• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Głuszków

  Przeczytaj także...
  II Rzeczpospolita (II RP) – Rzeczpospolita Polska w latach 1918–1945, od odzyskania suwerenności państwowej w 1918 do wycofania uznania międzynarodowego dla Rządu RP na uchodźstwie w konsekwencji wykonania porozumień między mocarstwami wielkiej trójki na konferencji jałtańskiej w 1945.Język ukraiński (ukr. українська мова, ukrajinśka mowa) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich. Posługuje się nim ponad 47 mln ludzi, głównie na Ukrainie, gdzie ma status języka urzędowego. Używany jest również przez Ukraińców w Rosji, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Mołdawii, Polsce i na Białorusi. Współczesny alfabet ukraiński stanowi odmianę cyrylicy, a obecna ortografia ustalona została zasadniczo na początku XX wieku.
  Powiat horodeński - powiat województwa stanisławowskiego II Rzeczypospolitej. Jego siedzibą było miasto Horodenka. 1 sierpnia 1934 r. dokonano nowego podziału powiatu na gminy wiejskie .

  Głuszków (ukr. Глушків, Hłuszkiw) – wieś na Ukrainie, w obwodzie iwanofrankiwskim, w rejonie horodeńskim. W 2001 roku liczyła 1171 mieszkańców.

  Historia[ | edytuj kod]

  Pierwsza wzmianka o wiosce pojawia się w 1472 roku.

  W II Rzeczypospolitej wieś Głuszków stanowiła początkowo oddzielną gminę wiejską. 1 sierpnia 1934 roku w ramach reformy na podstawie ustawy scaleniowej została włączona do gminy wiejskiej Czerniatyn w powiecie horodeńskim, w województwie stanisławowskim. W 1921 roku gmina liczyła 1118 mieszkańców (558 kobiet i 550 mężczyzn) i znajdowały się w niej 264 budynki mieszkalne. 972 osoby deklarowały narodowość rusińską, 139 – polską, 7 – żydowską. 988 osób deklarowało przynależność do wyznania greckokatolickiego, 95 – do rzymskokatolickiego, 35 – do mojżeszowego. Obszar dworski Głuszkowa liczył 32 mieszkańców (15 kobiet i 17 mężczyzn) i znajdowały się w nim 3 budynki mieszkalne. 21 osób deklarowało narodowość polską, 7 – rusińską, 4 – żydowską. 21 osób deklarowało przynależność do wyznania rzymskokatolickiego, 7 – do greckokatolickiego, 4 – do mojżeszowego.

  Gmina Czerniatyn – dawna gmina wiejska w powiecie horodeńskim województwa stanisławowskiego II Rzeczypospolitej. Siedzibą gminy był Czerniatyn.Ukraina (ukr. Україна, Ukrajina) – państwo położone w Europie Wschodniej. Graniczy od północy z Białorusią, od zachodu z Polską, Słowacją i Węgrami, od południa z Rumunią i Mołdawią oraz Morzem Czarnym i Morzem Azowskim, od północnego wschodu i wschodu z Federacją Rosyjską. Ukraina jest członkiem założycielem ONZ, członkiem Światowej Organizacji Handlu, Rady Europy, Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej oraz organizacji regionalnych i subregionalnych, tj. Wspólnoty Niepodległych Państw, OBWE, GUAM i Organizacji Państw Morza Czarnego.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. СОЦІАЛЬНО-ЕКОНОМІЧНИЙ ПАСПОРТ ГОРОДЕНКІВСЬКОГО РАЙОНУ
  2. с Глушків, Івано-Франківська область, Городенківський район (ukr.). Офіційний портал Верховної Ради України. [dostęp 2014-10-24].
  3. Сіреджук Петро, З історії заселення Городенківщини, Край. 10.04.1999
  4. Skorowidz miejscowości Rzeczypospolitej Polskiej. Tom XIV. Województwo stanisławowskie. Warszawa: Główny Urząd Statystyczny Rzeczypospolitej Polskiej, 1923, s. 5-6.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Głuszków, wieś pow. horodeński w Słowniku geograficznym Królestwa Polskiego. T. II: Derenek – Gżack. Warszawa 1881.
 • Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich – słownik encyklopedyczny wydany w latach 1880–1902 w Warszawie przez Filipa Sulimierskiego, Bronisława Chlebowskiego i Władysława Walewskiego; rejestrował toponimy z obszaru Rzeczypospolitej Obojga Narodów oraz niektórych terenów ościennych (m.in. części Śląska, czy Prus Książęcych); wielokrotnie wznawiany, stanowi cenne źródło wiadomości geograficznych, historycznych, gospodarczych, demograficznych i biograficznych.Obwód iwanofrankiwski (ukr. Івано-Франківська область) jest jednym z 24 obwodów Ukrainy. Leży w zachodniej części Ukrainy. Stolicą obwodu jest Iwano-Frankiwsk (dawna nazwa - Stanisławów).  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Województwo stanisławowskie – województwo II Rzeczypospolitej utworzone 23 grudnia 1920 ze stolicą w Stanisławowie. Innymi głównymi miastami województwa były Kołomyja, Stryj, Knihinin (do 1925), Śniatyn, Turka (do 1931) i Horodenka.

  Reklama