• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Gęstość zaludnienia

  Przeczytaj także...
  Legionowo – miasto powiatowe w województwie mazowieckim, położone w Kotlinie Warszawskiej, w odległości ok. 22 km na północ od centrum stolicy. Miasto należy do aglomeracji warszawskiej. W latach 1975–1998 należało administracyjnie do województwa stołecznego warszawskiego.Mauritius, Republika Mauritiusu – państwo wyspiarskie położone w południowo-zachodniej części Oceanu Indyjskiego, około 900 km na wschód od Madagaskaru. Wyspa jest częścią archipelagu Maskarenów. Poza wyspą do Mauritiusa należą wyspy: Rodrigues (w odległości 563 km na wschód od wyspy głównej), archipelag Cargados Carajos (402 km na północ) i Wyspy Agalega (933 km na północ). Około 174 km na południowy zachód od Mauritiusa położony jest Reunion.
  Mińsk Mazowiecki – miasto i gmina we wschodniej Polsce, w województwie mazowieckim, siedziba powiatu mińskiego i gminy wiejskiej Mińsk Mazowiecki. Według danych z 2011 Mińsk zamieszkiwało 39 499 mieszkańców. Zaliczane do aglomeracji warszawskiej. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do województwa siedleckiego.

  Gęstość zaludnieniamiara przyporządkowująca populację do powierzchni. W przypadku zaludnienia poszczególnych regionów świata najczęściej stosuje się liczbę osób w przeliczeniu na km².

  Średnia gęstość zaludnienia w poszczególnych krajach
  Średnia gęstość zaludnienia według jednostek administracyjnych

  Państwa i terytoria zależne świata według gęstości zaludnienia – wartości podane są w osobach na kilometr kwadratowy. Podano także liczbę ludności (w większości według stanu na rok 2004) oraz całkowitą powierzchnię państw wraz z ich terytoriami autonomicznymi i zależnymi. Do wartości powierzchni wliczono także wody śródlądowe (jeziora, zbiorniki wodne, rzeki).Zagęszczenie populacji – liczba osobników przypadających na jednostkę powierzchni terenu. Można ją również definiować podając biomasę osobników na jednostce powierzchni. W wielu przypadkach zamiast jednostki powierzchni podaje się jednostkę objętości (powietrza lub wody) – dla organizmów egzystujących w tych środowiskach.

  Państwa o największej gęstości zaludnienia[]

 • Specjalny region administracyjny ChinMakau
 • Monako
 • Singapur
 • Watykan
 • Bahrajn
 • Malta
 • Malediwy
 • Bangladesz
 • Barbados
 • Mauritius
 • San Marino
 • Korea Południowa
 • Gęstość zaludnienia w województwach Polski[]

  Gęstość zaludnienia według województw w Rzeczypospolitej Obojga Narodów w 1790 roku
  Polska, gęstość zaludnienia, 1930
  1. śląskie – 374 os./km
  2. małopolskie – 221 os./km
  3. mazowieckie – 149 os./km
  4. dolnośląskie – 146 os./km
  5. łódzkie – 139 os./km
  6. pomorskie – 125 os./km
  7. podkarpackie – 119 os./km
  8. kujawsko-pomorskie – 117 os./km
  9. wielkopolskie – 116 os./km
  10. świętokrzyskie – 109 os./km
  11. opolskie – 107 os./km
  12. lubelskie – 86 os./km
  13. zachodniopomorskie – 75 os./km
  14. lubuskie – 73 os./km
  15. warmińsko-mazurskie – 60 os./km
  16. podlaskie – 59 os./km

  Rzeczpospolita, od XVII wieku częściej znana jako Rzeczpospolita Polska (lit. Respublika lub Žečpospolita, biał. Рэч Паспалітая, ukr. Річ Посполита, ros. Речь Посполитая, rus. Рѣчь Посполита, łac. Res Publica, współczesne znaczenie: republika) oraz Rzeczpospolita Obojga Narodów – państwo federacyjne złożone z Korony Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego istniejące w latach 1569–1795 na mocy unii lubelskiej (kres federacji w 1791 roku przyniosła Konstytucja 3 maja, ustanawiając państwo unitarne – Rzeczpospolitą Polską). Korona i Litwa stanowiły dla szlachty jedną całość, pomimo dzielących je różnic regionalnych, sprzecznych interesów i odrębności ustrojowych.Nowe Skalmierzyce (niem. Neu Skalmierschütz) – miasto w województwie wielkopolskim, w powiecie ostrowskim, w gminie Nowe Skalmierzyce, w Kaliskiem, na Wysoczyźnie Kaliskiej, w aglomeracji kalisko-ostrowskiej, graniczy z Kaliszem.

