• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Głęboczka - Kielce

  Przeczytaj także...
  Linia kolejowa nr 8 Warszawa Zachodnia – Kraków Główny Osobowy – linia kolejowa łącząca Warszawę z Krakowem przez Warkę, Radom, Skarżysko-Kamienną, Kielce, Sędziszów i Kozłów.Linia kolejowa nr 61 – linia kolejowa w Polsce, łącząca stację Kielce ze stacją Fosowskie, powstała jako Kolej Herbsko-Kielecka.
  Kielce (łac. Civitas Kielcensis, lit. Kielcai, łot. Kelce, ros. Ке́льце) – miasto wojewódzkie położone w południowej części centralnej Polski, stolica województwa świętokrzyskiego. Położone w Górach Świętokrzyskich nad rzeką Silnicą. Stanowi regionalny ośrodek gospodarczy,naukowy,turystyczny oraz wystawienniczo-targowy. Pod koniec 2011 roku miasto liczyło 201 815 mieszkańców. Na terenie Kielc znajduje się pięć rezerwatów przyrody, w tym cztery geologiczne.
  function mfTempOpenSection(id){var block=document.getElementById("mf-section-"+id);block.className+=" open-block";block.previousSibling.className+=" open-block";}
  Dzielnice i osiedla Kielc, Głęboczka ma na mapie nr 14

  Głęboczka - przemysłowo-mieszkaniowa część Kielc, położona w północnej części miasta.

  Sprzężaj (od "sprzęgać", "zaprzęgać") – ogół zwierząt pociągowych wykorzystywanych w rolnictwie jako siła pociągowa zarówno wSulejów – miasto w powiecie piotrkowskim, województwie łódzkim, siedziba gminy Sulejów, nad rzeką Pilicą i Radońką. Według danych z 31 grudnia 2008 r. miasto liczyło 6332 mieszkańców. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. piotrkowskiego. Po zbudowaniu w latach 1969–1973 tamy na Pilicy w Smardzewicach (w pobliżu Tomaszowa Mazowieckiego) i spiętrzeniu rzeki, w pobliżu miasta powstał Zalew Sulejowski. Był miastem królewskim.

  W skład Głęboczki wchodzą ulice: Głęboczka, Krucza, Niewachlowska, Pawia, Podwalna, Robotnicza, Traugutta, Tartaczna, Zamość. W pobliżu przechodzą linie kolejowe Warszawa-Kraków i Kielce-Częstochowa oraz dwujezdniowa droga krajowa nr 74 Sulejów-Zosin (ul. Łódzka). Wśród budynków mieszkalnych (zajmujących niewielką część Głęboczki) dominuje niska zabudowa jednorodzinna.

  Zosin – wieś w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie hrubieszowskim, w gminie Horodło, położona nad Bugiem. Leży przy drodze nr 74 i 816Droga krajowa nr 74 jest szlakiem drogowym łączącym Sulejów koło Piotrkowa Trybunalskiego i Kielce z Zamościem i przejściem granicznym z Ukrainą w Zosinie. Biegnie z zachodu na wschód, na większości odcinków posiada jedną jezdnię. Jej długość wynosi ok. 382 km. W okolicy miejscowości Miedziana Góra fragment drogi krajowej nr 74 jest wykorzystywany jako fragment Toru Kielce.

  Historia[]

  Nazwa Głęboczka po raz pierwszy pojawia się w roku 1570, wtedy bowiem założono wieś o tej nazwie. Wymienia ją również Inwentarz Klucza Kieleckiego z roku 1645.

  Wieś Głęboczka założył w 1570 r. biskup Filip Padniewski na gruntach miejskich, pragnąc zapewnić dworowi swemu w Kielcach lepsze zaopatrzenie w poddaną siłę roboczą. Grunty, na których ta wieś powstała, należały wówczas do mieszczanina kieleckiego, "sławetnego" Marka Ornasia, który za odstąpienie ich otrzymał prawo założenia karczmy w Głęboczce z 2 łanami roli - jednym wolnym zupełnie od ciężarów gruntowych, drugi oczynszowany w wysokości 2 florenów rocznie. Nadto wolno mu było utrzymywać w Głęboczce 3 stawy rybne, łąkę nad Silnicą powyżej stawu w Szydłówku oraz posiadać 20 barci w lasach biskupich. W zamian za to Ornaś został zobowiązany do obsadzenia chłopami w ciągu 2 lat 14 łanów wydzielonych dla Głęboczki. Chałupy miały stanąć pomiędzy miejscami zwanymi Guncerz a Wielgi Przegon. Jako obszar wsi przyjęto pole między sadzawką pod Szydłówkiem a drogą publiczną z Kielc do Kostomłotów, pole "przymiarkowe" od zagajnika Krzetle do miejscowości z dawna zwanej Żebrak. Trzecie pole wytyczone zostało pomiędzy Wielgim Przegonem przez łąki zwane Wielgimi Ługami aż do publicznych ścieżek polnych prowadzących do wsi Szydłówek. Mieszkańcy nowej wsi z tytułu użytkowania gruntu mieli odrabiać po upływie 4 lat wolnizny po 2 dni w tygodniu z każdego łanu bez sprzężaju, czyli pieszo, i opłacać po 12 groszy, a nadto dawać rocznie po 2 kapłony i dziesięcinę z plonów zbożowych. Wieś (...) opustoszała prawdopodobnie w XVII w., a grunty jej zagarnęli rolnicy z miasta, podobnie jak i grunty wsi Krzetle. Nazwa wsi Głęboczka jest (...) dosłownym powtórzeniem nazwiska rodziny Głęboczków istniejącej w Kielcach w XVI w.

  Od roku 1930 należy do Kielc.

  Przypisy

  1. TERYT (Krajowy Rejestr Urzędowy Podziału Terytorialnego Kraju), integralne części miasta Kielce
  2. Plan Kielc, część wydań z lat 2000-2009, podaje nazwę Głęboczka i jej umiejscowienie
  3. Kielce nie posiadają jednolitego, usankcjonowanego ustawą podziału administracyjnego, stąd nazwanie Głęboczki osiedlem lub dzielnicą może prowadzić do błędu
  4. Dzikowski W., Kopertowska D., Toponimia Kielc: nazwy części miasta i obiektów fizjograficznych oraz nazwy ulic i placów, wyd. PWN, Warszawa-Kraków, 1976
  5. Plan Kielc, dowolne wydanie z lat 1995-2009
  6. Miejski System Informacji Przestrzennej Kielce
  7. Guldon Z., Massalski A. Historia Kielc do roku 1945, wyd. KCK, Kielce, 2000, ISBN 83-913593-0-1
  8. Jan Pazdur: Dzieje Kielc do 1863 roku. Wrocław-Warszawa-Kraków: Ossolineum, 1967, s. 50.
  9. Jan Pazdur: Dzieje Kielc do 1863 roku. Wrocław-Warszawa-Kraków: Ossolineum, 1967, s. 108.
  (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.026 sek.