• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • GE Building

  Przeczytaj także...
  Konstrukcja szkieletowa budynków – system konstrukcji ścian lub budynków polegający na rozdzieleniu funkcji elementów nośnych (szkieletu) i wypełniających.Art déco – styl w sztuce: architekturze, malarstwie, grafice oraz w architekturze wnętrz, rozpowszechniony w latach 1919–1939. Nazwa wywodzi się od francuskiego art – sztuka i décoratif – dekoracyjny, w rozumieniu jakie język polski łączy z urządzaniem wnętrz (czyli "dekorowaniem"); termin décoratif nie oznacza w tym wypadku "zdobienia".
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Comcast Building (wcześniej: RCA Building, GE Building) – wieżowiec w kompleksie Rockefeller Center w Nowym Jorku w Stanach Zjednoczonych. Jest to najwyższy budynek tego kompleksu. Mając 259 metrów wysokości, zajmuje 8. pozycję wśród najwyższych w mieście. W całym kraju plasuje się na 30. miejscu. Został zaprojektowany przez The Associated Architects. Konstrukcję budynku stanowi sztywna rama stalowa. Prace nad nim rozpoczęły się w 1931 roku, a zakończyły w roku 1933. Jest on wykorzystywany głównie jako biurowiec. Jego całkowita powierzchnia wynosi 195 095 m².

  Fryz – środkowy, poziomy człon belkowania z reguły leżący między architrawem i gzymsem. Bardzo często zdobiony płaskorzeźbami, był jednym z najbardziej ozdobnych elementów antycznych świątyń.Charles Clyde Ebbets (ur. 18 sierpnia 1905 w Gadsden (Alabama), zm. w 1978) – amerykański fotograf, autor znanej fotografii "Lunch atop a Skyscraper".

  Wieżowiec ten został wykonany w zainspirowanym gotykiem stylu art déco. Znajduje się w centralnym punkcie kompleksu Rockefeller Center. Ma 259 metrów wysokości i 69 pięter. Prawidłowy przepływ ludzi zapewnia 60 wind.

  W trakcie jego budowy Charles Clyde Ebbets wykonał fotografię Lunchtime atop a Skyscraper, przedstawiające robotników jedzących posiłek, siedzących na belce stalowej wiszącej wysoko nad ziemią.

  Gdy został ukończony w 1933 roku przyjął nazwę RCA Building od nazwy swojego pierwszego głównego dzierżawcy, kompanii, która została założona przez General Electric w 1919 roku. Nazwa budynku została zmieniona w 1988 roku. Godne uwagi jest to, że jest to pierwszy wybudowany budynek z windami umieszczonymi w trzonie wieżowca.

  General Electric – w 2009 dwunaste co do wielkości przedsiębiorstwo na świecie, zarówno pod kątem obrotów, generowanego dochodu jak i wartości rynkowej (406 mld USD w lipcu 2007). Spółka zajmuje obecnie trzecie miejsce na liście Największych Przedsiębiorstw na Świecie, czasopisma Forbes . Spółka publiczna notowana na Giełdzie Nowojorskiej (NYSE): GE (tzw. "Wall Street").Rockefeller Center - kompleks 19 budynków komercyjnych między 48. a 51. ulicą w Nowym Jorku. Zbudowany przez rodzinę Rockefellerów, jest zlokalizowany w centralnej części Manhattanu, zwanej Midtown i obejmuje teren między Piątą i Szóstą Aleją. Jest to największy tego typu kompleks budynków na świecie, pokrywa łączną powierzchnię 89.000 m².

  GE Building jest jednym z najbardziej znanych i najbardziej rozpoznawalnych wieżowców w mieście. Fryz nad głównym wejściem został wykonany przez Lee Lawrie i przedstawia „Mądrość”. Znajduje się tam także część cytatu z Księgi Izajasza (33:6): „Wisdom and knowledge shall be the stability of thy times” (Całość po polsku: Izj 33:6 Nadejdą dla ciebie czasy bezpieczne. Bogactwem zbawienia to mądrość i poznanie, bojaźń przed Panem to jego skarb).

  Biurowiec (budynek biurowy) – budynek mieszczący biura i inne pomieszczenia służące za miejsce wykonywania pracy umysłowej.RCA ( Radio Corporation of America) - amerykańska firma elektroniczna istniejąca w latach 1919 - 1986 . Założycielem i głównym menażerem był David Sarnoff. RCA wsławiła się uruchomieniem pierwszej sieci radiowych stacji nadawczych NBC. W okresie międzywojennym firma była głównym w USA producentem lamp elektronowych, głównie pod marką Radiotron. Produkowała też m.in. gramofony , odbiorniki radiowe, telewizory. W 1939 r. RCA zaprezentowana na Wystawie Światowej w Nowym Jorku w pełni elektroniczny system telewizyjny. Po II wojnie światowej w firmie tej opracowano system telewizji kolorowej NTSC.

  Wertykalne detale prostej fasady w stylu art déco są zintegrowane ze smukłą, funkcjonalną formą. Obecnie zewnętrze tego gmachu jest rozpoznawalne poprzez duże litery GE na szczycie oraz swój specyficzny kształt. Gmach ten w odróżnieniu od większości budynków z tego okresu nie ma na szczycie iglicy.

  Nowy Jork (ang. City of New York, również New York, New York City) – najludniejsze miasto w Stanach Zjednoczonych, a zarazem centrum jednej z najludniejszych aglomeracji na świecie. Nowy Jork wywiera znaczący wpływ na światowy biznes, finanse, media, sztukę, modę, badania naukowe, technologię, edukację oraz rozrywkę. Będąc między innymi siedzibą Organizacji Narodów Zjednoczonych, stanowi ważne centrum spraw międzynarodowych i jest powszechnie uważany za kulturalną stolicę świata.Wieżowiec (drapacz chmur) to bardzo wysoki, wielokondygnacyjny budynek zdolny (w przeciwieństwie do innych konstrukcji, takich jak wieże i maszty) tworzyć warunki do życia i zamieszkania. Wprawdzie nie istnieją żadne ogólne oficjalne regulacje, ale oprócz wysokości, również inne kryteria, takie jak kształt, wygląd, lokalizacja i obecność innych budynków, mogą wpłynąć na sklasyfikowanie budynku jako wieżowca. W Stanach Zjednoczonych istnieje niepisana reguła, według której za wieżowiec uznawany jest budynek o wysokości przekraczającej 150 m. W innych rejonach świata niższy budynek również może zostać uznany za drapacz chmur, zwłaszcza jeśli dominuje nad otoczeniem. Wieżowce przekraczające 300 m (1000 stóp) są czasami określane mianem superwysokich. Wieżowca nie powinno mylić się z nieco ogólniej sformułowanym terminem wysokościowiec. Według definicji Emporis Data Committee, wysokościowiec to budynek mający przynajmniej 35 m (115 stóp) wysokości, podzielony regularnie na piętra. Wszystkie wieżowce są wysokościowcami, lecz tylko najwyższe wysokościowce są wieżowcami. Za miejsce narodzin drapaczy chmur powszechnie uznaje się Chicago.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. GE Building (ang.). [dostęp 2010-10-23].
  2. Księga Izajasza 29-33 (pol.). Betania, 2014. [dostęp 2016-02-20].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • SkyscraperPage
 • Emporis
 • Rockefeller Center
 • Reklama

  Czas generowania strony: 0.009 sek.