• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Gąsawa - gmina  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Marcinkowo Dolne - wieś położona w gminie Gąsawa, powiat żniński, województwo kujawsko-pomorskie. Posiada zabytkowy dworek rodziny Tuchołków oraz pomniki przyrody, znajduje się tam pomnik Pucciniego. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa bydgoskiego.Gmina wiejska − gmina, która na swoim terytorium nie zawiera miasta (co nie wyklucza możliwości istnienia siedziby gminy w sąsiadującym mieście - Wśród gmin mających siedzibę w mieście, gdzie równocześnie funkcjonuje gmina miejska są zarówno niewielkie gminy jak Obrzycko (woj. wielkopolskie), które jako miasto liczy 2239 mieszkańców a gmina wiejska 4387 , Stoczek Łukowski (lubelskie) 2701 (miasto) oraz 5126 (gmina wiejska) oraz Kowal (kujawsko-pomorskie) odpowiednio 3495 oraz 4020, jak i gminy zdecydowanie większe, np. Ełk (57471, 10578) , Włocławek (117 264, 6417) oraz Tarnów (114 168, 24113)).

  Gąsawagmina wiejska w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie żnińskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie bydgoskim.

  Siedziba gminy to Gąsawa.

  Według danych z 30 czerwca 2004 gminę zamieszkiwało 5209 osób.

  Oćwieka – osada leśna w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie żnińskim, w gminie Gąsawa.Jezioro rynnowe – rodzaj jeziora polodowcowego, wypełniającego obniżenie rynny polodowcowej, zazwyczaj długie, wąskie, kręte, głębokie i o stromych brzegach. Często tworzą ciągi, które wyznaczają przebieg dawnych rynien.

  Spis treści

 • 1 Struktura powierzchni
 • 2 Zabytki
 • 3 Atrakcje turystyczne
 • 4 Szlaki turystyczne
 • 5 Zasoby przyrodnicze
 • 6 Demografia
 • 7 Sołectwa
 • 8 Pozostałe miejscowości
 • 9 Sąsiednie gminy
 • 10 Przypisy
 • Struktura powierzchni[]

  Według danych z roku 2002 gmina Gąsawa ma obszar 135,7 km², w tym:

 • użytki rolne: 65%
 • użytki leśne: 24%
 • Gmina stanowi 13,78% powierzchni powiatu.

  Pomnik przyrody – prawnie chroniony twór przyrody, szczególnie cenny ze względów naukowych, zabytkowych, kulturowych i innych.Wiktorowo – wieś w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie żnińskim, w gminie Gąsawa. Wieś leży nad jeziorem Ostrówieckim.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Gmina Dąbrowa – gmina wiejska w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie mogileńskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie bydgoskim.
  Rezerwat przyrody Źródła Gąsawki - częściowy rezerwat krajobrazowy o powierzchni ogólnej 12,88 ha, utworzony na podstawie Rozporządzenia nr 275/01 Wojewody Kujawsko-Pomorskiego z dnia 2 października 2001 r., w celu zachowania ze względów przyrodniczych, naukowych i dydaktycznych źródeł rzeki Gąsawki.
  Jezioro – naturalny śródlądowy zbiornik wodny, którego występowanie uwarunkowane jest istnieniem zagłębienia (misy jeziornej), w którym mogą gromadzić się wody powierzchniowe, oraz zasilaniem przewyższającym straty wody wskutek parowania lub odpływu. Większość jezior występuje na obszarach zajmowanych niegdyś przez lodowiec. Woda z topniejącego lodowca wypełniała doliny i tworzyła jeziora. Powstanie mis jeziornych wiąże się przede wszystkim z procesami geologicznymi. Zasilanie należy natomiast przede wszystkim od warunków klimatycznych. Jezioro różni się od stawu występowaniem strefy afotycznej – światło nie dociera do dna uniemożliwiając tam rozwój roślinności.
  Szlak Piastowski – trasa turystyczna w Polsce, przebiegająca przez województwo wielkopolskie i województwo kujawsko-pomorskie. W roku 2012 Szlak Piastowski otrzymał Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej za najlepszy produkt turystyczny - jako unikatowy i wyjątkowo ważny dla naszego dziedzictwa. Prowadzi z Poznania przez Pobiedziska, Moraczewo, Ostrów Lednicki, Gniezno, Trzemeszno, Mogilno, Strzelno, Kruszwicę, Inowrocław, Płowce, Brześć Kujawski, Włocławek oraz trasą północ-południe: Wągrowiec, Łekno, Żnin, Biskupin, Gniezno, Grzybowo, Giecz, Ląd nad Wartą, Konin do Kalisza. Wędrówka po szlaku odtwarza cykliczne przemieszczanie się władców piastowskich i ich dworów pomiędzy czterema grodami, które pełniły funkcje stołeczne.
  Żnińska Kolej Powiatowa – linia wąskotorowa o rozstawie toru 600 mm w województwie kujawsko-pomorskim łącząca Żnin przez Wenecję i Biskupin z Gąsawą z sezonowym ruchem turystycznym, a dawniej sieć linii kolejowych w obecnym powiecie żnińskim.
  Gąsawa (niem. Gerlingen) – wieś w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie żnińskim, w gminie Gąsawa, nad Jeziorem Gąsawskim.
  Marcinkowo Górne – wieś w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie żnińskim, w gminie Gąsawa.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.04 sek.