiazd we Wszechświecie, jednak z powodu ich małej jasności nie są widzialne gołym okiem. W Drodze Mlecznej około 80% gwiazd jest czerwonymi karłami, w galaktykach eliptycznych ich liczba w stosunku do jaśniejszych gwiazd jest nawet 20 razy większa. Z powodu wolnego tempa syntezy wodoru, świecą one długo i ewoluują powoli; szacowany czas życia czerwonych karłów sięga 10 bilionów lat.
  Masa Ziemi (M⊕) – pozaukładowa jednostka masy stosowana w astronomii, głównie Układu Słonecznego oraz planet pozasłonecznych typu superziemia. Jej wartość równa jest rzeczywistej masie Ziemi

  GJ 436 (Gliese-Jahreiss 436) – czerwony karzeł o jasności widomej 11, odległy o ok. 33 lata świetlne od Ziemi. Znajduje się on w gwiazdozbiorze Lwa.

  Układ planetarny[ | edytuj kod]

  Gwiazdę GJ 436 obiega w niewielkiej odległości planeta GJ 436 b. W 2007 roku zaobserwowano, że planeta ta przechodzi na tle swojej gwiazdy, co pozwoliło stwierdzić, że ma nie tylko masę, ale i rozmiary zbliżone do Neptuna.

  Okres orbitalny – czas, jaki jest potrzebny ciału (znajdującemu się na orbicie wokół innego ciała) na wykonanie jednego pełnego obiegu orbitalnego. W zależności od tego, względem jakiego punktu odniesienia liczymy początek i koniec obiegu, możemy wyróżnić:Planeta pozasłoneczna, egzoplaneta (gr. εξω – exo: poza, na zewnątrz) – planeta znajdująca się w układzie planetarnym, krążąca wokół gwiazdy (lub gwiazd) innej niż Słońce.

  W styczniu 2008 roku doniesiono o odkryciu drugiej planety w tym układzie, GJ 436 c. Wstępne wyniki wskazywały, że ma ona masę niecałych 5 M⊕, co czyniło ją najlżejszą odkrytą dotąd planetą pozasłoneczną (w układzie gwiazdy ciągu głównego). Jednak dokładniejsze analizy tranzytów GJ 436 b nie potwierdziły jej istnienia i odkrycie zostało oficjalnie odwołane 21 maja tego samego roku.

  Zestawienie to zawiera gwiazdy w gwiazdozbiorze Lwa o wielkości gwiazdowej do 6,5 magnitudo. Dodatkowo uwzględniono w nim także inne znaczące choć słabsze obiekty gwiazdowe.GJ 436 b – planeta pozasłoneczna obiegająca gwiazdę GJ 436, której obecność wykryto w roku 2004 na podstawie obserwacji ruchów gwiazdy macierzystej. Jest to tzw. gorący neptun - planeta o masie zbliżonej do masy Neptuna, ale jej orbita znajduje się bardzo blisko gwiazdy centralnej. W momencie odkrycia była jedną z najmniejszych znanych planet pozasłonecznych. Na jeden obieg GJ 436 b potrzebuje tylko 2 dni 15 godzin i 30 minut.

  W 2012 przy pomocy Kosmicznego Teleskopu Spitera odkryto inną potencjalną planetę pozasłoneczną orbitującą wokół GJ 436 – UCF-1.01. Planeta ta jest mniejsza od Ziemi, jej średnica wynosi około dwóch trzecich średnicy Ziemi. Krąży ona bardzo blisko gwiazdy, jej okres orbitalny wynosi zaledwie 1,4 ziemskiego dnia. Możliwe jest także istnienie trzeciej planety, UCF-1.02, ale jej istnienie także nie zostało jeszcze potwierdzone.

  Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.Ciąg główny na diagramie Hertzsprunga-Russella przedstawia krzywą, wzdłuż której zgrupowana jest większość gwiazd z okolic Słońca. Gwiazdy na niej położone nazywa się gwiazdami ciągu głównego lub karłami. Najzimniejsze z nich to czerwone karły.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Lista gwiazd w gwiazdozbiorze Lwa
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Strange alien world made of 'hot ice' (ang.). „New Scientist”, 2007-05-16. [dostęp 2011-02-27].
  2. GJ 436 w serwisie The Extrasolar Planets Encyclopaedia (ang.)
  3. Spitzer finds evidence for an exoplanet smaller than Earth (ang.). astronomy.com, 2012-07-19. [dostęp 2012-07-20].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • GJ 436 w bazie SIMBAD (ang.)
 • Brak dowodu na małą egzoplanetę GJ 436 c (pol.). kosmonauta.net, 2010-09-07. [dostęp 2014-09-08].
 • SIMBAD (the Set of Identifications, Measurements, and Bibliography for Astronomical Data) – baza danych obiektów astronomicznych spoza Układu Słonecznego sporządzana i zarządzana przez Centre de Données astronomiques de Strasbourg (CDS) we Francji.Kosmiczny Teleskop Spitzera (ang. SST Spitzer Space Telescope, wcześniej znany jako Space Infrared Telescope Facility) – należący do NASA teleskop kosmiczny, przeznaczony do obserwacji kosmosu w zakresie promieniowania podczerwonego.
  Warto wiedzieć że... beta

  Obserwowana wielkość gwiazdowa (także widzialna, pozorna lub widoma, oznaczana literą m) – wielkość gwiazdowa obiektu widzianego z Ziemi (przy założeniu braku atmosfery). Zależy od mocy promieniowania (jasności) gwiazdy i jej odległości od Ziemi.
  Rok świetlny – jednostka odległości stosowana w astronomii. Jest równy odległości, jaką pokonuje światło w próżni w ciągu jednego roku juliańskiego (365,25 dnia, 31 557 600 sekund).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.015 sek.