• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Gōseki Kojima

  Przeczytaj także...
  Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.Samotny wilk i szczenię (jap. 子連れ狼, Kozure Ōkami, dosł. wilk wędrujący z dzieckiem) – manga, stworzona przez scenarzystę Kazuo Koike i rysownika Goseki Kojimę. Na jej podstawie powstało m.in. sześć filmów, cztery sztuki teatralne, serial telewizyjny.
  Mangaka (jap. 漫画家, Mangaka) – w Japonii terminem tym określa się twórcę komiksów. Poza Japonią słowem manga określa się japoński komiks, tak więc termin mangaka używany jest, gdy mówi się o twórcy mangi. Sufiks -ka służy do tworzenia nazw zawodów.

  Gōseki Kojima (jap. 小島 剛夕 Kojima Gōseki, ur. 3 listopada 1928, zm. 5 stycznia 2000)japoński mangaka.

  Urodził się tego samego dnia co Osamu Tezuka. Po liceum, Goseki malował plakaty dla kin, gdyż był to jedyny sposób na zarobienie pieniędzy. W 1950 roku, przeprowadził się do Tokio.

  Kojima znany jest z tego, że ożywił dawną technikę kamishibai (dramat papierowy, buddyjska forma opowiadania historii, powstała w XII wieku). Na utworzony tak przez siebie rynek zapełniał nowymi produktami związanymi z kamishibai.

  Język japoński (jap. 日本語 nihongo lub nippongo) – język używany przez ok. 130 mln mieszkańców Japonii oraz japońskich emigrantów na wszystkich kontynentach.Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.

  Jego pierwszą mangą opublikowaną w czasopiśmie była Dojinki. W 1970 roku, zaczął pracować wraz z Kazuo Koike wokoło projektu Kozure Okami – Samotny wilk i szczenię. Zmarł w wieku 71 lat.

  Twórczość[]

 • Samotny wilk i szczenię (jap. 子連れ狼 Kozure Ōkami), wspólnie z pisarzem Kazuo Koike, 1970–1976
 • Kubikiri Asa (jap. 首斬り朝, ang. Samurai Executioner), wspólnie z pisarzem Kazuo Koike, 1972–1976
 • Hanzō no Mon (jap. 半蔵の門 , ang. Path of the Assassin), wspólnie z pisarzem Kazuo Koike, 1978–1984
 • Nagrody[]

 • 2004: Hall of Fame Nagroda Eisnera
 • Przypisy

  1. 2004 Will Eisner Comic Industry Awards (ang.). [dostęp 2012-02-08].

  Linki zewnętrzne[]

 • Gōseki Kojima w bazie Internet Movie Database (IMDb) (ang.)
 • Gōseki Kojima w bazie Internet Movie Database (IMDb) (ang.)
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Czasopismo – periodyk, publikacja periodyczna, wydawnictwo ciągłe, druk ukazujący się najczęściej w określonych terminach, pod niezmienionym tytułem, posiadający numerację ciągłą, zawierający ustaloną szatę graficzną, a także niezbyt często zmieniający się format i objętość, zawierający materiały od wielu autorów i określoną tematykę, aczkolwiek mogący się różnić wersjami językowymi, mutacjami regionalnymi.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Kamishibai (jap. 紙芝居, Kamishibai) – teatr ilustracji, teatr obrazkowy, dosłownie: sztuka teatralna na papierze. Jest to tradycyjna japońska sztuka opowiadania historii za pomocą obrazków/ilustracji wykonanych na kartonowych planszach o wymiarach 37x27,5 wsuwanych do małego drewnianego parawanu nazywanego butai (jap. 舞台, butai). Kamishibai można porównać do teatru marionetkowego, w którym miejsce marionetek zajmują ilustracje.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
  Osamu Tezuka (jap. 手塚治虫, Tezuka Osamu, ur. 3 listopada 1928 r. w Toyonace, zm. 9 lutego 1989 w Tokio), japoński mangaka, reżyser, doktor medycyny i producent anime. Z racji swoich osiągnięć nazywany bogiem mangi, porównywany z Waltem Disneyem.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.027 sek.