  Miasta w Polsce o największej gęstości zaludnienia[]

   Osobny artykuł: Miasta w Polsce (statystyki).
  1. POL Legionowo COA.svg Legionowo
  2. POL Piastów COA 1.svg Piastów
  3. POL Świętochłowice COA.svg Świętochłowice
  4. POL Swarzędz COA.svg Swarzędz
  5. POL Chorzów COA.svg Chorzów
  6. POL Warszawa COA.svg Warszawa
  7. POL Pruszków COA.svg Pruszków
  8. POL Nowe Skalmierzyce COA.svg Nowe Skalmierzyce
  9. POL Mińsk Mazowiecki COA.svg Mińsk Mazowiecki
  10. POL Nowy Tomyśl COA.svg Nowy Tomyśl

  Powiaty w Polsce o największej gęstości zaludnienia[]

  1. POL powiat pruszkowski COA.svg powiat pruszkowski
  2. POL powiat wodzisławski COA.svg powiat wodzisławski
  3. POL powiat będziński COA.svg powiat będziński
  4. POL powiat mikołowski COA.svg powiat mikołowski
  5. POL powiat oświęcimski COA.svg powiat oświęcimski

  Zobacz też[]

 • Lista państw świata według gęstości zaludnienia
 • geografia ludności
 • geografia
 • gęstość populacji
 • zagęszczenie populacji
 • Liczba ludności – liczba osób zamieszkujących dany obszar (np. jednostkę osadniczą, jednostkę administracyjną, państwo, kontynent itp.) w danym momencie.Kilometr kwadratowy (symbol: km² ) – jednostka wielokrotna jednostki pola powierzchni – metra kwadratowego. 1 km² jest to pole powierzchni kwadratu o boku 1000 m.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  San Marino, Republika San Marino (wł. Repubblica di San Marino) – państwo śródlądowe w Europie Południowej stanowiące enklawę na obszarze Włoch. Stolica kraju to San Marino.
  Watykan, Państwo Watykańskie (wł. Città del Vaticano, Stato della Città del Vaticano, łac. Status Civitatis Vaticanæ) – miasto-państwo europejskie, enklawa w Rzymie. Najmniejsze państwo świata pod względem powierzchni.
  Powiat pruszkowski – powiat w Polsce, w zachodniej części województwa mazowieckiego, utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Pruszków.
  Malediwy (malediwski: ދިވެހިރާއްޖެ, Diwehi Radźdźe; ofic. Republika Malediwów, malediwski: ދިވެހިރާއްޖޭގެ ޖުމުހޫރިއްޔާ, Diwehi Radźdźege Dźumhurijja) – archipelag oraz państwo wyspiarskie o tej samej nazwie, położone na Oceanie Indyjskim, ok. 500 km na południowy zachód od południowego krańca Indii.
  Nowy Tomyśl (niem. Neutomischel) – miasto w woj. wielkopolskim, nad Szarką (dopływ Obry), w powiecie nowotomyskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Nowy Tomyśl. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. poznańskiego.
  Swarzędz (niem. Schwersenz) – miasto w woj. wielkopolskim, w powiecie poznańskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Swarzędz. Położone nad Jeziorem Swarzędzkim, ok. 10 km od centrum Poznania wchodzi w skład aglomeracji poznańskiej.
  Geografia – nauka przyrodnicza i społeczna zajmująca się badaniem powłoki ziemskiej (przestrzeni geograficznej), jej zróżnicowaniem przestrzennym pod względem przyrodniczym i społeczno-gospodarczym, a także powiązaniami pomiędzy środowiskiem przyrodniczym, a działalnością społeczeństw ludzkich. Nazwa geografia (gr. Γεωγραφία) pochodzi od słów γῆ geos – "ziemia" i γράφω grapho – "piszę". Za twórcę terminu uważa się Eratostenesa z Cyreny. Ze względu na różnorodność przedmiotu geografii i urozmaiconej metodologii częste są dyskusje wokół jej definicji oraz zakresu badawczego; proponuje się używanie w miejsce dotychczasowej nazwy "geografia" terminu "nauki geograficzne".

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.014 sek.