• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • G1 - telefon

  Przeczytaj także...
  Era (początkowo Era GSM, obecnie T-Mobile) − sieć telefonii komórkowej w Polsce, działająca w latach 1995−2011, której operatorem była Polska Telefonia Cyfrowa Sp. z o.o.. W wyniku przejęcia pakietu większościowego PTC (pozostała operatorem) przeprowadzono rebranding i od 5 czerwca 2011 roku sieć działa pod międzynarodową marką T-Mobile.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Smartfon (ang. smartphone) – przenośne urządzenie telefoniczne łączące w sobie funkcje telefonu komórkowego i komputera kieszonkowego (PDA – Personal Digital Assistant). Pierwsze smartfony powstały pod koniec lat 90., a obecnie łączą funkcje telefonu komórkowego, poczty elektronicznej, przeglądarki sieciowej, pagera, GPS, jak również cyfrowego aparatu fotograficznego i kamery wideo. W nowszych modelach dostępne są też funkcje typowe dla PDA, jak zarządzanie informacjami osobistymi (ang. Personal Information Management). Większość nowych modeli potrafi odczytywać dokumenty biurowe w formatach OpenOffice, LibreOffice, Microsoft Office i PDF.

  G1 (znany też jako Era G1, HTC Dream i T-Mobile G1) – smartfon zaprojektowany i produkowany przez HTC. Jest on pierwszym telefonem z systemem operacyjnym Android. Na terenie Polski Era (dzisiejsze T-Mobile) miała wyłączność wśród operatorów komórkowych na sprzedaż tego urządzenia.

  Android – system operacyjny dla urządzeń mobilnych takich jak telefony komórkowe, smartfony, tablety, tablety PC i netbooki. Obecnie (2013) najpopularniejszy system mobilny na świecie. Android został oparty na jądrze Linux oraz oprogramowaniu na licencji GNU. Początkowo był rozwijany przez firmę Android Inc. (kupioną później przez Google), następnie przeszedł pod skrzydła Open Handset Alliance.T-Mobile – międzynarodowy operator telefonii komórkowej, właścicielem T-Mobile jest Telekom Deutschland. Grupa działa w ramach wielu sieci GSM w Europie, a także Stanach Zjednoczonych, gdzie planowana jest sprzedaż spółki firmie AT&T. Przejęcie T-Mobile USA przez AT&T nie zostało zatwierdzone przez amerykański departament sprawiedliwości .

  Telefon produkowany był w kolorach czarnym, brązowym i białym.

  27 lipca 2010 T-Mobile oficjalnie zakończył wsparcie dla tego telefonu.

  W kwietniu 2009 jedna z sieci w USA ogłosiła, że sprzedała ponad milion G1 w samym USA, a w tym kraju, według szacunku AdMob G1 miał 6% rynku.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Fred Vogelstein, The Day Google Had to 'Start Over' on Android, The Atlantic, 18 grudnia 2013 [dostęp 2020-06-02] (ang.).
  2. Feature details on the T-Mobile G1 with Google phone.
  3. T-Mobile has sold 1 million G1 Android phones - CNET, news.cnet.com [dostęp 2017-11-23] (ang.).

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Telefon w bazie mGSM.pl
 • HTC Corporation (dawniej High Tech Computer Corporation) – tajwański producent przenośnych urządzeń z systemem operacyjnym Microsoft Windows Mobile, od 2009 roku z systemem Android, a od 2012 roku także Windows Phone 8. Jest jednym z największych producentów urządzeń PDA oraz smartfonów.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.008 sek.