• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Gōshō Aoyama


  UWAGA: TA PODSTRONA MOŻE ZAWIERAĆ TREŚCI PRZEZNACZONE TYLKO DLA OSÓB PEŁNOLETNICH  Przeczytaj także...
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.
  function mfTempOpenSection(id){var block=document.getElementById("mf-section-"+id);block.className+=" open-block";block.previousSibling.className+=" open-block";}

  Gōshō Aoyama (jap. 青山 剛昌 Aoyama Gōshō, ur. 21 czerwca 1963 w miejscowości Daiei (obecnie Hokuei), w prefekturze Tottori, Japonia) – japoński rysownik mang, najbardziej znany z serii detektywistycznych. Popularny zwłaszcza w USA, Kanadzie oraz Wielkiej Brytanii.

  Mangaka (jap. 漫画家, Mangaka) – w Japonii terminem tym określa się twórcę komiksów. Poza Japonią słowem manga określa się japoński komiks, tak więc termin mangaka używany jest, gdy mówi się o twórcy mangi. Sufiks -ka służy do tworzenia nazw zawodów.Język japoński (jap. 日本語 nihongo lub nippongo) – język używany przez ok. 130 mln mieszkańców Japonii oraz japońskich emigrantów na wszystkich kontynentach.

  5 maja 2005 r., ożenił się z Minami Takayama, aktorką i śpiewaczką, która podkładała głos głównym postaciom anime będących adaptacjami jego mang. Ich małżeństwo trwało dwa lata. Rozwiedli się 10 grudnia 2007 roku.

  Edukacja[]

  Aoyama przejawiał talent do rysowania od wczesnego wieku. Będąc w pierwszej klasie szkoły podstawowej jego obraz "Yukiai War" wygrał konkurs i został wystawiony w domu towarowym Tottori Daimaru Department Store.

  Ukończył liceum prefekturalne w Tottori i następnie studiował na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Nihon w Tokio. W zimie 1986 roku Aoyama wziął udział w konkursie komiksowym dla studentów pierwszego roku. Wygrana w konkursie rozpoczęła jego karierę jako artystya i mangaki, jak również stała się punktem zwrotnym w jego życiu.

  Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.Manga (jap. 漫画, Manga) – komiks, obraz, rysunek, szkic, karykatura. Japońskie słowo wywodzące się ze sposobu ozdabiania rycin i innych form sztuki użytkowej. Współcześnie używane poza Japonią oznacza japoński komiks.

  Twórczość[]

 • Chotto Mattete (jap. ちょっとまってて, ang. Wait a Minute) (1987)
 • Yaiba - legendarny samuraj (jap. 剣勇伝説YAIBA Ken'yū Densetsu Yaiba) (1988–1993)
 • 3rd Base 4th (jap. 4番サード Yonban Sādo) (1993)
 • Magic Kaito (jap. まじっく快斗 Majikku Kaito) (1987–2007)
 • Gosho Aoyama's Collection of Short Stories:
 • Play it Again (jap. プレイ イット アゲイン)
 • Excalibur (jap. えくすかりばぁ)
 • Santa Claus in the summer (jap. 夏のサンタクロース Natsu no Santa Claus)
 • The detective George's job (Detective George's little little & great operations) (jap. 探偵ジョージのミニミニ大作戦 Tantei Jōji no minimini daisakusen)
 • Wait a Minute
 • Shōnen Sunday 19(talk) show "The wandering red butterfly" (jap. サンデー19show さまよえる赤い蝶 Shōnen Sunday 19(tō-ku) show Samayoeru akai chō)
 • Detektyw Conan (jap. 名探偵コナン Meitantei Conan) (od 1994)
 • Tell Me a Lie (jap. 〜私にウソをついて〜 ~Watashi ni Uso wo Tsuite) (2007)
 • Przypisy

  1. EdogawaConan.com profile for Gosho Aoyama (ang.). [dostęp 2013-01-04].
  (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.Magic Kaito (jap. まじっく快斗, Majikku Kaito) – japońska manga autorstwa Gōshō Aoyamy. Seria rozpoczęła swoją publikację w czasopiśmie Weekly Shōnen Sunday wydawnictwa Shōgakukan w 1987 roku. Manga opowiada historię złodzieja Phantom Thief Kid (jap. 怪盗キッド, Kaitō Kiddo). Aoyama wstrzymał pracę nad mangą po wydaniu trzeciego tomu tankōbon z powodu rozpoczęcia serii Detektyw Conan, która odniosła natychmiastowy sukces. Postacie Kaitō Kida i innych bohaterów mangi pojawiają się okazjonalne w mandze Detektyw Conan. Opublikowane rozdziały zostały zebrane w czterech tomach tankōbon (stan na luty 2010 r.). Na podstawie mangi powstało 12 odcinków anime.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Minami Takayama (jap. 高山 みなみ, Takayama Minami, właściwie Izumi Arai (jap. 新井 泉, Arai Izumi), ur. 5 maja 1964) – japońska aktorka głosowa oraz piosenkarka. Związana z Himawari Theatre Group, obecnie 81 Produce. Jej mężem był japoński rysownik mang Gōshō Aoyama. W 2007 roku wzięli rozwód. Wśród ról głosowych najbardziej jest znana jako Conan Edogawa, Kiki oraz Muminek.
  LIBRIS (Library Information System, pol. System Informacyjny Bibliotek) szwedzki katalog rozproszony utrzymywany przez Narodową Bibliotekę Szwecji w Sztokholmie. Umożliwia wyszukiwanie 6,5 milionów tytułów.
  Kanada (ang. i fr. Canada) – państwo położone w Ameryce Północnej, rozciągające się od Oceanu Atlantyckiego na wschodzie do Oceanu Spokojnego na zachodzie i Oceanu Arktycznego na północy. Na południu i północnym zachodzie graniczy ze Stanami Zjednoczonymi, granice morskie: na północy z Danią (Grenlandia) i na wschodzie z Francją (wyspy Saint-Pierre i Miquelon). Drugie państwo świata pod względem powierzchni (po Rosji) oraz 36. pod względem ludności. Kanada jest członkiem ONZ, NAFTA, Wspólnoty Narodów, Frankofonii, NATO, G8, APEC.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
  Prefektura Tottori (jap. 鳥取県, Tottori-ken) - prefektura znajdująca się w północno-wschodniej części regionu Chūgoku, w Japonii, na wyspie Honsiu. Jej stolicą jest miasto Tottori.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.036 sek.